Rolki, wrotki czy deskorolka – który sprzęt będzie lepszy dla Ciebie? - BiegiGorskie.pl

Rolki, wrotki czy deskorolka – który sprzęt będzie lepszy dla Ciebie?

Wrotki, rolki i deskorolki to zadziwiające przedmioty. Małe, łatwo je przenosić, łatwo je pomieścić w szafie, a zarazem stanowią całkiem niezły środek transportu, a także sprzęt rekreacyjny. Czy warto się nimi zainteresować? Tak, zdecydowanie. A które lepiej wybrać na początek? O tym piszemy poniżej.

Co wybrać dla dzieci?

W przypadku dzieci, zwłaszcza tych młodszych, lepszą opcją będą wrotki oraz rolki. Może to w pierwszej chwili zaskakiwać, bo jednak rolki kojarzone są raczej z trudniejszą do opanowania jazdą. Trzeba jednak pamiętać, że mniejsze dzieci raczej nie będą rozpędzać się w taki sposób, jak odruchowo spróbowaliby dorośli. A przy powolnym poruszaniu zdecydowanie łatwiejsze do opanowania będą dla nich ruchy dużo bardziej przypominające chodzenie (i na tym etapie po prostu mniej wymagające technicznie).

Niewątpliwym atutem okaże się również fakt, że powolna jazda na rolkach umożliwia jechanie trzymając się za ręce z rodzicami – co w przypadku deskorolki byłoby jednak zdecydowanie trudniejsze.

Skoro jednak mówimy o rolkach, od razu warto wspomnieć też o wrotkach. Przez jakiś czas były niemal wyparte przez rolki, jednak od ładnych paru lat wracają do łask, co widać chociażby w oferta h dostępnych na Allegro (https://allegro.pl/kategoria/skating-slackline-wrotki-148320). I bardzo dobrze, ze tak się dzieje – w końcu we wspomnianym „czasie rolek” były osoby, które z nostalgią wspominały ich dostępność, a teraz ponownie mogą się w nie zaopatrzyć.

Jaka jest główna zaleta wrotek? Otóż taka, że dzięki podwójnym rzędom kółek, pomimo ograniczonych możliwości przeprowadzania zaawansowanych technicznie ruchów, podwyższają stabilność korzystających z nich osób. A to zwłaszcza dla początkujących będzie bardzo korzystne.

Pisząc o tym wszystkim warto jednak zdecydowanie pilnować, by dziecko, zwłaszcza na początku korzystania z rolek lub wrotek, jeździło na terenie płaskim, nieprzylegającym do ulicy, po której odbywa się ruch samochodowy. Opanowanie rolek lub wrotek daje sporo radości, jednak trzeba to robić w środowisku kontrolowanym.

Co wybrać dla młodzieży lub dorosłych?

W przypadku starszych grup wiekowych wybór zaczyna się komplikować. Tu już łatwiej o opanowanie techniki poruszania się na deskorolce, a i sama „deseczka” potrafi dostarczyć sporo więcej satysfakcji. I to niezależnie od tego, czy komuś zależy na akrobatycznych kombinacjach (co będzie dotyczyć głównie młodzieży), czy na szybszym przemieszczaniu się po mieście (tu już bez względu na wiek).

Przy tym drugim pomyśle jest zresztą wybór podwójny – w ofertach Allegro (https://allegro.pl/kategoria/skating-slackline-longboard-148309) widać, że obok klasycznych deskorolek dostępne są także elektryczne (nie kojarz ich jednak z e-hulajnogami, deskorolka elektryczna to nie tylko wygodny pojazd, ale i coś, co ćwiczy koordynację ruchową i równowagę, niezbędną do korzystania z tego środka transportu).

Warto przy tym zauważyć, że jeśli deskorolka będzie docelowo wykorzystywana głównie do przemieszczania się po mieście, to w porównaniu z rolkami nie wymaga poświęcania chwili na „przeskoczenie” do zwykłego sposobu poruszania. Po prostu bierze się ją pod pachę i można śmiało wchodzić do pomieszczeń lub do autobusu.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż deskorolki w porównaniu z rolkami i wrotkami są po prostu tańsze. Z drugiej strony poza właśnie cenami nie można ich porównać w prosty sposób, ponieważ im bardziej rośnie poziom zaawansowania, tym większe pojawiają się różnice w sposobie, w jaki mogą cieszyć deskorolki i wrotki lub rolki.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*