Trekking w Szwajcarii: gdzie warto pojechać i jak się przygotować? - BiegiGorskie.pl

Trekking w Szwajcarii: gdzie warto pojechać i jak się przygotować?

Szwajcaria to niewątpliwie raj dla miłośników górskich spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Położone u podnóża Alp państwo słynie z nieskazitelnej przyrody i malowniczych szlaków turystycznych. Z naszego artykułu dowiesz się, gdzie najlepiej wybrać się na trekking i jak się do niego należycie przygotować.

Szwajcaria to niewielki kraj oferujący sporo możliwości aktywnego wypoczynku. Wśród turystów bardzo popularną formą rekreacji jest trekking górski, uprawiany w pięknych okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku i tłumów ludzi. Początkujący trekkingowcy powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda trasa będzie łatwa do pokonania. Szlaki różnią się m.in. długością i poziomem trudności. Istnieje również parę zasad, których należy przestrzegać niezależnie od naszego doświadczenia, wieku i kondycji.

Trekking dla początkujących: jak się przygotować?

Chodzenie po górach to dla wielu osób najlepsza forma rekreacji, jaką tylko można sobie wyobrazić. Decydując się na wypad w góry, warto jednak należycie się do niego przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poznaj kilka kwestii, których bagatelizowanie może przynieść negatywne skutki.

1. Sprawdź pogodę

Jak wiadomo, w górach aura zmienia się dynamicznie, dlatego planując trekking, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe godziny. Istnieje kilka aplikacji, które będą pomocne w planowaniu wypadów w góry — to m.in. Meteo Schweiz czy Meteo Centrale. Można w nich sprawdzić np. informacje dotyczące prawdopodobieństwa wystąpienia burzy, śnieżycy czy lawiny.

2. Włóż wygodne buty trekkingowe i ciepłą odzież

Aby podczas eksplorowania górskich szlaków nie odczuwać dyskomfortu i móc w pełni cieszyć się podziwianiem krajobrazów, powinniśmy pomyśleć o zakupie ciepłej kurtki, spodni i obuwia trekkingowego. Tylko dobrze dobrane buty będą odpowiednio chronić stopy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także kontuzją. Warto być również przygotowanym mrozy zaopatrzyć się w ocieplacze i bieliznę termoaktywną.

3. Zaplanuj trasę i trzymaj się szlaku

Podczas planowania tras nieoceniona będzie aplikacja Outdooractive, gromadząca w jednym miejscu szczegółowe informacje dotyczące szlaków trekkingowych w Szwajcarii — zarówno tych mniej, jak i bardziej znanych. Oczywiście trasy możemy zaplanować również samodzielnie, przy czym w obu przypadkach należy pamiętać o tym, aby trzymać się szlaku i nie oddalać na zbyt duże odległości.

4. Przestrzegaj regulaminu rezerwatu i zwróć uwagę na oznaczenia

Każdy rezerwat posiada swój wewnętrzny regulamin, którego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać, gdy znajdziemy się w jego obszarze. Istotną kwestią jest również, aby zwracać uwagę na oznaczenia informujące m.in. o:
• przeszkodach (np. bardziej stromych zejściach lub schodach),
• zbiornikach wody pitnej,
• miejscach do odpoczynku i ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Trekking w Szwajcarii: 3 propozycje górskich szlaków

Na terenie Szwajcarii znajduje się mnóstwo kilkuset kilometrowych szlaków do trekkingu podzielonych na mniejsze odcinki. Wybraliśmy 3 naszym zdaniem najciekawsze trasy, które sprawdzą się zarówno do wędrówek zimowych, jak i całorocznych.

1. Szlak Jura Crest Trail

Miłośnicy górskich aktywności, szlak ten zaliczają do najpopularniejszych, ale także najłatwiejszych do pokonania. Jura Crest Trail łączy Genewę z Zurychem, a jego długość wynosi 320 km. Podzielony jest on na 16 zróżnicowanych geograficznie odcinków. Znajdziemy tam skaliste klify, szkliste jeziora, rozległe lasy i kwieciste łąki.

2. Szlak Via Alpina

Via Alpina jest drugim najpopularniejszym szlakiem długodystansowym, który przebiega przez teren 8 państw. Odcinek szwajcarski podzielony jest na 20 etapów i składa się z 14 przełęczy. Podobnie jak Jura Crest Trail, zachwyca on wyjątkowym alpejskim krajobrazem — na czele z rozległymi, jałowymi terenami, zielonymi pastwiskami i błękitnymi jeziorami.

3. Szlak Alpejskich Przełęczy

Należy on do najtrudniejszych szlaków górskich, w związku z czym dla początkujących trekkingowców może stanowić spore wyzwanie. Jego przejście zajmuje ponad 30 dni, ale w zamian zachwyca niezwykłymi widokami — z każdej z 32 przełęczy rozpościerają się zapierające dech w piersiach alpejskie pejzaże.

Wiele tras górskich w Szwajcarii przebiega przez prywatne posiadłości, dlatego szukając tam miejsc noclegowych, warto zatrzymać się w pobliskich apartamentach i domach wakacyjnych.

Jak widzisz, Szwajcaria to raj dla trekkingowców. Szeroki wybór szlaków o różnych poziomach trudności sprawia, że każdy znajdzie tam co dla siebie. Wędrując po górskich trasach, nie tylko spędzasz aktywnie czas, ale i masz okazję podziwiać niezwykły, alpejski krajobraz. Pamiętaj jednak, by dobrze przygotować się do wyprawy, by móc w pełni cieszyć się jej urokami.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*