Jak się ubrać na bieg górski? Poradnik dla początkujących biegających kobiet - BiegiGorskie.pl

Jak się ubrać na bieg górski? Poradnik dla początkujących biegających kobiet

Bieganie po górach może uzależnić i przerodzić się wyjątkową pasję. Oprócz pokonywania kolejnych dystansów, a co za tym idzie, swoich możliwości, obcujemy z naturą, podziwiamy często zapierające dech w piersiach widoki niedające szybko o sobie zapomnieć. To powoduje, że chce się tego uczucia jedynie więcej. Zanim jednak zaczniemy swoją przygodę z górskim bieganiem należy się do niego odpowiednio przygotować. Mowa nie tylko kondycji fizycznej, ale także skompletowaniu stroju. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jak ubrać się do biegania po górach?

Bardzo ważne jest to, aby zainwestować w odpowiedniej jakości obuwie, które charakteryzuje się przede wszystkim wzmocnionym noskiem, jak również tyłem wyposażonym w grubszą podeszwę. Nie bez znaczenia jest jej mocno żłobiony bieżnik. Bardzo ważne jest to, aby buty na jakie postawimy były wygodne, na co wpływ ma także wybór wysokiej jakości sportowych skarpetek. Tych najlepiej jest szukać w sklepie z odzieżą sportową, w tym na przykład Carpatree.

Każdy trening, w tym także bieganie po górach wymaga również zaopatrzenia się w dobrej klasy biustonosze sportowe. Najlepiej jest kupić kilka modeli, aby nie pojawiła się konieczność zmniejszenia intensywności planu biegowego. Bardzo ważne jest to, aby za każdym razem zakładać go, żeby nie doprowadzić nawet do deformacji biustu. Konieczne jest jego dobre dopasowanie – ma być komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia górskiego biegacza jest także koszulka. Ta koniecznie powinna być wykonana z dobrej klasy materiału zapewniającego komfort termiczny i wykazywać właściwości antybakteryjne, by nie wchłaniać wilgoci. Niemniej istotny jest ich prawidłowy rozmiar, który nie będzie krępował ruchów.

Bieganie powinno sprawiać przyjemność, ale żeby tak się stało, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobrej klasy legginsy sportowe. Powinny one przylegać do ciała, ale absolutnie nie mogą go opinać. Pozwólmy skórze oddychać i przy tym zapewnijmy sobie swobodę poruszania się. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby trening był efektywny. Warto zainwestować w modele z wysokim stanem, najlepiej bezszwowe.

Niezbędne akcesoria każdego biegacza

Pamiętajmy o tym, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna, stąd też zawsze miejmy przy sobie bluzę i czapkę. W chłodniejsze dni można także zabrać ze sobą kurtkę przeciwwiatrową. W porze przejściowej można także postawić na kurtki softshellowe z membraną.

Nie zapominajmy także o ważnych akcesoriach. W ciepłych miesiącach warto zainwestować w bandankę lub czapkę ochraniającą głowę, a także okulary przeciwsłoneczne. W chłodniejszej części roku konieczna jest inwestycja w sportową czapkę, rękawiczki, szal, albo też sportowy komin.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*