Uniwersalna czy na jedną wycieczkę? Jaką torbę podróżną kupić? - BiegiGorskie.pl

Uniwersalna czy na jedną wycieczkę? Jaką torbę podróżną kupić?

Torba podróżna jest podstawowym elementem ekwipunku niemal każdej wyprawy Niezależnie od tego, czy podróżujemy służbowo, czy w celach wypoczynkowych, wybór bagażu o odpowiednich rozmiarach i kształtach wpłynąć może znacząco na jakość naszej delegacji czy turystycznej eskapady. Biorąc pod uwagę jej przeznaczenie, środki transportu i częstotliwość używania, warto zastanowić się nad tym, jaką torbę podróżną kupić, dostosowując swój wybór do osobistych potrzeb.

Torba podróżna na kółkach

Wybierając się na dłuższy pobyt poza domem, zabiera się zazwyczaj większy zapas ubrań, co wpływa na rozmiary i ciężar naszego bagażu. Dźwiganie ciężkiego ekwipunku na ramieniu lub w dłoni to duży dyskomfort, który znacznie uprzykrza wyjazd wypoczynkowy lub rekreacyjny. Torby podróżne na kółkach są niewątpliwie bardzo praktycznym rozwiązaniem, w przypadku zmian środków transportu podczas wyjazdu.

Dwa narożne kółka, wyciągana teleskopowa rączka i ergonomiczny kształt pozwalają na komfortowe przemieszczanie się z bagażem po dworcu kolejowym czy terminalu lotniska. Plastikowe nóżki umożliwiają postawienie torby w pionie, a usztywnione dno chroni jej zawartość przed kontaktem z podłożem. Zapinane na zamek zewnętrzne kieszenie torby umożliwiają łatwy dostęp do zapakowanych tam przedmiotów pierwszej potrzeby. Solidne i wzmocnione gąbką pasy nośne umożliwiają łatwy załadunek ekwipunku do pojazdu i jego wnoszenie po schodach.

Gabaryty bagażu do pociągu i autokaru

Wybierając się w podróż samochodem, wymiary ekwipunku mają w pewnym stopniu drugorzędne znaczenie. Duże torby podróżne świetnie się sprawdzają w przypadku pakowania wielu sztuk bagażu, lepiej nawet niż walizki, których sztywna konstrukcja ogranicza w pewien sposób możliwości załadunku. Planując podróż autokarem lub pociągiem, należy zachować umiar, biorąc pod uwagę ustalone przez przewoźników ograniczenia i komfort jazdy współpasażerów. Jednakże możliwości związane z wagą i gabarytami pakunków są nadal wciąż duże.

Bagaż podręczny do samolotu i bagaż rejestrowany – wymiary

Planując przelot samolotem, warto pamiętać o restrykcyjnych regułach dotyczących wagi maksymalnej i rozmiarów bagażu. Niedostosowanie się do wytycznych ustalonych przez przewoźnika naraża na dodatkowe koszty związane z opłatami za nadbagaż. Od 1 listopada 2018 popularne firmy przewozowe takie jak Ryanair i Wizzair zmieniły zasady dotyczące gabarytów i opłat za bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Wymiary maksymalne bagażu, jaki możemy zabrać w cenie biletu, to 40 x 35 x 12 centymetrów.

Ważne, aby bagaż taki można było zmieścić pod siedzeniem. Maksymalne wymiary małego bagażu rejestrowanego o wadze do 10 kg to 55 x 40 x 20 cm. Do tego celu świetnie sprawdza się niewielka podróżna torba sportowa. Wykonana techniką RIP STOP lekka i pakowna torba z nylonu i poliestru jest niezwykle wytrzymała na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i nieprzemakalna.

Torba podróżna sportowa

Uczęszczając regularnie na siłownię lub do klubu fitness, warto zaopatrzyć się w przeznaczoną do tego celu, wytrzymałą i odporną na uszkodzenia torbę sportową. Dobrze, kiedy torba wyposażona jest w dodatkową, odseparowaną i wentylowaną przegrodę na mokrą odzież i buty. Przydatne są również małe zewnętrzne kieszenie na drobiazgi i wewnętrzna bezpieczna kieszeń na dokumenty. Takie torby mają atrakcyjny sportowy design, a rozmaite warianty kolorystyczne poszczególnych modeli pozwalają na ich osobisty dobór. Torbę taką można zarzucić na ramię lub nosić w ręce.

Torba miejska na ramię

W codziennej podróży do pracy lub na uczelnię przydaje się niewielkich rozmiarów torba na ramię. W zależności od potrzeb, służy ona do transportu wielu przedmiotów takich jak książki, dokumenty czy zeszyty. Większość z nich bez trudu pomieści laptopa wraz z akcesoriami. Dodatkowe przegrody i kieszenie pozwalają na odpowiednią segregację przedmiotów wewnątrz torby. Regulowany pasek na ramię pozwala na dostosowanie jego długości do indywidualnych potrzeb. Niektóre z modeli w typie “listonoszka” zostały wyposażone w wyjście na słuchawki, co pozwala na komfortowe słuchanie muzyki ze smartfona, umieszczonego w jednej z kieszonek torby.

Torba podróżna na nieprzewidziane sytuacje

Nawet jeżeli nie rozważamy w najbliższym czasie żadnej wyprawy, warto zaopatrzyć się w solidną i uniwersalną torbę podróżną. Trudno przewidzieć, kiedy pojawi się potrzeba nieoczekiwanego wyjazdu z powodów okazjonalnych lub ze względu na pobyt w szpitalu. Leżąca w szafie torba jest jak latarka. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. Sklep Globtroter oferuje szeroki asortyment toreb o różnej wielkości, designie i przeznaczeniu.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*