Czym się kierować przy wyborze butów w góry? - BiegiGorskie.pl

Czym się kierować przy wyborze butów w góry?

Wybór odpowiednich butów trekkingowych jest dosyć trudny. Poszukujesz komfortu, wygody i trwałości, ale jednocześnie chcesz zaznać ciekawego designu i luksusu w użytkowaniu? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale jak nie zgubić się w lawinie produktów i dokonać właściwego zakupu?

Na początku zastanów się, po jakich terenach zamierasz wędrować. Jeśli to piaszczyste lub ściółkowe równiny odpowiednie będą lekkie i wodoodporne buty, które nie zakrywają kostek. Zaś wysokie buty zakrywające kostkę z grubą podeszwą doskonale sprawdzą się w skalistych górach. Na wspinaczkę w Alpy niezbędne są specjalistyczne wysokogórskie buty posiadające wzmacniane elementy oraz otok, w który można wpiąć raki. Zresztą takie buty przydadzą się Tobie nie tylko w Alpach, ale i polskich Tatrach. W Tatrach Wysokich jest wiele szczytów gdzie zimą bez raków sobie nie poradzisz. Zdobycie Orlej Perci czy Świnicy zimą bez raków jest praktycznie niemożliwe, no chyba, że chcemy narazić swoje bezpieczeństwo. Jeśli dużo chodzimy po górach warto wybrać buty w które można wpiąć raki, gdyż przydadzą się nam nie tylko zimą, ale i latem.

Pora roku również ma duże znaczenie. Zimą najlepiej zainwestować w wysokie, porządnie zrobione obuwie z grubą podeszwą z możliwością wpięcia raków. Plusem jest wykorzystanie technologii Gore-Tex, która zapewnia jeszcze większy komfort w użytkowaniu. W okresie od wiosny do jesieni wybieraj buty trekkingowe z przyzwoitą podeszwą. W zależności od preferencji możesz wybrać skórzane lub te, wykonane z tworzyw sztucznych modele.

Ważne jest, aby podczas zakupów przymierzyć buty trekkingowe, najlepiej w wełnianych skarpetach. Nie sugeruj się swoim aktualnym rozmiarem, stopy często puchną podczas długich wędrówek.

Porządne, proste buty trekkingowe, które posłużą Ci przez lata to wydatek rzędu 200 – 300 zł. Odradzam kupno modeli w okazyjnych cenach w supermarketach. Mogą okazać się niewystarczająco komfortowe w użytkowaniu i dosyć szybko ulegać uszkodzeniom. Cena obuwia przeznaczonego do wspinaczki i wędrówek po górach jest wyższa – kosztują od ok. 500 zł do 2000 zł za profesjonalne modele, które znajdziesz w dziale butów górskich w E-horyzont.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*