Spakuj swój plecak na górską wyprawę! Co koniecznie zabrać ze sobą? - BiegiGorskie.pl

Spakuj swój plecak na górską wyprawę! Co koniecznie zabrać ze sobą?

Wędrówki po górach to jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wakacji, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Nic więc dziwnego, że kiedy pogoda zaczyna sprzyjać, szlaki zapełniają się turystami. To Twoja decyzja, czy wyruszysz na wyprawę w miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów, czy też wybierzesz szlaki mało popularne, na których spotykanie innych wypraw jest rzadkością. Wątpliwości nie ulega, że w każdym przypadku warto mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie.

Co zabrać w góry? Lista rzeczy niezbędnych

Oczywiście ogromne znaczenie ma, czy wybierasz się tylko na kilkugodzinny spacer po górach, czy tez decydujesz się np. na nocowanie w schronisku. W jednym i drugim przypadku zawartość Twojego plecaka powinna się nieco różnić. Załóżmy jednak, że chcesz zdobyć określony szczyt, a następnie spędzić noc w pobliskim schronisku. Co się przyda?
• Woda – tej nigdy za wiele. Dodaje energii i pozwala zadbać o siebie głównie podczas wysokich temperatur. Miej ze sobą butelkę filtrującą, unikniesz kupowania zbędnego plastiku. Jeśli wybierasz się na wejście zimowe, nie zapomnij termosu z gorącym napojem.

• Latarka – lepiej unikać spacerów po górach, kiedy jest ciemno, jednak ten sprzęt może się przydać również w wielu innych sytuacjach. Lepiej zabierz ją ze sobą.

• Bielizna termoaktywna – miej ze sobą przynajmniej dwie zmiany. Bielizna termoaktywna znacząco ułatwi Ci aktywność w postaci spaceru. Bez względu na to, czy będzie gorąco, czy też zimno, zadba o Twój komfort. Jest stworzona z materiałów, które bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, a dzięki temu nie odczujesz na sobie mokrych ubrań, jeśli Twoje ciało się spoci. Górska wędrówka będzie o wiele przyjemniejsza. Drugi zestaw bielizny termoaktywnej przyda się kolejnego dnia wędrówki. Co ważna, taka bielizna jest potrzebna i latem, i zimą. Jeśli jednak jest chłodno, dołóż do niej drugą warstwę ubrania – odzież termiczną. Bielizna termoaktywna zapewni dobre odprowadzenie wilgoci, dzięki czemu Twoja skóra pozostanie sucha, a warstwa termiczna ochroni Cię przed zimnem.

• Mapy szlaków – nie warto ryzykować utracenia sygnału GPS i zabłąkania się na szlaku. Dobrze mieć pod ręką analogowe wersje map, by móc do nich zaglądać w chwilach, kiedy nie do końca wiemy, w którą stronę pójść.

• Ładowarka lub powerbank – w górach bardziej przyda się to drugie. Warto pozostać w kontakcie z poziomem morza, dlatego zadbaj o to, by mieć czym naładować swój telefon.

• Podstawowe środki higieny, np. szczoteczka oraz pasta do zębów. Jeśli nocujesz w schronisku, miej je dla własnego komfortu.

• Kremy z filtrem – w górach, na ich odsłoniętych miejscach, masz spory kontakt ze słońcem. Warto mieć okulary z filtrem UV oraz krem, który ochroni Cię przed oparzeniami słonecznymi.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pamiętaj, by nie wybierać się na szlaki, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, np. zejścia lawin. Oceniaj też swoje możliwości związane z temperaturą. Jeśli jest za gorąco, lepiej wybrać szlaki porośnięte drzewami i zacienione. Odpuść wyjście, jeśli ekspozycja na słońce będzie zbyt duża.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*