Wybierasz się w góry? Sprawdź jaki sprzęt może Ci się przydać.

Decydując się na wyprawę na górskie szlaki, nie powinniśmy zapominać o podstawowych sprzętach, jakie mogą nam się przydać w kryzysowych sytuacjach, o które w górach nie jest trudno. Oczywiście sprzęt nie zastąpi nam zdrowego rozsądku oraz wiedzy i umiejętności przewidywania sytuacji. Z uwagi na ten fakt bardzo ważne jest doświadczenie w wędrówkach po górach. Nie powinniśmy decydować się na trudne i bardzo wymagające szlaki, jeżeli nie mamy doświadczenia. Na początek powinniśmy wybierać łatwiejsze szlaki, które pozwolą nam zdobyć umiejętności oraz wiedzę na temat gór. Dzięki niej możemy uniknąć trudnych i często niebezpiecznych sytuacji. Niezwykle ważny jest też sprzęt, który zabieramy ze sobą.

Wybierając się w góry, powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednią odzież. Za jej sprawą wyprawa będzie o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Dobrej jakości obuwie górskie lub trekkingowe zabezpiecza naszą kostkę przed skręceniem, lub innymi urazami, jakie mogą nas spotkać podczas wędrówki po nierównych szlakach górskich. Bardzo ważna jest też odzież warstwowa. Stworzona została właśnie w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony przed zimnem, wiatrem oraz deszczem.

Nie powinniśmy także zapominać o wyposażeniu naszego plecaka, który zabieramy ze sobą na pieszą wędrówkę. Podstawowym elementem powinien być oczywiście prowiant, płyny oraz apteczka. Innymi niezwykle ważnymi przedmiotami, które warto zabrać ze sobą na wędrówkę po górach, są m.in. telefon z dobrym zasięgiem, latarka, śpiwór oraz różnego rodzaju akcesoria, jakie mogą się nam przydać, jeżeli będziemy musieli spędzić noc w górach.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kijków trekkingowych. Ułatwiają one podróżowanie po trasach górskich oraz odciążają nasz kręgosłup, oraz nogi. W zależności od sezonu, w jakim wybieramy się w góry także i nasz sprzęt będzie ulegał zmianie. W okresach zimowych, jeżeli wybieramy się na bardziej strome szlaki, warto jest zabrać ze sobą raki, które ułatwią wspinaczkę po oblodzonych wzniesieniach i ścieżkach. Warto jest zabrać ze sobą także uprząż oraz linę. Nie wiadomo, kiedy mogą się nam one przydać. Są stosunkowo lekkie, więc nie będzie problemu z dołożeniem ich do ekwipunku.

Podczas pokonywania górskich tras warto wziąć ze sobą sakwę na wodę lub lub termos i pamiętać, o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego nasz organizm szybciej traci wodę, więc warto jest, co pół godziny uzupełnić płyny najlepiej napojami izotonicznymi, które poza wodą dostarczają do naszego organizmu mikroelementy i witaminy także wydalane podczas wysiłku.

Tak przygotowani do pieszej wędrówki po górach możemy być pewni, że nic nas nie zaskoczy i na każdą sytuację, jaka może się wydarzyć, jesteśmy przygotowani. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i jeżeli nie czujemy się pewnie na danym szlaku, to warto jest zmienić go, na mniej wymagający. Górskie trasy mają dawać nam przyjemność, a nie narażać nas oraz naszych bliskich na niepotrzebne niebezpieczeństwa. Kluczem do udanej wyprawy w góry jest odpowiedni ekwipunek, prowiant oraz doświadczenie i zdrowy rozsądek. Połączenie tych kilku czynników zapewni całkowicie bezpieczny powrót z górskich ścieżek.

Sklep Turystyczny - wszystko co niezbędne w góry

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te