W co się ubrać na bieg górski? - BiegiGorskie.pl

W co się ubrać na bieg górski?

Bieganie na dłuższe dystanse to zawsze duży wysiłek, do którego trzeba się dobrze przygotować fizycznie, jak i psychicznie. Biegi górskie są o wiele bardziej wymagające od tych na bardziej płaskim terenie np. po lesie czy parku. To sport, który nadaje się tylko dla najwytrwalszych sportowców. Absolutnie nie powinien odbywać się bez wcześniejszego przygotowania i treningów. Jak się przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie? W co się ubrać i co zabrać ze sobą? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Przygotowanie do biegu górskiego

Jeśli masz już pewne doświadczenie w bieganiu i nie jest to dla ciebie nic nowego, bieg górski będzie dla ciebie bardzo wymagającym wyzwaniem, jednak możliwym do osiągnięcia bez długich, trwających nawet kilka miesięcy przygotowań. Kondycję można wyrobić także dzięki biegom miejskim. Inaczej sprawa wygląda w przypadku braku doświadczenia. Jeśli na co dzień jesteś typem człowieka, który większość czasu spędza przy biurku lub na fotelu czy kanapie, nie porywaj się od razu na bieg górski. Rozpocznij od spacerów, następnie przejdź do krótkich biegów miejskich, by po pewnym czasie móc myśleć o biegach górskich. Zanim się na niego zdecydujesz, pojedź w góry. Nie od razu biegać, ale po prostu pospacerować. Zapoznaj się z informacjami o trasie biegu górskiego i poznaj go po prostu spacerując. Nawet nie wiesz, jak ważna jest znajomość trasy przed biegiem. Daje niesamowity komfort psychiczny. Wiesz czego się spodziewać na danym odcinku i jesteś na to przygotowany. Przechadzając się po górskiej trasie zobaczysz, jak zwykły spacer po górzystym terenie na ciebie wpływa i ile sił potrzebujesz. Przekonasz się też, jak ważne jest podłoże. W górach bardzo łatwo o kontuzje. Bardzo ważnym elementem do przećwiczenia są zbiegi. Znajdź górkę w swojej okolicy, na której będziesz mógł poćwiczyć. Stopniuj sobie trudność. Niczego nie przyspieszaj. Kondycję możesz ćwiczyć także na siłowni lub w domu. Zaplanuj sobie wysiłek, który będzie sprawiał ci przyjemność, jednocześnie wzmacniając twoją kondycję i mięśnie.

Plecak – nieodłączny towarzysz górskich wypraw

Kondycja jest najważniejsza, jednak nie zapominaj o odpowiednim ubiorze i butach. Pamiętaj o zmiennych warunkach pogodowych, które w górach są normą. Możesz zaczynać bieg w towarzystwie błękitnego nieba i palącego słońca, by zakończyć go w strugach deszczu, a na szczytach nawet śniegu! Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie ubranie się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo. Dzięki temu w każdej chwili, gdy poczujesz taką potrzebę, będziesz mógł zdjąć lub dołożyć kolejną warstwę. Wybieraj ubrania wygodne, które nie będą krępować twoich ruchów. To nie jest tylko kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa. Nawet tak niepozorny element garderoby, jakim jest bielizna, ma znaczenie. Wybieraj tę wykonaną z przewiewnych materiałów, najlepiej bezszwową. Świetnym wyborem jest bielizna termiczna. Jeśli wybierzesz bieliznę bez szwów, nie będziesz musiał obawiać się otarć, co jest niezmiernie ważne. Postaw na wygodne bluzy i spodnie. Możesz wybrać bluzy z kapturem jak te ze stójką. Podobnie ze spodniami. Do wyboru są joggery, leginsy lub krótkie spodenki w zależności od pogody. Jednak o wiele bezpieczniej jest wybrać spodnie do kostek, które chronią nie tylko przed chłodem i ewentualnymi zmianami pogody, ale także drobnymi urazami, a czasem ukąszeniami owadów. Nie zapominaj także o kurtce. Jeśli ubiór masz już wybrany, pomyśl o tym, co zabrać ze sobą. Kompletując sprzęt na bieg górski, nie musisz kupować w sklepie dla profesjonalistów. Możesz kupić ubrania czy wygodne buty, jak i najmodniejszy plecak damski na Answear. Spakujesz do niego najpotrzebniejsze rzeczy takie jak wodę do picia czy energetyczną przekąskę. Pamiętaj, że góry to specyficzny teren i bardzo wymagający. Spakuj do plecaka nie tylko telefon komórkowy z zapisanym numerem do GOPR, ale także wspomniany prowiant, kompas, mapę, jak również podstawowe środki do apteczki, takie jak bandaż, plastry czy wodę utlenioną. Nie zapominaj o nakryciu głowy. Nie pokładaj wszystkiego na swoim smartfonie. Góry to miejsce, gdzie często zasięg jest utrudniony. Staraj się być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Sporty górskie to nie przelewki!

damskie-dodatki-do-stylizacji

Ruch to zdrowie

Nikogo nie trzeba już chyba przekonywać, że regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszej kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Jednak musimy robić to z głową. Nie porywaj się od razu na wielkie wyprawy. Trenuj w swoim tempie. Pamiętaj, że kondycja to nie tylko ćwiczenia, ale także zdrowa dieta. Zadbaj o regularne, zdrowe i energetyczne posiłki. Przygotowanie do biegu górskiego jest bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które robią to pierwszy raz. Nigdy nie bagatelizuj gór, to naprawdę trudny przeciwnik. Jednak trzeba przyznać, że jeśli się postarasz i dobrze przygotujesz fizycznie, jak i psychicznie do biegu górskiego, czekają cię niesamowite widoki i ogromna satysfakcja po ukończeniu trasy. Nie poddawaj się i nie rezygnuj z tego pięknego i emocjonującego wydarzenia. Gdy zrobisz to raz, będziesz chcieć więcej.

plecak-damski-od-Answear

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*