Turbacz – szlak ku schronisku w Gorcach
Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców i jednym z 28 szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski. Wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m., a na górę prowadzi wiele szlaków różniących się od siebie długością i stopniem trudności. Turyści, którzy nie chcą zdobywać szczytu, a jedynie podziwiać panoramę Tatr, z chęcią zatrzymują się w Schronisku im. Władysława Orkana na wysokości 1283 m n.p.m. Oferuje ono 110 miejsc noclegowych. Co jeszcze warto wiedzieć o Turbaczu?
Najwyższy szczyt w Gorcach
Zdania dotyczące pochodzenia nazwy „Turbacz” są podzielone. Według niektórych wzięła się ona od nazwy Hali Turbacz, a inne głosy mówią, że ma ona związek z rumuńskim słowem „turba”, czyli darń, torf. Wedle innych pogłosek szczyt ma zawdzięczać nazwę potokowi Turbacz. Dawniej, z powodu błędu kartografów, wierzchołek nazywano Niedźwiedziem bądź Niedźwiedzicą. Oznaczyli oni bowiem w miejscu szczytu miejscowość Niedźwiedź. Na górze znajduje się kamienny obelisk i żelazny krzyż. Szczyt otacza gęsty, świerkowy las. Oprócz schroniska warto odwiedzić również Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK.
Szlak Nowy Targ, Kowaniec
W tym przypadku podróż należy rozpocząć z północnej dzielnicy Nowego Targu – Kowańca. Do końcowego przystanku znajdującego się w pobliżu Kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej da się dojechać autobusem miejskim. Można wybrać jedną z dwóch tras na Turbacz – szlak zielony lub żółty. Droga pnie się spokojnie do góry, a do schroniska dociera się po mniej więcej 3 godzinach. Podążając żółtym szlakiem można zobaczyć polanę wisielców. W latach 20. ubiegłego wieku na trasie wybudowano małe schronisko, które niedługo potem spłonęło. Obecnie zamiast niego znajduje się tam Kaplica Papieska.
Obidowa i Stare Wierchy
Na Turbacz można też dojść szlakiem prowadzącym ze wsi Obidowa. Po drodze spotyka się dwa schroniska. Trasa to łatwa do pokonania pętla, która ma początek i koniec w tym samym miejscu. Najtrudniejszy do przejścia fragment stanowi część od Obidowej do Starych Wierchów. Turyści poświęcają na jego przemierzenie około 40 minut. Ze Starych Wierchów wychodzi czerwony szlak prowadzący głównie przez lasy, miejscami przecinane polanami. Po drodze można spodziewać się malowniczych widoków na Gorce oraz Beskidy.
Łopuszna
Kolejna opcja to trasa na Turbacz prowadząca z Łopusznej – miejscowości, w której znajduje się stary dworek i drewniany kościół. To niezbyt popularny szlak, którego pokonanie jest bardziej męczące niż w poprzednich opisywanych przypadkach. Droga do schroniska wiedzie przez Halę Długą znajdującą się na wysokości 1200 m n.p.m. Roztaczają się z niej widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki i Pieniny, a przy sprzyjających warunkach można zobaczyć również Tatry.
Koninki
Wartym uwagi szlakiem prowadzącym na Turbacz jest ten z Koninek. Podejście nie jest jednak zbyt ciekawe, dlatego najlepiej jest rozważyć skorzystanie z wyciągu na Tobołów. Z polany Tobołów należy kierować się pod szczyt Suhory (mieści się tu Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), a następnie zejść na Przełęcz. Warto odwiedzić też Obidowiec. Ze szczytu da się zejść do hali Turbacz, a potem na Polanę Czoło Turbacza.
Najładniejsze trasy na Turbacz
Na szczyt Turbacza można wejść jeszcze innymi malowniczymi trasami, np. od Gorczańskiego Parku Narodowego przez Przełęcz Borek. Wyprawę warto też zacząć w przysiółku Lubomierz-Rzeki – to trasa oznaczona kolorem żółtym (Szlak Dziesięciu Polan). Po drodze mija się ścieżkę edukacyjną „W dolinie Gorcowego Potoku”, a także polany – Jaworzynkę, Podskały, Adamówkę, Gorc Troszacki i Pustak.
Leave a Comment