Festiwal Biegowy ULTRA WAY - BiegiGorskie.pl

Festiwal Biegowy ULTRA WAY

Nadmorskie tereny zwłaszcza latem przyciągają wielu turystów. Kusi słońce, plaże oraz spacery brzegiem morza. Jednak zimą jest tu równie pięknie, a do tego tajemniczo. Zwłaszcza jeśli wyruszy się na obszary Północnych Kaszub w okolicach Wejherowa.

Na osoby, które chcą przemierzać leśne ścieżki na biegowo czeka wiele atrakcji. Czy podczas treningu spotkaliście kiedyś białe daniele? W lasach na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego można się na nie natknąć, gdy majestatycznie przechadzają się wśród gęstwiny. Jednak często nie poruszają się, tylko dostojnie stojąc spoglądają na przebiegających biegaczy. Oprócz danieli i saren w leśnych ostępach można spotkać także innych mieszkańców tych terenów. Są to lisy, dziki, dziki łaciate, wilki, a widziano tu także rysia.

Te leśne i dzikie zwierzęta stanowiły inspirację dla członków biegowego Stowarzyszenia ULTRA WAY. Postanowili oni promować piękną kaszubską krainę poprzez zorganizowanie Zimowego Festiwalu, który ma się odbyć już niedługo, a dokładnie 15 stycznia 2022 roku w okolicach Wejherowa.

Zaplanowano 4 biegi, których nazwy oddają klimat kaszubskich terenów. Zawodnicy będą mogli zmierzyć się z trasą ,,Szybkiej sarny” (10 km), ,,Pół dzika” (21 km), podążyć ,,Tropem rysia” (42 km), a być może spotka ich ,,Nocny jeleń” (66 km).

Trasy poszczególnych dystansów biegną morenowymi grzbietami i wiją się w dolinach poprzecinanych potokami takimi jak ten o dźwięcznej nazwie Cedron. Prowadzą też przez polany, by po chwili piąć się w górę po stromych podejściach, które potrafią nieźle nadwyrężyć mięśnie. Jednak po wejściu na szczyt wzniesienia niedawny trud zostaje zrekompensowany zawodnikom wspaniałymi widoki. Jest klimatycznie. Czasami trzeba będzie pokonać stary, zniszczony bruk, a niekiedy przebiec przez chybotliwy most… chyba że go tam nie będzie. Tak może się zdarzyć przecinając rzekę o nazwie Zagórska Struga, która opisywana była na łamach National Geographic. Warto też przekonać się samemu skąd i dlaczego pewne miejsce usytuowane w lesie nosi nazwę Piekiełko…

Zawodnicy będą też przebiegać obok malowniczo położonych jezior takich jak Wyspowo, Okuniewo, Zawiat, Rębówka i Borowo. Polne i leśne ścieżki zaprowadzą ich również do Rezerwatu Przyrody Pełcznica. Co ciekawe trafią też na… wzgórze Syjon, a także doznają uczucia swobody wspinając się na wzniesienie Wolności. Prawdziwa Golgota spotka ich pod koniec biegu na górze Kalwaria.

Zimą warto wybierać się nie tylko w góry. Pagórkowate tereny, kręte i serpentynowe ścieżki, pokonywanie trudnych technicznie wąwozów, przedzieranie się przez tereny zasypane śniegiem, a także zdobywanie stromych wzniesień – to wszystko można znaleźć również nad morzem. A konkretnie na terenach Północnych Kaszub w okolicach Wejherowa, Redy i Rumi. Wystarczy tylko wybrać się na Zimowy Festiwal Biegowy ULTRA WAY. Warto!

Zapisy i szczegółowy regulamin Festiwalu pod linkiem: https://elektronicznezapisy.pl/event/5700/strona.html

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*