Co zobaczyć w Beskidzie Niskim? - BiegiGorskie.pl

Co zobaczyć w Beskidzie Niskim?

Najdziksze góry w Polsce to takie, gdzie nie trzeba stać w kolejce na szczyt. Gdzie turysta napotkany na szlaku jest atrakcją samą w sobie, a o wodę pitną musisz zadbać wcześniej, nim tam wyruszysz. A wyruszysz w Beskid Niski, bowiem znajdziesz ogrom powodów i argumentów, dlaczego warto. Nie uświadczysz tu ostrych szczytów górskich gwarantujących wspaniale rozciągających się po horyzont widoków. Podziwianie krajobrazu utrudni Ci nierzadko wyrastająca gęsta ściana lasu. Bo właśnie Beskid Niski nie z gór i szczytów słynie, lecz z malowniczych dolin i kwiecistych łąk idealnych do powolnych wędrówek i przyglądania się dzikości przyrody.

Beskid Niski leży zarówno na terenie Polski jak i Słowacji. Znajdują się tu liczne pasma górskie, dwa parki narodowe, cztery uzdrowiska z wodami termalnymi oraz zbiorniki wodne i jeziora. Od wschodu Beskid Niski otulają Bieszczady, Pogórze Bukowskie od północnego wschodu. Na zachodzie graniczy z Kotliną Sądecką, a od południowego zachodu z Beskidem Sądeckim. Północna granica to Pogórze Środkowobeskidzkie, a południowa – Pogórze Ondawskie. Więcej o tym bardzo widokowym paśmie górskim przeczytacie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/beskid-niski-przewodnik-dla-turystow/

W Beskidzie Niskim, a dokładnie w samym jego centrum, znajduje się Magurski Park Narodowy. Jest on rezerwatem przyrody chroniącym leśne tereny przejściowe między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi, zdominowany głównie przez sosny i buki. Miłośników dzikiej, leśnej przyrody i zamieszkujących ją stworzeń ucieszy fakt występowania tu rysi, żbików, wilków i niedźwiedzi, ale również znacznie łagodniejszych jeleni, saren, łosi i bobrów. Niemal wszystkie gatunki chronionych w Polsce płazów i gadów, jak żmija zygzakowata czy salamandra plamista, również uraczą nas tu swoim bytem. Magurski Park Narodowy stanowi największe skupisko myszołów i orlików krzykliwych (widnieją w herbie parku).

Ciekawe miejsca Beskidu Niskiego

Wspomniany na początku został fakt, iż nietypowo w tych górach najpiękniejsze nie są szczyty (pełne zalesionych grzbietów, leśnych bezdroży i błotnych ścieżek) lecz doliny. To właśnie w dolinach Beskidu Niskiego skrywana jest magia starych cerkiew, zabytkowych cmentarzy czy skansenów dawnej kultury.

Cerkwie drewniane – jest ich tu łącznie około 70. To drewniane świątynie z nierzadko zachowanym oryginalnym wystrojem, co stanowi fenomen na światową skalę. Znajdują się niemal w każdej wsi poukrywane wśród drzew, budząc podziw dla sztuki miejscowych cieśli. Wszystkie są bardzo do siebie podobne ale nie ma dwóch identycznych. Warto wybrać je za cel pieszych i rowerowych wycieczek. Wyjątkowo piękne wnętrza i szczególnie ciekawe sklepienia oferują nam cerkiew w Kwiatoniu i w Owczarach, najstarszą zaś, XVII-wieczną cerkiew znajdziemy w Powroźniku – wieś w połowie drogi z Krynicy do Muszyny.

Źródełko w Nowicy – malutka wieś u południowego podnóża Magury Małostowskiej z domami wzdłuż niepozornego potoku ze źródełkiem. Kultywując starą tradycję łemkowską, co roku 28 sierpnia rusza tu procesja ze sztandarami. Grecko-katoliccy wierni i wszyscy zaciekawieni mogą wziąć udział w święceniu wody, po czym zaczerpnąć do naczynia i zabrać do domu na szczęście.

Ropki – w miejscowości tej znajduje się urokliwe jezioro pomiędzy dwiema górami: Bzianym Lasem i Siwejką. Spotkać tu można czarnego bociana, siwe czaple, kaczki i bobry, a o poranku do wodopoju schodzą się sarny i jeleni.

Dolina Regietowska – niezwykła dolina z unikalnym cmentarzem na szczycie Rotundy, który upamiętnia Bitwę Gorlicką. W dolinie Regietowskiej, a dokładnie w Regietowie Wyżnym pasie się jedno z największych na świecie stado koni huculskich o gęstej, kudłatej sierści. Konie te wywodzą się z Ukrainy, gdzie służyły do gospodarskich prac oraz dla podróżników przemierzających ukraińskie Karpaty. Znaleźć można było w starych karpackich przewodnikach radę, by w razie zabłądzenia w górach zdać się na instynkt inteligentnego konia.

Jezioro Klimkowskie – w pobliżu Uścia Gorlickiego. Okolica z licznymi miejscami do wypoczynku, kajaki, rowerki wodne i szkoła windsurfingu zapewnią atrakcje i wytchnienie od górskich wędrówek całej rodzinie.

Rowery – zdaje się, że tereny Beskidu Niskiego stworzone są do rowerowych przepraw. Dzięki rozległym dolinom i niewysokim górom, zarówno kolarz górski jak i szosowy znajdzie odpowiednią dla siebie trasę. Pokonując na rowerze dobrze przygotowane szlaki, gotowe pętle z drogami asfaltowymi i utwardzonymi ścieżkami szutrowymi odwiedzać można ciekawe, okoliczne miejsca historyczne i przyrodnicze. Fragmentami na rowerze można na przykład przebyć Główny Szlak Beskidzki, szerzej opisany w artykule: Długodystansowe szlaki górskie w Polsce.

Łemkowska Zagroda Edukacyjna – w samym centrum Beskidu Niskiego, przy agroturystyce „Dziubyniłka”. Zagroda stanowi rekonstrukcję tradycyjnej łemkowskiej zabudowy (spichlerz, młyn, studnia). Zobaczyć można jak wyglądało życie 100 lat temu, na czym polega obróbka lnu, łemkowski pisanki czy bicie oleju.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – odtworzone miasteczko z XIXw z charakterystycznymi elementami austro-węgierskiej dominacji. Wraz z przewodnikiem zwiedzić można gospody podobne do tych, w których niegdyś pracownie swoje mieli fotograf, zegarmistrz czy garncarz.

Skansen i Dwór Obronny w Szymborku – pełen legend o skarbach ukrytych w jaskiniach, pilnowanych przez diabły i o córkach rycerza zamkniętych w wieżach. Praktycznie wszystkie obiekty Skansenu Wsi Pogórzańskiej są oryginalne, również kolekcja powozów. Organizowane są tu pokazy prac rzemieślników czy imprezy folklorystyczne.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*