Rower górski - na co zwrócić uwagę przy wyborze? - BiegiGorskie.pl

Rower górski – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wiosna to czas kiedy chętnie sięgamy po aktywność fizyczną. To także początek sezonu dla rowerzystów. Jednym z najczęściej wybieranych rowerów na górskie trasy są jednoślady typu MTB (ang. mountain bike). szeroki wybór w sklepach może przyprawić o ból głowy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru górskiego?

Najważniejszy aspekt – przeznaczenie.

Fundamentalną sprawą przy wyborze roweru górskiego powinno być sprecyzowanie swoich oczekiwań i celów w z nim związanych. Oferta wielu sklepów jest bardzo zróżnicowana i wyspecjalizowana – znajdziemy w niej zarówno modele czysto rekreacyjne jak ściśle dopracowane, przeznaczone konkretnie pod zjazdy czy też pokonywanie różnorodnych przeszkód. Istotnym aspektem jest również cena. Warto zastanowić się jaką kwotę możemy przeznaczyć na kupno roweru na górskie trasy bowiem zakres cen jest bardzo szeroki od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rodzaje rowerów górskich.

Zanim przejdziemy do pozostałych aspektów warto zapoznać się w rodzajami rowerów górskich, aby móc zastanowić się, który model będzie dla nas najlepszy.
• Rower Downhillowy – polecany dla osób uwielbiających dreszczyk emocji i andrenalinę. Zapewnia szybkość i płynność jazdy. Często posiadają wbudowaną sprężynę zwojową, która zapewnia niezwykłą przyczepność do podłoża. Idealny na zjazdy jednak bardzo ciężko na nim wjechać pod stromy stok.

• Rower Enduro – głównym przeznaczenie roweru jest zapewnienie płynności zjazdów w trudnych warunkach, gdy na drodze jest pełno dziur i kamieni a na każdym kroku wystają korzenie. Jego odpowiednia konstrukcja pozwala na pokonywanie podjazdów pod strome i ciężkie podjazdy. Niektóre modele posiadają specjalny przycisk, który dostosowuje zmienną geometrię roweru zależnie od zjazdu lub podjazdu.

• Rower Trailowy – specjalistyczna konstrukcja tego roweru przeznaczona jest do optymalizacji czerpania radości z jazdy. Dostosowany do ciężkich podjazdów, zjazdów i innych typowo górskich tras rowerowych. Zależnie od modelu może mieć pełne zawieszenie lub hardtrail. Geometria roweru została stworzona w celu zapewnienia jak największej stabilności i zwrotności podczas jazdy. Zastosowanie szerszych kół również wpływa pozytywnie na zwiększenie przyczepności do podłoża.

• Rower Hardtail – model, w którym mamy do dyspozycji trzy szerokości kół do wyboru, przy czym należy pamiętać, że większe koła zmniejszają zwrotność roweru, jednak na górskich trasach będzie wykazywał większą stabilność na zjazdach.

• Elektryczne rowery MTB – zyskujące na popularności ze względu na obecność silników elektrycznych, które w znaczący sposób ułatwiają poruszanie się w trudnych górskich warunkach. Charakteryzują się jednak stosunkowo większą wagą od pozostałych modeli.

• Rower Fat Bike – jeden z najbardziej charakterystycznych modeli ze względu na bardzo szerokie opony. Dzięki czemu mamy możliwość jazdy na niskim ciśnieniu zyskując bardzo dużą przyczepność do podłoża. Idealnie sprawdzi się w czasie jazdy po śniegu czy terenach piaszczystych.

Spójrz na konstrukcję – czyli o ramie słów kilka.

Rama zwana czasem rowerowym kręgosłupem jest najważniejszym elementem konstrukcji każdego roweru. Lekka rama dobrej jakości, która dostosowana jest do stylu jazdy i indywidualnym preferencjom to gwarancja możliwości długiego czerpania radości z jazdy na rowerze. Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonana rama i jakiej technologii użyto podczas produkcji. Pozostałe komponenty takie jak koła i opony można łatwo wymieniać i dostosowywać do nowych wymagań.

Warto pamiętać, że współcześnie przy budowie ramy wykorzystuje się lekkie materiały takie jak aluminium czy karbon. Wybór między tymi materiałami to głównie zakres cenowy. Ramy wykonane z karbonu są zdecydowanie droższe niż aluminiowe.

Geometria ramy, czyli potocznie informacje o długości rur i kątami między nimi, to parametry które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się drugorzędne ale jest dokładnie na odwrót. Długość górnej rury wpływa na pozycję kolarza podczas jazdy – im jest dłuższa tym kolarz znajduje się w bardziej pochylonej pozycji, co odpowiada sportowemu stylowi jazdy. Wysokość kierownicy to kolejny ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu roweru przeznaczonego na górskie trasy. Im niżej osadzona kierownica, tym pozycja podczas jazdy przyjmuje bardziej sportowy styl.

Pozostałe parametry.

Szerokość kół powinna być ściśle dopasowana do indywidualnych preferencji kolarza ale także do terenu, w którym najczęściej rower będzie użytkowany. Do wyboru zazwyczaj mamy dwie szerokości 27,5 i 29 cali. Większe koła zapewniają większą przyczepność podczas jazdy i osiąganie większych prędkości jednak wpływają na wagę roweru.

Niezależnie czy chcesz jeździć po górach wyłącznie rekreacyjnie czy też bardziej sportowo i profesjonalnie, przy zakupie nowego bądź swojego pierwszego roweru przeznaczonego na pokonywanie tras typowo górskich warto zwrócić uwagę na swoją wysokość ciała i długość nóg aby odpowiednio dobrać zarówno rozmiar ramy jak wielkość kół czy wysokość położenia kierownicy.

Marka InterSport od lat zajmuje się dystrybucją najwyższej jakości sprzętu kolarskiego.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*