Przedwojewski trzeci w GTWS! - BiegiGorskie.pl

Przedwojewski trzeci w GTWS!

Spodziewaliśmy się walki, mieliśmy wojnę! Takich słów użyli organizatorzy biegu w oficjalnym komunikacie prasowym po zawodach. Kto miał okazję śledzić bieg na żywo podczas transmisji, ten wie, że nie ma w tym przesady. Wielki Finał GTWS 2021 spełnił oczekiwania kibiców, a zawodnicy z pewnością te zawody zapamiętają na długo. Wulkaniczne trasa na wyspie El Hierro, dała się we znaki biegaczom nie tylko za sprawą przewyższeń czy technicznych zbiegów. Okazało się, że największym rywalem była temperatura i palące słońce. Najlepiej w tych warunkach poradzili sobie Maude Mathys i Francesco Puppi. Bartłomiej Przedwojewski zajął 7. miejsce co zapewniło mu kapitalne 3. lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu GTWS. Najlepszymi biegaczami sezonu okazali się Maude Mathys i Stian Angermund.

Rywalizacja kobiet. Maude Mathys wygrywa bieg finałowy GTWS 2021.

Trzeba powiedzieć, że w przypadku rywalizacji Pań mieliśmy do czynienia ze sporym kontrastem. Na papierze, cała rywalizacja kobiet w cyklu GTWS jak i sam wyścig finałowy wydają się nudne. Dominacja jednej zawodniczki – Szwajcarki Maude Mathys, która na każdych zawodach, w których staruje inkasuję pełną pulę punktów za zwycięstwa. Wielka klasa, ale też nieco nudna powtarzalność. Co więcej pierwsze trzy zawodniczki z rankingu przed Wielkim Finałem przybiegły w takiej samej kolejności na metę finałowego wyścigu. Nudne, prawda? Nic bardziej mylnego. Oczywiście Szwajcarka Maude Mathys (Team Salomon) dominowała przez całą pierwszą część sezonu i była liderką klasyfikacji generalnej. Kiedy jednak zdecydowała się jednak nieco odpocząć po kilku startach, w kolejnych odsłonach GTWS pojawiła się nowa konkurentka, debiutująca na trailowych trasach Holenderka Nienke Brinkman. Nienke zadebiutowała w Sierre-Zinal, gdzie zajęła 2. miejsce za Maude Mathys. Kiedy Szwajcarka skupiła się na regeneracji i treningach nie biorąc udziału w kolejnych odsłonach cyklu, na dobre rozkręciła się Holenderka pewnie wygrywając dwa ostatnie biegi w GTWS Tym samym na Wielki Finał jechała jako wiceliderka z niewielką stratą do Maude. Rywalizacja obu Pań zapowiadała się fascynująco. Ostatecznie Maude Mathys w sobotę potwierdziła swoją wyższość nad rywalką. Nie tylko z czasem 04:05:30 wygrała finałowy bieg na El Hiero, ale zajęła również 3. miejsce w klasyfikacji generalnej! Oczywiście takie rzeczy zdarzały się w biegach górskich wcześniej, ale z reguły wtedy, kiedy zawody nie są jakoś wybitnie obsadzone, zwłaszcza przez mężczyzn. W tym przypadku Maude zostawiła za sobą całą plejadę najszybszych biegaczy górskich tegorocznego sezonu. A co z Nienke? Holenderka nie zawiodła i również potwierdziła swój potencjał. Pomimo upadku i gorszej końcówki ukończyła bieg na 2. miejscu tracąc do Maude niewiele ponad 5 minut (04:10:56) i jednocześnie zajmując 7. miejsce w klasyfikacji generalnej! Ostatnie miejsce gwarantujące pudło wywalczyła Francuzka Anais Sabrie (Team Matryx, 04:24:41)

Rywalizacja mężczyzn. Francesco Puppi wygrywa bieg finałowy.

W przypadku rywalizacji mężczyzn faworytów do zwycięstwa i możliwych scenariuszy było bardzo dużo. Teoretycznie faworytem biegu jak i całego cyklu był Norweg Stian Angermund, który szalał w pierwszej części sezonu. W końcu sierpnia podczas startu w CCC na UTMB odniósł jednak kontuzję i nie do końca było wiadomo w jakiej będzie dyspozycji na El Hierro. Cała pierwsza piątka z klasyfikacji generalnej na czele z naszym Bartkiem Przedwojewskim również była gotowa powalczyć o zwycięstwo. Nie odpuszczali też zawodnicy z dalszych miejsc, którzy w ostatnich dwóch odsłonach cyklu uzyskali kwalifikację do finału prezentując zwyżkową formę właśnie w końcówce sezonu.

Ostatecznie można odnieść wrażenie, że rywalizację nieco wypaczyły warunki pogodowe, z drugiej strony były one oczywiście jednakowe dla wszystkich. Stian Angermund, który z reguły zaczyna nieco wolniej, tym razem zaplanował inną taktykę. Prowadził przez pierwszą część biegu aż do czasu, kiedy pomylił trasę. Chcąc wrócić na właściwy szlak przewrócił się i niestety pogrzebało to jego szansę na kolejne zwycięstwo. Przez pierwszą częśc dystansu cały czas blisko Norwega byli Remi Bonnet, Francesco Puppi, Thibaut Baronian czy Bartek Przedwojewski. Niestety upał co kilka kilometrów zbierał swoje żniwo.

Najmocniejszym w tych warunkach okazał się Włoch Francessco Puppi (Team Nike Trail), który zwyciężył z czasem 03:58:17. Ostatecznie Stian pojawił się na mecie jako 6. wśród mężczyzn i 8. w klasyfikacji generalnej (04:13:12). Drugi na mecie z czasem 04:00:05 pojawił się wspomniany Thibaut Baronian (Team Salomon, a trzeci Anders Kjaerevik (Bergen Running) 4:09:35.

Wyniki Mężczyźni

1. FRANCESCO PUPPI (Włochy – NIKE TRAIL): 03:58:17
2. THIBAUT BARONIAN (Francja – SALOMON): 04:00:05
3. ANDERS KJAEREVIK (Norwegia – BERGEN RUNNING): 04:09:35
4. FRÉDÉRIC TRANCHAND (Francja – SCOTT): 04:09:53
5. JAN MARGARIT SOLÉ (Hiszpania – LA SPORTIVA): 04:10:37

Wyniki Kobiet

1. MAUDE MATHYS (Szwajcaria – SALOMON): 04:05:30
2. NIENKE BRINKMAN (Holandia – SALOMON): 04:10:56
3. ANAÏS SABRIÉ (Francja– MATRYX): 04:24:41
4. ODILE SPYCHER (Szwajcaria – SALOMON): 04:37:44
5. DANI MORENO (USA – HOKA ONE ONE/RABBIT): 04:39:00

Pełną listę wyników The One Race El Hierro 2021

http://timeraces.trackingsport.com/head?bz0zMTMyJm09NTUwOCZsb2M9ZnI

 

Starty Polaków

W tegorocznym Wielkim Finale GTWS 2021 brało udział trzech Polaków: wspomniany Bartłomiej Przedwojewski (Team Salomon), Krzysztof Bodurka (Team Salomon) oraz Marcin Rzeszótko (Buff The North Face). Cała trójka brała zresztą udział w całym cyklu przysparzając kibicom w tegorocznym sezonie wiele radości. Bartłomiej Przedwojewski w sobotę ukończył rywalizację w na 7. miejscu wśród mężczyzn i na 9. w klasyfikacji generalnej. Marcin Rzeszótko był 12. wśród mężczyzn i 15. w klasyfikacji generalnej Krzysztof Bodurka czasem 04:47:37 był 13. wśród mężczyzn i 19. w klasyfikacji generalnej.

Maude Mathys i Stian Angermund wygrywają Golden Trail World Series 2021

Punkty zdobyte w Wielkim Finale były liczone podwójnie, dlatego Wielki Finał mógł przynieść wiele zmian. W przypadku kobiet podium pozostało identyczne jak przed zawodami. Mimo kapitalnej postawy Holenderki Nienke Brinkman, GTWS 2021 wygrała Maude Mathys.
U Panów upadek Stiana na trasie i jego 6. miejsce w biegu finałowym, zwycięstwo Francesco Puppiego i awans drugie miejsce Thibaut Baroniana wywróciły ranking do góry nogami. Jednak zwycięzcą Golden Trail World Series 2021 wśród mężczyzn pozostał liderujący przed biegiem Stian Angermund.

Bartłomiej Przedwojewski na podium klasyfikacji generalnej Golden Trail World Series

Bartłomiej Przedwojewski (Salomon Team) kończy tegoroczną rywalizację na 3. pozycji w rankingu GTWS 2021. Przypomnijmy, że w 2021 roku Bartek zajął między innymi: 1. miejsce w Chiemgau Trail Run, 3. miejsce w Mont Blanc Marathon, 3. miejsce w Mont Blanck Marathon. Krzysztof Bodurka kończy rywalizację w cyklu na 12. miejscu, a Marcin Rzeszótko na 14. pozycji.

Ranking GTWS 2021

Mężczyźni
1. STIAN ANGERMUND (Norwegia– SALOMON): 430 pkt
2. FRANCESCO PUPPI (Włochy – NIKE TRAIL): 397 pkt
3. BART PRZEDWOJEWSKI (Polska – SALOMON): 374 pkt
4. THIBAUT BARONIAN (Francja– SALOMON): 374 pkt
5. REMI BONNET (Szwajcaria– SALOMON/RED BULL): 337 pkt
6. FRÉDÉRIC TRANCHAND (Francja – SCOTT): 320 pkt
7. JAN MARGARIT SOLE (Hiszpania– LA SPORTIVA): 314 pkt
8. ROBERTO DELORENZI (Szwajcaria – LA SPORTIVA): 299 pkt
9. JOHANN BAUJARD (Francja – TEAM MATRYX): 268 pkt
10. ANTHONY FELBER (Francja – TEAM MATRYX): 268 pkt

Kobiety
1. MAUDE MATHYS (Szwajcaria – SALOMON): 500 pkt
2. NIENKE BRINKMAN (Holandia – SALOMON): 464 pkt
3. ANAÏS SABRIÉ (Francja – MATRYX): 410 pkt
4. BLANDINE L’HIRONDEL (Francja – HOKA ONE ONE): 352 pkt
5. DANI MORENO (USA – HOKA ONE ONE/RABBIT): 335 pkt
6. ODILE SPYCHER (Szwajcaria – SALOMON): 327 pkt
7. ELISE PONCET (Francja – TEAM MATRYX): 321 pkt
8. MARCELA VASINOVA (Czechy – SALOMON): 315 pkt
9. SARA ALONSO (Hiszpania – SALOMON): 312 pkt
10. NURIA GIL (Hiszpania – SALOMON): 295 pkt

Ranking GTWS 2021:
https://www.goldentrailseries.com/results-2018/results-gtws-2021/

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series
Instagram: Golden Trail Series
YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon. Zdjęcia: materiały organizatora (Jordi Saragossa/Philipp Reiter)

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*