Rodzaje i funkcje liczników rowerowych - BiegiGorskie.pl

Rodzaje i funkcje liczników rowerowych

Dziś liczniki rowerowe nie mają tylko i wyłącznie mierzyć aktualnej prędkości. Funkcji, jakie mają, jest znacznie więcej, co z pewnością docenią hobbystyczni, jak i zapaleni rowerzyści. Jakie dokładnie rodzaje liczników czekają na Ciebie w sklepach rowerowych i jakie te urządzenia mają funkcje?

Rodzaje liczników rowerowych – co możesz wybrać?

Do wyboru masz dwie możliwości, a więc licznik przewodowy i bezprzewodowy. Te dwa różnią się od siebie oczywiście sposobem pozyskiwania informacji na temat prędkości. Licznik z kablem wcale nie musi być przestarzałym urządzeniem. Nowoczesne produkcje oferują bardzo precyzyjne pomiary, a przy tym, nie występują w nich żadne zakłócenia. Z tego, co można usłyszeć od rowerzystów, liczniki przewodowe nie „wariują”, gdy większa liczba rowerów znajduje się obok siebie, a także wtedy, gdy cyklista przejeżdża pod liniami wysokiego napięcia. Liczniki z kablem są ponadto tańsze.

Liczniki bezprzewodowe też mają swoje plusy, do ich montażu nie trzeba używać kabla, a w końcu nie każdy chce ciągnąć przewodów w miejscu, gdzie pracują amortyzatory. Kupując miernik bez kabla, warto wybrać model z funkcją kodowania sygnału, co pozwoli uniknąć wspominanych wyżej przesterów. Co więcej, bezprzewodowy licznik na rower gwarantuje brak problemów z samym kablem na trasie, na przykład ten nie urwie się, bo go nie ma. Zakup licznika rowerowego to dobra decyzja, a obydwa wspominane rodzaje są chętnie wybierane przez klientów. Zdecyduj, co sprawdzi się w Twoim przypadku.

Ogólne funkcje liczników rowerowych

Dziś licznik na rower to już nie tylko wyświetlanie w czasie rzeczywistym informacji na temat aktualnej prędkości. W ogólnych funkcjach tych urządzeń możemy znaleźć naprawdę sporo ciekawych rozwiązań, między innymi możliwość podświetlenia, automatyczny start/stop czy wyświetlanie aktualnej temperatury powietrza. Co ciekawe, wiele nowoczesnych liczników rozpoznaje drugi rower czy wyświetla informacje o śladzie węglowym, jaki wyemitowałbyś, gdybyś aktualny dystans przejechał samochodem. Bezprzewodowe liczniki na rower ujawniają także dane o spalonych kaloriach czy przejechanych kilometrach, a to wciąż nie koniec.

Rowerowe funkcje liczników – szereg informacji dla rowerzysty

Z funkcji rowerowych, a więc stricte powiązanych z jazdą i tym, co dzieje się na trasie, można wymienić kilka. Oczywiście będzie to aktualna prędkość i przejechany dystans, ale także osiągnięta do tej pory prędkość maksymalna oraz średnia. Nie braknie informacji o dystansie całej wycieczki, średniej kilometrów przejechanych każdego dnia czy porównania prędkości aktualnej ze średnią. Nowoczesne liczniki rowerowe informują także cyklistę o tym, jak przedstawia się przejechany przez niego dystans w ostatnim tygodniu.

Funkcje czasu w licznikach

Co z funkcjami czasu w licznikach rowerowych? Zachęcamy do wyboru przede wszystkim modeli z zegarem, zawsze warto mieć w zasięgu wzroku aktualną godzinę. Jednak przemyśl także zakup urządzenia wyświetlającego czas jazdy i postaw na model z możliwością programowania czasu wycieczki. Zdecyduj się na sprzęt z funkcją stopera, może Ci się to przydać podczas jazdy wyczynowej, gdy na przykład trenujesz do zawodów.

Wszystkie te funkcje czasu są na swój sposób potrzebne i na pewno nie raz z nich skorzystasz podczas jazdy. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele, nowoczesne liczniki rowerowe w wersji bezprzewodowej, ale również tej na kabel oferują naprawdę różne funkcje, często bardzo przydatne, czasem po prostu informacyjne dla ciekawskich, jak na przykład ten ślad węglowy. Mimo wszystko zakup licznika bardzo polecamy, na pewno się przyda.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*