Trzy kategorie, trzech zwycięzców

Od 1 maja do 15 czerwca 2014 roku można było zgłaszać swoje wyprawy w konkursie Akademia Marmot w jednej z trzech kategorii: Alpinizm, Podróże i Bieganie. Jury, w którego składzie znalazł się m.in. Piotr Pustelnik oraz przedstawiciele organizatorów, wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymają na wyprawę sprzęt wartości 3 tys. zł.

Kategoria Alpinizm

plikkosmos

Piotr Picheta i pierwsza polska wyprawa eksploracyjna krakowskiego klubu wysokogórskiego na Pik Kosmos w Kirgizji. Wyprawa wystartuje pod koniec lipca i będzie trwać do końca sierpnia 2014 roku. Pik Kosmos (5940 m), zwany również Pikiem Schmidta, to drugi najwyższy po Piku Dankova szczyt w zachodnim Kokszał Tau. Zlokalizowany jest on w grani głównej pasma i z uwagi na znaczne trudności w dotarciu do jego podstawy stanowi poważny cel alpinistyczny. Trudności potęgują również: surowy klimat, brak okolicznych mieszkańców, silne zlodowacenie oraz północna wystawa ściany, którą prawdopodobnie prowadzona będzie akcja górska. Oprócz wejścia na Pik Kosmos, wyprawa planuje eksplorację i wspinaczkę na dziewicze pięciotysięczniki w grani głównej Kokszał Tau oraz sporządzenie dokumentacji zdjęciowej i nakręcenie materiału filmowego. Wyprawa ta będzie pierwszą polską wyprawą na ten szczyt i prawdopodobnie drugą w ogóle.

Kategoria Podróże:

goryognia

Łukasz Supergan i wyprawa „Góry Ognia”, czyli 2300 km pieszo przez pustynne Góry Zagros. Zagroz to łańcuch górski w zachodnim Iranie, ciągnący się przez całą długość tego kraju. Liczący 1600 km długości i do 300 km szerokości, jest najbardziej rozległym obszarem gór pomiędzy Karpatami i Alpami w Europie a Hindukuszem w Afganistanie i Pakistanie. Celem wyprawy jest samotne, prawdopodobnie pierwsze w historii, piesze przejście wzdłuż łańcucha Gór Zagros, na dystansie około 2300 km, przez całe terytorium Iranu, głównie w terenie pustynnym. Trudności to brak wody, dróg i ścieżek, osiedli ludzkich, temperatury sięgające 50 stopni Celsjusza, brak schronienia przed słońcem i wiatrem, a także szczyty w wielu miejscach przekraczające wysokość 4000 m i odległości pomiędzy miastami, wynoszące setki kilometrów. Przewidywany czas trwania wyprawy to 90 dni, od 15 sierpnia do 15 listopada 2014 roku. Łukasz Supergan za swoje długodystansowe wędrówki dwukrotnie (2005 i 2014 r.) otrzymał wyróżnienie na spotkaniach „Kolosy”, w kategorii „Wyczyn roku”.

Kategoria Bieganie:

biegowo

Łukasz Pawłowski i projekt GSB Ultra Trail czyli Główny Szlak Beskidzki na Biegowo. Główny Czerwony Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnkowskiego to najdłuższy górski szlak w Polsce. Według różnych źródeł długość szlaku wynosi od 500 km do 519 km. Łukasz zamierza pokonać go w 5-7 dni startując z Bieszczad i kończąc w Beskidzie Śląskim. Termin rozpoczęcia to 15 września, przewidywane zakończenie 20 września. Łukasz Pawłowski od kilku lat biega górskie ultra maratony. Startował i trenował w wielu rejonach górskich w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech i Francji. Brał udział w UTMB – biegu wokół Mont Blanc. Najdłuższy dystans, z jakim się zmierzył, to prawie 240 km po górach podczas zawodów, w których zajął 3 miejsce (2013 r.).

Maraton Beskidy - Andrzej Tomczyk 2

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy realizacji wymarzonych przedsięwzięć, w których wsparciem będzie sprzęt marki Marmot o wartości 3 tys. zł wybrany przez zwycięzców spośród sprzętu udostępnionego przez organizatorów konkursu.

Partnerzy konkursu to: magazyn npm, czasopismo „Poznaj Świat”, serwis biegigorskie.pl i outdoorowa porównywarka cen Ceneria.pl.

Post navigation

1 Comment

  • Przy wyborze w konkursie miała być wzięta pod uwagę nowatorskość oraz oryginalność. Natomiast w kategorii bieganie zwyciężyła wyprawa, która była już przez kilku biegaczy organizowana, a najgłośniej przez Macieja Więcka, który przebiegł GSB w 115 godzin. Gdzie tu oryginalność i nowatorskość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te