Jak wybrać dobre buty do halówki?

Hala to miejsce, które sportowcy i zawodowi, i amatorzy lubią, kiedy pada deszcz lub śnieg. Na hali można trenować w optymalnych warunkach bez względu na to, jaka pogoda jest na zewnątrz. Wystarczy czas, ochota i… dobre buty!

Wiele dyscyplin sportowych uprawia się na hali, nie tylko zimą. Nawierzchnia, na której się trenuje, najczęściej wykonana jest z tworzyw sztucznych, syntetycznych. Te nowoczesne są bezspoinowe, sprężyste i zwykle bardzo zadbane. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, bo nie każde nadaje się na halę. Niektóre rodzaje podeszw mogą nawierzchnię rysować i niszczyć. Są też takie typy butów, w których na syntetycznej powierzchni np. nie da się biegać. Jakie buty najlepiej kupić na halę?

Uniwersalne

Buty do halówki adidas, bez względu na to, jaki sport będziemy w nich uprawiać, powinny stabilizować zarówno stawu skokowy, jak i śródstopie, bo piłka nożna, siatkówka, koszykówka i inne sporty, które uprawia się na hali, to jednak sporty urazowe. Dodatkowo funkcję ochronną pełni dobra wkładka do butów i specjalny kołnierz wraz ze wzmocnioną piętą. Oba te rozwiązania poprawiają stabilizację stopy. Producenci butów stosują coraz to nowsze technologie, z których naprawdę warto korzystać, bo coraz skuteczniej chronią przed kontuzjami. Inny ważny element to podeszwa, która nie tylko amortyzuje, ale też jest kluczowa dla odpowiedniej przyczepności. Świetnie spisują się buty do halówki z podeszwą gumową, która długo się nie ściera. A specjalne drobne wypustki na spodzie buta wpływają na zwrotność i dynamikę podczas uprawiania sportu. Jeśli zależy nam, żeby but nam służył jak najdłużej, warto wybierać halówki zrobione ze skóry. Z kolei te z tworzyw syntetycznych dłużej będą trzymać rozmiar i fason.

Do piłki nożnej

Kiedy jesienią piłkarze zamieniają boiska trawiaste na hale sportowe, korki idą w odstawkę. Porządne halówki to podstawa. I choć są tańsze niż lanki, wkręty i turfy, to nie warto na nich oszczędzać. Buty do halówki dla piłkarza powinny być dobrze dopasowane, stopa musi dobrze czuć piłkę. Dwa inne aspekty typowo piłkarskie przy doborze butów do halówki to cholewka oraz szpic. Wielu piłkarzy wybiera specjalnie halówki materiałowe, które są lżejsze i tak wyprofilowane, że piłka trzyma się blisko stopy. Warto pamiętać, że piłka halowa jest mniejsza, ale też cięższa niż ta, którą gra się na normalnym boisku, dlatego dobrze, jeśli szpic halówki ma dodatkową nakładkę. Naprawdę przydaje się przy kopaniu piłki czubkiem stopy!

Do siatkówki

W przypadku halówek nike do piłki siatkowej kluczową kwestią jest przyczepność, która jest bardzo ważna podczas startu i hamowania zawodnika. Dlatego podeszwa nie powinna być zbyt twarda, bo będzie się ślizgać. Nie może też być zbyt miękka i gruba, bo będzie powodować niestabilność kostki i słabsze reakcje. Halówki przeznaczone do siatkówki mają też tak skonstruowane podeszwy, żeby zapewniały wsparcie śródstopia, co jest bardzo ważne przy wykonywaniu szybkich ruchów na pozycji. Buty siatkarskie powinny być też lekkie, dlatego warto szukać halówek z syntetycznej skóry oraz siatki.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te