Startuje Ultra Sierra Nevada - BiegiGorskie.pl

Startuje Ultra Sierra Nevada

Już w najbliższy weekend odbędzie się V edycja Ultra Sierra Nevada w hiszpańskiej Andaluzji w ramach której biegacze będą zmagać się z czterema dystansami do wyboru: Urban, Maraton, Trail i Ultra.

Na starcie najdłuższego dystansu zobaczymy eksportową parę Salomon Suunto Teamu: Magdalenę Łączak i Pawła Dybka. Miejscem startu będzie zabytkowe, historyczne centrum Granady, pod murami legendarnej Alhambry. Metą – ośrodek narciarski w górach – Pradollano.

W ubiegłorocznej edycji Ultra Sierra Nevada wzięło udział ponad 1000 osób reprezentujących aż 38 krajów, oczywiście w zawodach nie mogło zabraknąć naszych rodaków, z których najlepiej zaprezentowała się Natalia Haczyk, zajmując 6 miejsce wśród kobiet na najdłuższym dystansie.

Tegoroczna edycja zapowiada nie tylko wzrost frekwencji, ale jeszcze większe umiędzynarodowienie imprezy. Tym razem mamy też mieć prawo większe apetyty. Magda Łączak, która w tym roku reprezentuje stabilną, bardzo wysoką formę, jeśli tylko pobiegnie „swoje” może się spokojnie włączyć do walki o czołowe lokaty.

Podobnie jest z Pawłem Dybkiem, który po czerwcowej kontuzji, a potem kontrolnym staracie w ramach Zugspitze Ultratrail powinien dojść już do swojej dobrej dyspozycji. Dla Magdy i Pawła bieg będzie jednak stanowił duże wyzwanie, nie często bowiem nasi zawodnicy brali udział w zawodach gdzie wbiega się na wysokość 3100 metrów nad poziomem morza, a tyle właśnie wynosi wysokość najwyższego na trasie szczytu Veleta.

Cały dystans zawodów wynosi 103 km, a na trasie czeka zawodników ponad 6 000 metrów podejścia. Co więcej start będzie odbywał się o północy. Co prawda Magda i Paweł to bardzo doświadczeni ultrasi, ale dawno w takiej formule nie startowali.

W zeszłym roku najdłuższą trasę najszybciej pokonał Miguel Heras, mimo kontuzji palca jakiej doznał już na 15 km. Utytułowany Hiszpan pokonał trasę w czasie 12 godzin i 23 minut. Wśród kobiet najszybsza była Francuzka Melanie Rousset, która pokonała trasę w czasie 15 godzin i 41 minut.

Poniżej informacja o wszystkich biegach USN

URBAN
Dystans: 6 km/+274m
Termin i miejsce: 13 lipca / Granada
Start: 22:00
Limit czasu: 1:30

MARATON
Dystans: 42 km/+2400
Termin: 14 lipca
Start: 07:00/ Quéntar
Limit czasu: 10 godzin

TRAIL 62
Dystans: 62 km/+3750
Termin: 14 lipca 2018 r.
Start: 5:00 / Beas de Granada
Limit czasu: 15 godzin

Ultra 103
Dystans: 103 km/+6060 m
Termin: 14 lipca
Start: 00:00 / Paseo del Salón, Granada
Limit czasu: 25 godzin

Warto nadmienić, że na dystansie Maratonu zobaczymy Roberto Hernandeza Herasa, jednego z najbardziej utytułowanych hiszpańskich kolarzy szosowych, czterokrotnego zwycięzcę jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich świata – Vuelta a España, który po zakończeniu kariery kolarskiej skupił się na biegach trailowych.

Trzymamy kciuki za na naszych rodaków.

Tekst Przemysław Ząbecki
Foto: Magda Łączak/Paweł Dybek oraz Runandtravel

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*