Jak podnieść swój testosteron? - BiegiGorskie.pl

Jak podnieść swój testosteron?

Jak w większości takich przypadków, nie ma magicznej metody, żeby podnieść testosteron. Można co prawda pójść drogą na skróty, czyli testosteronową terapię, ale jest ona jednak zakazana w niemal wszystkich sportach. Zamiast tego, żeby mieć go zwyczajnie więcej, można podejmować metody naturalnie, które wzmagają naturalną produkcję hormonu w organizmie.

Jego poziom można regulować na kilka sposobów, z czego najczęściej słyszy się o odpowiednio dobranej diecie pełniej zdrowych tłuszczy i węglowodanów, a także odpowiedniej suplementacji mikroelementami i witaminami. Istnieją też różnorodne suplementy, a inaczej boostery testosteronu, które pomagają w całym procesie.

Testosteron pomoże w treningach
No dobrze, ale dlaczego właściwie tak bardzo podkreślamy istotę testosteronu? Kulturowo ma on swoje znaczenie jako symbol męskości, ale odsuwając tę kwestię na bok, jesteśmy w stanie przyjrzeć mu się w aspekcie sportowym. Tutaj okazuje się, jak wiele procesów jest od niego zależnych.

Co istotne dla osób dbających o muskulaturę, testosteron bardzo pozytywnie wpływa na procesy związane z syntezą białek w mięśniach właśnie, zatrzymując dodatkowo wiele minerałów w organizmie. Do tego też dochodzi poprawiona cyrkulacja krwi, w tym zwiększenie liczby czerwonych krwinek, a także lepsze krążenie i wyższe stężenie hemoglobiny (ergo szybsze dostarczanie tlenu do tkanek i sprawniejsze odprowadzanie dwutlenku węgla do płuc).

Konsekwencje spadku poziomu testosteronu
Jak już wspomnieliśmy, testosteron pomaga regulować działanie organizmu mężczyzny, co wpływa nie tylko na jego rozwój, ale także sportowe osiągi. O ile zbyt wysoki testosteron wiąże się z problemami, o tyle za niski jego poziom również może nieść za sobą niedobre skutki.

Oprócz braku wymienionych wyżej pożytecznych procesów w organizmie (albo raczej ich spowolnieniu), osoby z zaburzeniami poziomu testosteronu mogą doświadczyć bardzo nieprzyjemnych tego konsekwencji również w życiu codziennym. Co ciekawe, badania wykazały, że zbyt niski poziom tego hormonu potrafi płynąć nawet na neurologiczną stabilność organizmu, co skutkuje na przykład kłopotami ze snem.

Psychika i samopoczucie również mogą ucierpieć, gdyż jak się okazuje, osoby z zaniżonym testosteronem nie tylko tracą zapał i motywację, ale cierpi na tym też pewność siebie, samoocena, a w niektórych przypadkach nawet poziom energii. Fizycznych zmian jest jeszcze więcej, a wśród nich znajduje się spadek potencji, a czasem nawet spadki masy mięśniowej (widoczne szczególnie u osób, które są już długo w cyklu treningowym).

Gospodarka hormonalna organizmu to bardzo delikatny temat, dlatego nie powinno się przy niej niczego zmieniać na własną rękę. Żeby móc podjąć jakiekolwiek decyzje odnośnie prób podniesienia testosteronu w dowolny sposób, konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań. W tym celu najlepiej udać się do zaufanego endokrynologa i wybrać takie laboratorium, które da najpewniejsze wyniki. Normy co do testosteronu są obecnie przedmiotem debaty, dlatego warto zasięgnąć porady eksperta.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*