Wada wzroku w profesjonalnym sporcie - BiegiGorskie.pl

Wada wzroku w profesjonalnym sporcie

Sport to zdrowie! Jednak czasami możemy napotkać trudności w jego uprawianiu, a zwłaszcza, jeśli chcemy robić to profesjonalnie. Zawodnicy, którzy mają chociażby wadę wzroku często mierzą się z dużym wyzwaniem. Niełatwo jest pogodzić im profesjonalny sport z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem i cieszyć się z udziału w zawodach i treningach, bez konieczności martwienia się o swój wzrok.

Najważniejsze – zdrowa dieta i badania

Tego dwa razy nie trzeba powtarzać, zwłaszcza profesjonalnym sportowcom. Czy istnieją jednak składniki, które mogą wspomóc, nie tylko nasze ciało, ale również nasz wzrok? Oczywiście, że tak! W trosce o zdrowe oczy, należy jeść jak najwięcej produktów bogatych w witaminę A, B, C i E, kwasy omega-3 oraz luteinę, czyli warzywa takie jak: marchewka, szpinak dynia, kukurydza, czerwona papryka czy brokuły oraz owoce – borówki, czarne porzeczki, cytrusy. Dodajmy do tego takie pokarmy, jak chociażby gruboziarniste kasze, kurze jaja, pieczywo razowe oraz płatki zbożowe. Pamiętajmy też również o regularnych badaniach! Gabinet lekarza okulisty lub klinika okulistyczna to miejsca, które powinieneś odwiedzać raz do roku, aby móc odpowiednio szybko zareagować na wszelkie pojawiające się problemy.

Specjalne okulary dla sportowców

Gdy chcemy być profesjonalnym sportowcem, a mamy wadę wzroku, dobór okularów korekcyjnych, które sprostają naszym wymaganiom może być bardzo trudny. Zwykłe szkła i tradycyjne oprawki nie sprawdzą się np. jazdy na nartach, wspinaczki czy triathlonu. W tym ostatnim okulary będą przeszkadzać zarówno podczas biegania, pływania czy szybkiej jazdy na rowerze. Bez nich zaś nasze widzenie jest pogorszone, co jest dla nas niebezpieczne i na pewno nie przybliży nas do zwycięstwa. Soczewek kontaktowych nie możemy natomiast nosić w wodzie, gdyż wtedy istnieje ryzyko poważnej infekcji oczu.

Odpowiedzią na te problemy są specjalne okulary, przystosowane do konkretnej dyscypliny sportu, które jednocześnie mają szkła korekcyjne. Na rynku istnieją zarówno okulary dla pływaków, jak i kolarzy czy biegaczy, które mogą jednocześnie korygować naszą wadę wzroku. Warto zatem zaopatrzyć się w nie, gdy chcemy uprawiać sport komfortowo i bezpiecznie.

Laserowa korekcja wzroku

Ta metoda poradzenia sobie z wadą wzroku staje się coraz popularniejsza, a profesjonalni sportowcy często decydują się na jej zastosowanie. Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna i bezpieczna metoda, dzięki której można przestać się martwić o okulary czy soczewki, nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również codziennego życia.

Laserowa korekcja wzroku polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera (w znieczuleniu miejscowym), który w ultraprecyzyjny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt potrzebny do wyeliminowania konkretnej wady wzroku. Przy pomocy laserowej korekcji można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Nieważne czy pokusisz się o zakup specjalnych okularów do Twojej dyscypliny sportu czy zainteresujesz się zabiegiem laserowej korekcji, jedno jest pewne – sport i wadę wzroku można ze sobą pogodzić i nie rezygnować z walki o najlepsze wyniki mimo przeciwności.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*