Półmaraton Żywiecki w doborowej obsadzie

Wszystko na to wskazuje, że planowany na 25 marca XIII Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego „O Puchar Starosty Żywieckiego” ( pierwszy z cyklu biegów Złota 50 – tka, w skład której wchodzą także trzy biegi górskie: Rysianka, Pilsko i Żar) stanie się ogromnym wydarzeniem sportowym naszego regionu. Zwiększona (dzięki pozyskaniu sponsorów) pula nagród w tegorocznym półmaratonie oraz rosnący prestiż imprezy spowodowała, iż  pojawili się już pierwsi spodziewani przez nas zawodnicy z wyższej półki.

Do dnia dzisiejszego, oprócz legitymującego się drugim wynikiem w 12-letniej historii półmaratonu, zwycięzcy z 2004 i 2009 r.  zawodnika z Ukrainy Sergieja Okseniuka oraz Wiktora Starodupcewa – również czołowego zawodnika z Ukrainy swój start potwierdzili: Etiopczyk  Erkolo Ashenafi ( 1:04 w półmaratonie, 2:14 w maratonie) – zwycięzca między innymi maratonu w Bratysławie, Kenijczyk Elisha Kiprotich Sawe (1:02 w półmaratonie, 2:17 w maratonie), zwycięzca między innymi maratonu w Budapeszcie oraz Węgier Zsolt Benedek ( 28:34 na 10 km oraz 1:03 w półmaratonie), 6-ciokrotny mistrz Węgier na różnych dystansach –  obecny mistrz na 3 km z przeszkodami oraz na 5 km. To oczywiście zapowiada ogromne emocje na trasie i mecie tegorocznego półmaratonu i poprawienie ustanowionego przez Jurija Giczuna 9 lat temu rekordu trasy (1:07:00).

Czekamy również na zgłoszenia legitymującymi się wysokimi wynikami kobiet. Mamy nadzieję, że wprowadzenie zmiany w regulaminie, jaką jest zrównanie wysokości nagród dla mężczyzn i kobiet zmotywuje także do udziału większej ilości Pań. Dotychczas ich udział wahał się w okolicach 11 procent ogólnej frekwencji zawodników kończących bieg.

Mimo iż nie jest to bieg górski, z racji położenia jak i trudnej pofałdowanej trasy, wielu górali co roku wybiera ten bieg jako formę przygotowań do sezonu wiosennych startów w górach.
Nasi górale co roku należą do czołówki tego biegu i często stawali na podium w kategorii open:
W 2004r. – II m-ce zajął Jarek Gniewek (brązowy medalista Mistrzostw Polski na Długim Dystansie), a III m-ce – Jerzy Zawierucha (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich)
W 2006r. – II m-ce zajął Damian Zawierucha (kuzyn Jerzego – 4 zawodnik Mistrzostw Polski na Długim Dystansie)
W 2007r. – II m-ce wywalczył Jerzy Zawierucha by rok później stanąć na najwyższym podium.
W 2010 i 2011r. – II m-ce zajęła Dominika Wiśniewska (Mistrzyni Polski w biegach anglosaskich)

Foto: w 2006 roku Damian Zawierucha zajmuje II m-ce…

Foto: a w 2008 – Jerzy Zawierucha zwycięża!

W chwili obecnej swój start potwierdziły trzy zawodniczki z czołówki biegów górskich: Ania Celińska (Alpejska Mistrzyni Polski), Dominika Wiśniewska i Magda Chełmicka (6 zawodniczka Ligi Biegów Górskich 2011, III w Maratonie Karkonoskim).

Jeśli chodzi o rekord frekwencji  (716 zawodników) został on ustanowiony dwa lata temu, w zeszłym roku bieg ukończyło niewielu mniej bo 700 zawodników. W chwili obecnej jest już ponad 900 zgłoszeń i liczba wciąż rośnie, co jest liczbą imponującą zważywszy na fakt, iż w ten sam weekend organizowane są jeszcze dwa prestiżowe półmaratony: ślężański i warszawski. Jest więc realna przesłana na poprawienie rekordu frekwencji, spodziewamy się ponad 800 zawodników na linii startu.

Zachęcamy kibiców do zaplanowania sobie niedzieli (25 marca) na sportowo. Warto wybrać się na trasę lub metę biegu, aby dodać otuchy zmagającym się z trudną trasą zawodników. Dopingowanie uczestników biegu poprzez oklaski, różnego rodzaju instrumenty muzyczne czy po prostu zwykły uśmiech naprawdę przysparza sił i energii biegnącym. Może w ten sposób zachęcimy też do udziału w biegu w przyszłym roku kolejnych miłośników biegania. Warto też zobaczyć elitę biegaczy, którzy walczyć będą na mecie o zwycięstwo w biegu, tym razem rozgrywka pomiędzy biegaczami z Afryki, biegaczami zza wschodniej granicy oraz czołowymi polskimi maratończykami zapowiada się niezwykle widowiskowo. Nie bez znaczenia jest też zobaczenie samej organizacji tak dużej imprezy biegowej.

Start do półmaratonu – godz. 10.30 Żywiecki Rynek.

Wszystkie informacje na stronie www.halfmarathon.zywiec.pl

Sportowa Żywiecczyzna jeszcze raz zaprasza

Post navigation

Puls bije coraz szybciej ...

Życie skupia się na bieganiu… o bieganiu mówi i słyszy się wszędzie. Coś dobiega końca, nie…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te