Beta-alanina - kiedy należy ją stosować? - BiegiGorskie.pl

Beta-alanina – kiedy należy ją stosować?

Beta-alanina to jeden z najpopularniejszych składników suplementów, które są niezwykle często przyjmowane przez osoby zajmujące się kulturystyką, trenujące na siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz innych sportowców, takich jak biegacze, kolarze czy triathloniści. Ten aminokwas występuje naturalnie w takich produktach jak czerwone i białe mięso, jednak dla wielu osób konieczna jest jego suplementacja. Co warto wiedzieć o tym składniku, w jaki sposób działa oraz kiedy należy go stosować?

Beta-alanina – podstawowe informacje

Beta-alanina występuje również pod nazwą kwas 3-aminopropionowy i jest jednym z podstawowych aminokwasów, który buduje białka. Występuje endogennie w wątrobie. Wpływa na zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach, co przekłada się na zwiększenie masy mięśniowej. Dodatkowo, karnozyna pozwala na wydłużenie treningu oraz gwarantuje jego lepszą efektywność, co więcej, przywracając równowagę kwasowo-zasadową (zapobieganie zakwasom).

W jaki sposób działa beta-alanina?

Aminokwasy pełnią niezwykle ważną rolę w diecie sportowców. Beta-alanina jest polecana ze względu na następujące właściwości:
• zwiększa wydolność organizmu (o kilkanaście procent w ciągu miesiąca przyjmowania) i poprawia pracę mięśni,
• wpływa na zwiększenie czasu treningu – mięśnie są bardziej odporne na ból oraz zmęczenie,
• wzrost masy mięśniowej,
• poprawa ogólnej kondycji,
• redukcja poziomu stresu i lęku,
• ogranicza powstawanie kwasu mlekowego podczas wysiłku i redukuje pH,
• poprawia kurczliwość włókien mięśniowych,
• pozytywnie wpływa na regenerację organizmu,
• transportuje jony wodorowe,
• wykazuje działanie antyoksydacyjne i zwalcza wolne rodniki.

Osoby chcące przekonać się w jaki sposób działają beta aminokwasy, powinny przyjmować suplementy przez okres 4-10 tygodni. W tym czasie dochodzi do wysycenia mięśni i faktycznego wzrostu poziomu karnozyny. Beta-alanina kumuluje się w organizmie i dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej ilości widoczne są efekty. Po zakończeniu suplementacji, utrzymują się one jeszcze przez pewien czas. Badania pokazały, iż korzystne działanie aminokwasu jest widoczne w przypadku wysiłku, który mieści się w przedziale czasowym od 60 do 240 sekund.

Efekty pojawiły się także u osób, których wysiłek trwał około 4 minut. Po spożyciu suplementu, charakterystycznym objawem jest delikatne szczypanie i mrowienie skóry. Nie jest to jednak w żadnym wypadku powód do obaw. Beta alaninę znajdziesz na stronie https://www.sportfuel.pl/?beta-alanina,117.

Jak stosować beta alaninę?

Zalecana dzienna dawka beta-alaniny mieści się w przedziale od 4 do 5 gramów. Warto podzielić ją na dwie porcje i przyjmować przed treningiem – aby wydłużyć jego czas i zahamować działanie kwasu mlekowego oraz po – aby przyspieszyć procesy regeneracyjne. Wiele osób łączy przyjmowanie beta-alaniny z kreatyną, zwłaszcza ci, którym zależy na budowaniu suchej masy mięśniowej. Przeprowadzone testy pokazały, iż połączenie tych dwóch składników pozytywnie wpływa na siłę, wytrzymałość i redukcję tkanki tłuszczowej.

Co istotne, beta-alanina nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, za wyjątkiem wspomnianego już mrowienia, które można określić raczej jako niewielki dyskomfort. Ważne jest jednak nieprzekraczanie zalecanej dziennej dawki oraz wybieranie produktów wyłącznie znanych i renomowanych producentów suplementów. Co do okresu spożycia aminokwasu, zazwyczaj stosuje się go przez 12 tygodni, choć niektóre osoby wydłużają ten czas do momentu znacznej poprawy wyników i wydajności mięśni. Suplement może być przyjmowany nie tylko przez sportowców, ale również przez wszystkie osoby, którym zależy na polepszeniu kondycji oraz zwiększeniu wytrzymałości.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*