Zapraszamy na Przegląd Filmów Górskich

Dla polskiego himalaizmu to jest ciężki rok. Bardzo ciężki. Ale warto rozmawiać o tym, co się stało. I o tym, czemu ludzie w góry chodzą i chodzić będą…

Z Adamem Bieleckim i Krzysztofem Wielickim nie tylko o Broad Peaku, z Januszem Onyszkiewiczem o historii, z Darkiem Załuskim o wyprawach po K2, a z Olgą Morawską o nadziei. Także na nizinach.

Zapraszamy na XVIII Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju, najstarszą tego typu imprezę w kraju.

logoW tym roku w trakcie 4 dni odwiedzą nas gwiazdy himalaizmu, autorzy przewodników, obiecujący wspinacze, reżyserzy filmów górskich i ich naturalni aktorzy, wreszcie sami bohaterowie niektórych książek i filmów oraz podróżnicy.

Po raz pierwszy do Lądka przyjedzie także pilot śmigłowca i himalaista, partner Piotrka Morawskiego i Denisa Urubko – Włoch Simone Moro. Simone w 2005 roku, zdobywając Shisha Pangmę razem z Piotrkiem, przełamał hegemonię Polaków w zdobywaniu ośmiotysięczników zimą.

Po śmierci swojego przyjaciela kontynuował wejścia zimowe,  w 2009 zdobył Makalu, a w 2011 Gasherburm II…

karakorum-gasherbrumy-uczestnicy

Gościem miał być też Artur Hajzer, partner wspinaczkowy Jurka Kukuczki i Wandy Rutkiewicz, współtwórca marek Alpinus i HiMountain, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników, w tym jednego zimą i wielu nowymi drogami, kierownik słynnej akcji ratunkowej na Mount Evereście w 1989r., wreszcie pomysłodawca Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015 – mieliśmy poprowadzić spotkanie o tym ostatnim.

przeglad2

Ale Artura już z nami nie ma, projekt otrzymał Jego imię, a na Przeglądzie poświęcimy mu spotkanie wspomnieniowe…

Filmy wspinaczkowe i Górska Książka Roku

Po 15 sierpnia zaprezentujemy dokładny zestaw tegorocznych profesjonalnych i amatorskich filmów górskich, ale już dziś wiadomo, że będzie można obejrzeć najlepsze produkcje Paula Diffleya, reżysera i alpinisty, który nakręcił min. „Wide Boyz” – historię wspinaczkową niesamowitych Peta Whittakera i Toma Randalla, „pogromców rys”, którzy wiosną zawitali na naszą Hejszowinę w Górach Stołowych.

przeglad3

Sfilmowany pobyt w Polsce będzie można premierowo obejrzeć właśnie w Lądku. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie też Ian Burton, reżyser i operator pracujący min. dla BBC, wielokrotnie nagradzany za obrazy pokazujące sporty ekstremalne min. „The Asgard Project” (nagroda na Festiwalu w Kendal) czy „Climbing Great Buildings” (zwycięzca Broadcast Awards 2011).

przeglad4

W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy konkurs na Najlepszą Książkę Górską 2013 im. Wawrzyńca Żuławskiego. Wśród zgłoszonych propozycji nagrody przyzna jury w składzie Renata Wcisło (redaktor naczelna „Taternika”), Andrzej Matuszyk (Taternik, alpinista, wieloletni profesor Zakładu Alpinizmu AWF w Krakowie), Janusz Kurczab (szermierz, uczestnik Olimpiady 1960r., kierownik wypraw himalajskich) oraz Zbigniew Piotrowicz (pomysłodawca Przeglądu, podróżnik, instruktor taternictwa, publicysta).

Będąc przy książkach grzechem byłoby nie ogłosić, że jedną z jaśniejszych gwiazd będzie Bernadetta Macdonald, autorka mądrej i świetnie sprzedającej się „Freedom Climbers” o fenomenie polskiego himalaizmu, a także wieloletnia Dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Banff. Bernadetta od czasu wydania książki gości w naszym kraju często i już zdążyła się zaaklimatyzować do naszych form spędzania wolnego czasu.

Imprezy do rana i praktyczne warsztaty podróżnicze

przeglad5

W ostatnich latach do stałego punktu Przeglądu weszły już zawody biegowe Lądek Trail na 15km (a także zawody na 300m dla najmłodszych), spotkania i prelekcje rodziców podróżujących z małymi dziećmi „Króliczek Wędrowniczek” oraz zajęcia praktyczne!

Tym razem szczególnie zapraszamy na Warsztaty GoPro (filmowania małą kamerą), Warsztaty Filmowania Copterem (z lotu ptaka), Warsztaty Lawinowe oraz Taniego Latania (czyli jak znaleźć bilet do Ameryki Południowej za 900zł).

Wieczorami zapraszamy na imprezy, które na poprzednich edycjach niektórzy kończyli tuż przed pokazami filmów dnia następnego…  W tym roku zagrają dla Was Piotr Bukartyk – człowiek orkiestra, poetyckie odkrycie Radiowej Trójki, Dom o Zielonych Progach – delikatny folklor, Zuloak – wojująca grupa punkowa nawiązująca do Pussy Riot  i Chwila Nieuwagi na uspokojenie.

przeglad7

Filmy zgłoszone na XVIII Przegląd będą walczyć min. o Nagrodę Publiczności a także o uznanie Jury (Piotr Pustelnik, Jerzy Surdel i Marek Kłosowicz) w kategoriach Najlepszy Film, Muzyka, Scenariusz, Debiut Reżyserski czy wreszcie Grand Prix i Nagrodę Im. Andrzeja Zawady dla Najlepszego Filmu Polskiego, wręczanego przez żonę Pana Andrzeja, Annę Milewską.

Do zobaczenia w Lądku Zdroju w dniach 19-22 września 2013!

www.festiwalgorski.pl

Post navigation

Król i królowa na szczycie

Zawody w Piwnicznej, pomimo sporej dla mnie odległości były od początku wpisane w mój kalendarz tegorocznych…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te