Bieganie - sport dla każdego? - BiegiGorskie.pl

Bieganie – sport dla każdego?

Bieganie to jedna z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych. Dla wielu stanowi sposób dbania o figurę i dobrą kondycję czy formę relaksu i medytacji w ruchu, dla innych formę rywalizacji – z innymi, a często i z samym sobą. Coraz częściej poszukujemy w internecie odpowiedzi na pytanie o efekty biegania, potrzebny sprzęt czy przygotowanie. Dziś prezentujemy 4 kontrowersje wokół biegania i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście jest ono dla każdego.

Bieganie a otyłość

Wiele osób, których celem jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów decyduje się na rozpoczęcie biegania. Jest to świetna forma treningu aerobowego, który (idealnie!) połączony z treningiem siłowym daje świetne rezultaty utraty kilogramów, polepszenia kondycji oraz wzmocnienia całego ciała. Niestety, u osób z dużą otyłością istnieje spore ryzyko uszkodzenia w czasie biegu stawów skokowych, dlatego jest ono odradzanie przez wielu lekarzy czy fizjoterapeutów. Nie warto jednak całkowicie przekreślać tej dyscypliny. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie aktywności fizycznej od ćwiczeń, które nie obciążą stawów. Świetnym przykładem jest pływanie czy ćwiczenia w wodzie. Po pewnym czasie, kiedy dzięki ćwiczeniom i regularnym, coraz intensywniejszym spacerom, ciało się wzmocni, a waga spadnie będzie można rozpocząć przygodę z joggingiem. Taka rotacja różnych form aktywności fizycznej jest nawet zalecana – dzięki różnorodności ruchu ciało odnosi najwięcej korzyści.

Czy można biegać w każdym wieku?

Wiele osób obawia się, że ze względu na małą aktywność fizyczność, którą otrzymywali przez długi czas, nie mogą już zacząć ciężkich, biegowych treningów. Cóż, może warto zapytać o zdanie Stanisława Kowalskiego, który w wieku 105 lat pobił rekord czasu na sto metrów w swojej grupie wiekowej? Oczywiście, jeśli czujemy się niepewnie możemy upewnić się czy lekarz rodzinny nie widzi żadnych przeciwwskazań. Jeśli jednak takowych nie ma, warto rozpocząć powoli i przyzwyczaić ciało do nowego rodzaju wysiłku. Polecamy rozpoczęcie treningów od spacerów, przejść do szybszych marszy, a później stopniowo wprowadzać okresy biegu, przeplatane marszem, które należy stopniowo wydłużać.

Czy bieganie niszczy stawy?

Panuje ogólne przekonanie, że bieganie może się przyczyniać do problemów ze stawami. Naukowcy jednak przekonują licznymi badaniami, że wcale tak nie jest. W badaniu z 1997 roku lekarze przebadali grupę startujących w maratonie we Wiedniu, a po 10 latach powtórzyli badania, by odkryć, że nie nastąpiły żadne patologiczne zmiany stawów u zawodników. Człowiek stworzony jest do ruchu i do pełni zdrowia nasze ciało go potrzebuje. A bieganie jest jedną z jego najbardziej naturalnych form. To brak ruchu, siedzący tryb życia i nadwaga mogą powodować problemy zdrowotne, w tym choroby oraz zwyrodnienia stawów. Warto zajrzeć również do artykułu “Co daje bieganie i kiedy widać efekty”, aby przekonać się o pozytywnych skutkach uprawiania joggingu. Oczywiście, jako początkujący powinniśmy dbać o odpowiednią technikę oraz rozwijać się w swoim tempie – zbyt szybkie pragnienie polepszania wyników i zmuszanie się do zbyt intensywnych treningów może skutkować poważnymi kontuzjami.

Czy istnieją przeciwwskazania do biegania?

Choć bieganie, jak wspomnieliśmy, jest tak naturalną dla człowieka formą ruchu, że wydaje się, jakby był wyborem idealnym dla wszystkich, istnieją przeciwwskazania związane z konkretnymi schorzeniami, więc jogging może być dla niektórych niebezpieczny. Do takich stanów należą:
• choroby serca;
• choroby stawów;
• astma;
• cukrzyca typu 1.

Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja z lekarzem w celu omówienia występowania jakichkolwiek przeciwwskazań do biegania w Twoim przypadku.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*