Memoriał Malinowskiego tuż tuż - BiegiGorskie.pl

Memoriał Malinowskiego tuż tuż

Tradycyjnie w kwietniu TKN Tatra Team i TOPR zapraszają na Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie. Organizowane już po raz piętnasty zawody to największe i najpopularniejsze wydarzenie w tej dyscyplinie w Polsce, będące finałem Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim oraz Mistrzostwami Polski.

Rokrocznie gromadzą licznych amatorów ski-alpinizmu z całego świata. Rok temu zakopiańskie zawody były finałem Pucharu Świata ISMF. Zawodników i kibiców zapraszamy w rejon Hali Gąsienicowej 21 kwietnia 2012.

Zawody w narciarstwie wysokogórskim polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy na nartach. Na trasę zawodów składają się podejścia (z reguły trzy lub cztery) i zjazdy w terenie wysokogórskim.

Trasa zawodów poprowadzona jest w najbardziej malowniczym rejonie Tatr i co ważne dla licznego grona kibiców – jest to teren łatwo i szybko dostępny z Kasprowego Wierchu.

Zawodnicy kategorii sportowej będą rywalizować na pięknej i trudnej technicznie trasie prowadzącej przez pięć przełęczy: Liliowe, Świnicka, Karb, Zawrat, Kozia Przełęcz. Bazą zawodów jest Schronisko Murowaniec, gdzie w piątek 20 kwietnia o 20.00 odbędzie się odprawa zawodników, a w sobotę o godz. 10 – start.

Dla początkujących sympatyków narciarstwa wysokogórskiego przygotowano również ciekawą trasę w rejonie Kasprowego Wierchu.

Nasze zawody poświęcone są pamięci PIOTRA MALINOWSKIEGO nie bez przyczyny. Był on jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w ski-alpinizmie, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Wykonał wiele interesujących zjazdów wysokogórskich, min. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu.
Był też „starszym kolegą”, który zachęcił do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego wielu młodych ludzi.
Piotr Malinowski urodził się 31 III 1944 r. w Pińczowie. Taternictwo uprawiał od 1957 r. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Andach, Himalajach, górach Norwegii i byłej Jugosławii. W latach 1987-93 był Naczelnikiem, najpierw Grupy Tatrzańskiej GOPR, później TOPR. Zmarł w 1995 r.

Szczegółowy program, zapisy i mapy dostępne są na stronie www.memorial.topr.pl

FILM z 2011 roku:

Tekst: Justyna Żyszkowska
Zdjęcia: Monika Strojny

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*