Wybieramy kamerę sportową – jakość wideo, wytrzymałość czy wygoda obsługi? - BiegiGorskie.pl

Wybieramy kamerę sportową – jakość wideo, wytrzymałość czy wygoda obsługi?

Sporty ekstremalne zapewniają przeżycia, którymi warto dzielić się z innymi. Na przykład poprzez specjalne filmy, kręcone podczas jazdy na nartach, wspinaczki czy też nurkowania. Jak jednak łatwo można się domyślić, powinny one powstawać z użyciem specjalnego sprzętu.

Jaką kamerę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nagrywanie przy użyciu smartfona czy zwykłego aparatu nie tylko nie zapewni odpowiedniej jakości (głównie przez słabą stabilizację obrazu), ale również może okazać się groźne dla tych sprzętów. Jak sama nazwa bowiem wskazuje, sporty ekstremalne uprawiane są w ekstremalnych warunkach. Te natomiast mogą być związane między innymi ze sporą wilgocią, skrajnymi temperaturami i uderzeniami o różnej sile. Przetrwać wyłącznie wysokiej jakości kamera sportowa.

To właśnie sprzęty dedykowane wydają się optymalnym wyborem dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych. One także muszą jednak przed zakupem zostać dokładnie przeanalizowane. Otwarte pozostaje pytanie, na czym się skupić. Czy ważniejsza jest jakość wideo, wytrzymałość sprzętu czy dostępne funkcje dodatkowe? A może wszystko naraz?

Optymalne parametry techniczne kamery sportowej

Na początek warto zająć się technikaliami, czyli parametrami, które pozwalają ocenić, czy nagrania tworzone przy użyciu konkretnej kamery będą po prostu wyraźne.
• Rozdzielczość – choć nie jest ona najważniejsza, dobrze jest wiedzieć, że nawet tanie kamery sportowe są w stanie nagrywać filmy w jakości 4K UHD. I to właśnie w takie modele należy celować.

• Stabilizacja cyfrowa – opcja obowiązkowa. Bez niej trudno wyobrazić sobie nagrania sportów ekstremalnych. Zwłaszcza tych związanych z dynamicznym ruchem i częstą zmianą pozycji (np. jazda na snowboardzie).

• Kąt widzenia – im szerszy, tym lepiej. Warto o tym pamiętać.

• Dostępne wyposażenie – dobra kamera sportowa powinna dysponować nowoczesnym sensorem optycznym, szybkim procesorem, który nie będzie niepotrzebne utrudniał obsługi, a także funkcjonalne oprogramowanie, pozwalające na przełączanie się pomiędzy wieloma trybami.

Nie bez znaczenia jest również sam panel sterowania oraz wszelkie funkcje dodatkowe. Spośród nich wymienić trzeba zwłaszcza łączność Wi-Fi, nagrywanie w pętli i możliwość ustalania tempa nagrywania (przydatna opcja podczas tworzenia widowiskowych filmów).

Wykonanie kamery sportowej

Na koniec należy przejść jeszcze do niezbędnej wytrzymałości sprzętu, a także jego odporności na wpływ czynników zewnętrznych. Kamera sportowa powinna być wodo i wstrząsoodporna. Wszystko po to, aby można było nagrywać w każdych warunkach. Nie tylko w trakcie słonecznej pogody.

Przed zakupem warto sprawdzić, z jakich dokładnie materiałów została wykonana obudowa urządzenia i w jakich dokładnie sytuacjach obsługa sprzętu okaże się bezpieczna. Kompleksowa analiza urządzeń dostępnych na rynku znacznie zwiększy szansę na podjęcie właściwej decyzji i zakup kamery, która spełni wszystkie kryteria, o której mowa była powyżej.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*