Jak przygotować formę do biegu górskiego? - BiegiGorskie.pl

Jak przygotować formę do biegu górskiego?

Bieganie należy do jednej z najpopularniejszych aktywności uprawianych na świeżym powietrzu, co niespecjalnie powinno dziwić. Jogging nie wymaga bowiem kompletowania specjalistycznego sprzętu czy też nauki skomplikowanej techniki użytkowej. Bardziej zaawansowanym sportowcom bieganie po płaskich terenach miejskich przestaje jednak wystarczać, dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się biegi górskie. Do startu w tej wymagającej konkurencji należy się jednak odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Przygotowanie do biegów górskich – trening ogólnorozwojowy

Biegi górskie są znacznie bardziej wymagające pod względem technicznym i fizycznym niż truchtanie po okolicznych parkach czy płaskich terenach leśnych, dlatego też należy zadbać o bardzo dobrą formę całego ciała. W terenach górzystych, gdzie trasa biegu najczęściej jest nierówna i pełna przeszkód, niezwykle ważna jest sprawność ogólna. Pomaga to nie tylko w osiąganiu dobrych rezultatów czasowych, ale przede wszystkim pozwala uniknąć bolesnych kontuzji i zbyt mocnych przeciążeń mięśni i stawów. Warto zatem przywiązać większą wagę do ćwiczeń mięśni głębokich, które pomagają w stabilizacji postawy podczas biegu. Nie można też zapominać o pracy nad mięśniami pleców i ramion.

Przygotowanie na biegi górskie – trening wytrzymałościowy

Jak optymalnie przygotować się do zawodów? Bardzo pomocny okazuje się trening wytrzymałościowy, który pozwala zbudować odpowiednią kondycję mięśni i stawów – wzmocnić je i uelastycznić, a więc lepiej przygotować na ogromny wysiłek. Jest to kluczowy aspekt przygotowań do każdego biegu górskiego, niezależnie od dystansu, jednak osoby decydujące się na start w ultramaratonach powinny przyłożyć się do treningu podwójnie. Jak budować wytrzymałość? Stopniowo wydłużając codzienne przebieżki. Warto także inaczej planować trasy biegu – włączając do nich podbiegi i zbiegi, które często okazują się decydujące w biegach górskich.

Przygotowanie do biegu górskiego – start próbny

Wielu uczestników tego typu imprez na kilka tygodni przez planowanymi zawodami stosuje sprytny trik, organizując wyjazd w góry. Jest to dobry sposób na ostatnie przetarcie przed zawodami i przyzwyczajenie się do całkiem odmiennych warunków, jakie panują na nizinach. Dzięki próbie generalnej można także przećwiczyć stałe elementy biegów górskich, takie jak pilnowanie szlaku czy jedzenie podczas biegu. Wybierając się w górskie tereny należy jednak pamiętać o założeniu odpowiedniej odzieży i zabraniu ze sobą podstawowych akcesoriów, takich jak: smartwatch czy latarka UV, która pozwala na przeprowadzenie treningu w późniejszych godzinach wieczornych i dostrzec ewentualne zagrożenia.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*