Nowy zegarek Polar Grit X - wytrzymały zegarek outdoorowy dla biegaczy - BiegiGorskie.pl

Nowy zegarek Polar Grit X – wytrzymały zegarek outdoorowy dla biegaczy

W kwietniu 2020 roku, fiński producent Polar zaprezentował nowy zegarek sportowy – Polar Grit X. Zdaniem producenta to idealne rozwiązanie dla biegaczy górskich, miłośników trekkingu i kolarstwa terenowego. Czy rzeczywiście nowy pulsometr wpasowuje się w potrzeby przedstawicieli tych dyscyplin sportowych?

Stworzony by wytrzymać wszystko

Nowy zegarek Polar Grit X, jako jeden z niewielu smartwatchy sportowych posiada certyfikat MIL-STD-810G. W praktyce, oznacza to, że został poddany testom na wytrzymałość materiałów, odporność na wstrząsy, zanurzenie, szkodliwe działanie pyłu, a także niskie oraz wysokie temperatury, i z sukcesem przeszedł je wszystkie. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej wzmacnianej powłoką diamentową DLC. Tylna część koperty to polimer połączony z włóknem szklanym. Czytelny i kolorowy wyświetlacz chroni powłoka Gorilla dodatkowo pokryta warstwą, która zapobiega kumulowaniu się odcisków palców.


Producent przewidział także sytuacje, kiedy sportowiec spędzi na szlaku więcej czasu niż pierwotnie zamierzał. Bateria wytrzymuje do 40 godzin w trybie treningowym – z włączonym śledzeniem GPS oraz pomiarem tętna. W trybie zegarka Polar Grit X wspiera użytkownika do 7 dni (i to z włączonym całodobowym pomiarem tętna). Do tego należy dodać kilka trybów oszczędzania baterii, w tym możliwość personalizowania ustawień pod tym kątem.

Pomimo potężnego akumulatora, waga tego zegarka to zaledwie 64 gramy. Nie będzie zatem zbędnym balastem wtedy, gdy na trasie liczy się każdy gram.
Bez względu na to, czy celem użytkownika jest górski bieg ultra, czy po prostu podróżuje od jednego schroniska do drugiego, Grit X wytrzyma każdy test.

Wsparcie dla miłośników gór

Wielu sportowców, którzy trenują w górach ma problem z zadbaniem o odpowiednią podaż energii. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi funkcja FuelWise. Jej zadaniem jest wspieranie użytkownika poprzez szacowanie czasu i ilości przyjęcia węglowodanów, a także obliczanie, jak wyczerpująca będzie planowana trasa. Spersonalizowane wzorce uzupełniania energii pozwolą na utrzymanie stabilnego tempa do samego końca trasy lub wyścigu. Wbrew pozorom, funkcja FuelWise to nie tylko prosty algorytm. Do wyliczenia zapotrzebowania na węglowodany, urządzenie wykorzystuje dane o historii treningów użytkownika oraz jego zdrowiu. Funkcja FuelWise przypomina także o konieczności regularnego nawadniania organizmu.

Hill Splitter – Co to takiego?
Nowe rozwiązanie zapewnia komplet informacji o profilu przewyższenia oraz automatycznie wykrywa wszystkie odcinki, które biegną w górę i w dół. Na podstawie parametrów treningu, takich jak dystans, tempo i tętno zegarek wylicza czas pokonania każdego odcinka. Zebrane informacje można porównywać ze sobą analizując swoją formę sportową.

Coś więcej niż nawigacja
Polar Grit X współpracuje z aplikacją Komoot, która pozwala na szybkie i łatwe planowanie trasy, którą następnie można przenieść do pamięci zegarka. Nawigacja jest płynna, intuicyjna i szybka, a do jej realizacji nie jest wymagane połączenie z Internetem. Konfiguracja trasy może odbywać się z uwzględnieniem poziomu trudności, zaawansowania użytkownika oraz osobistych preferencji. Trasy mogą zostać dobrane w zależności od dyscypliny – sportowcy mogą wybierać spośród biegania, jazdy na rowerze w kilku odsłonach oraz górskich wędrówek.

Zaawansowane funkcje treningowe
Polar zadbał o to, aby nowy Grit X wspierał wysiłki sportowców na najwyższym poziomie. Funkcja Training Load Pro pomaga kontrolować stan wytrenowania organizmu śledząc, czy użytkownik trenuje wystarczająco intensywnie, ale nie za ciężko. Śledzenie obciążenia poszczególnych układów organizmu pozwala wyważyć lekkie i ciężkie treningi tak, aby osiągnięty rezultat był jak najlepszy.
Pomiar mocy biegowej z poziomu zegarka, umożliwia z kolei monitorowanie pracy mięśni oraz osiągnięcie idealnej intensywności treningu.
Aby nie wpaść w monotonię treningową, warto od czasu do czasu zmieniać bodźce. Pomoże w tym zaimplementowana w zegarku Grit X opcja FitSpark, która podpowiada gotowe rozwiązania treningowe, uwzględniając aktualną formę i stopień regeneracji biegacza.

Regeneracja potreningowa
Równie ważna jak sam trening jest regeneracja po wysiłku. Użytkownik musi być w stanie ocenić, czy jest gotowy na kolejny, intensywny wysiłek. W tym celu zegarek otrzymał dwie dodatkowe funkcje – Sleep Plus Stages oraz Nightly Recharge. Pierwsza z nich to dokładna analiza snu i poszczególnych jego faz. Z kolei Nightly Recharge na bieżąco ocenia nocną regenerację i wyświetla spersonalizowane porady dotyczące jakości snu, treningów oraz ilości energii. Z tym rozwiązaniem łatwiej o dobre samopoczucie na co dzień.

Współpraca z Polar Flow
Nowy Polar Grit X współpracuje także ze znaną aplikacją Polar Flow. Dzięki dostępowi do zaawansowanych analiz treningowych i historii treningów, użytkownik może z łatwością prześledzić i porównać zmiany, jakie zachodzą w jego formie sportowej. Polar Flow to zarówno analiza, jak i możliwość planowania i personalizowania kolejnych jednostek treningowych.

Nowy zegarek od firmy Polar to świetne wsparcie dla miłośników górskich tras. Sportowe funkcje ułatwiają dobranie intensywności treningu bez względu na ukształtowanie terenu, jak również utrzymanie stabilnego tempa dzięki FuelWise. Zaawansowana nawigacja Komoot pozwala bezpiecznie planować szlaki nawet w zupełnie nowej okolicy. Rozbudowane funkcje treningowe uczynią trening jeszcze bardziej profesjonalnym, a monitoring regeneracji ułatwi znalezienie balansu pomiędzy progresem, a przetrenowaniem. Polar Grit X zapowiada się, jako niezwykle przydatny towarzysz podróży i treningu.

Pełną ofertę zegarków Polar znajdziecie na stronie sklepu abcGPS.pl

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*