Przydatne akcesoria rowerowe. Co warto posiadać? - BiegiGorskie.pl

Przydatne akcesoria rowerowe. Co warto posiadać?

Na bezpieczną i komfortową jazdę rowerem duży wpływ ma odpowiednie wyposażenie rowerowe. W dobrych sklepach ze sprzętem rowerowym znaleźć można szeroki wybór akcesoriów dla jednośladów. Które z nich są szczególnie potrzebne? Jakie warto zakupić, aby uczynić wycieczki jednośladem jeszcze bardziej przyjemne i bezpieczne? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Wybierając się w podróż rowerem – czy to do pracy, czy też na wycieczkę – podstawą jest sprawdzenie samego jednośladu. Ważne, aby maszyna była regularnie serwisowana i czyszczona, a dopiero później możesz zastanawiać się nad doborem odpowiedniego wyposażenia. Które artykuły są szczególnie przydatne?

Fotelik rowerowy

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz zaszczepić w nim pasję do wycieczek rowerowych lub w ogóle do sportu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać malucha na wycieczki. Potrzebujesz jednak do tego odpowiedniego sprzętu. Możesz zdecydować się na fotelik rowerowy. To akcesorium przeznaczone do przewożenia dzieci w wieku minimum 2 lat. Wybierając fotelik, należy przede wszystkim sprawdzić normy bezpieczeństwa, jakie posiada dany model. Gwarancją bezpiecznego produktu jest niemiecki znak TUV/GS oraz norma europejska EN 14344:2004.
Na rynku dostępne są różne typy i modele fotelików. Możesz zdecydować się na fotelik montowany na kierownicy, bagażniku albo ramie podsiodłowej. Weź też pod uwagę maksymalną nośność produktu. W sklepach dostępne są foteliki z limitem 15 albo 22 kg.

Przyczepka rowerowa

Alternatywą dla fotelika jest przyczepka rowerowa. To bardzo bezpieczny wybór. W przyczepce maluch nie jest narażony na upadek, ma więcej miejsca, dzięki czemu siedzi wygodnie w środku. Ponadto przyczepka jest dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu, co także wpływa na bezpieczeństwo pociechy. Decydując się na zakup przyczepki, również zwróć uwagę przede wszystkim na certyfikaty, jakie posiada sprzęt. Powinien on spełniać wspomniane już normy europejskie albo niemieckie.
Zarówno w foteliku, jak i przyczepce powinny znaleźć się punktowe pasy bezpieczeństwa. Sprawdź ponadto, czy sprzęt zawiera podnóżek. Podczas jazdy dziecko powinno być obowiązkowo ubrane w kask.

Torebki mocowane do roweru

Praktycznym akcesorium są też torebki podsiodłowe albo inne saszetki montowane do roweru, w których schowasz niezbędne przedmioty i narzędzia. To gadżety o różnej pojemności, odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze, aby w torebce zmieściły się 2 łyżki, dętka, łatki i multitool.

Komputer rowerowy z GPS

W przypadku bardziej ambitnych kolarskich treningów albo dłuższych wycieczek przyda się też komputer rowerowy z GPS. Sprzęt zawierający wiele funkcji i opcji pomiarowych pozwala na bardziej precyzyjne i zaawansowane treningi. Tańszą, ale jednocześnie mniej funkcjonalną alternatywą jest licznik rowerowy. Możesz też zdecydować się na zakupienie solidnego uchwytu na telefon, w którym zamocujesz swój smartfon z odpowiednią aplikacją rowerową.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*