Tomasiak powalczy o Pucharu Świata

Pierwszy raz w historii, Polka – Natalia Tomasiak  jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze tylko jedne zawody Glen Coe Skyrace w Szkocji.

Natalia po świetnych występach w Tromso Skyrace (Norwegia) oraz Kima Trofeo (Włochy) nieoczekiwanie została liderką Pucharu Świata. Obrona pierwszego miejsca i w ogóle podium wydaje się bardzo trudna, ze względu na fakt, że we wspomnianych zawodach Glen Coe Skyrace w Szkocji pojawi się ponownie światowa czołówka. Co więcej ze względu na to, że są to ostatnie zawody Pucharu Świata Skyrunning Extreme do wyników zawodów będzie dodawane dodatkowe 20% punktów. Nie zmienia to faktu, że zawodniczka Salomon Suunto Team dołączyła do światowej czołówki i jest wymieniana na wszystkich branżowych portalach jako jedna z faworytek pucharu świata skyrunning extreme. To w świecie biegów górskich duże wyróżnienie.

k

Skyrunning jest to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Często mamy do czynienia z wbieganiem na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. przy nawet 30% nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II czy nawet III stopnia.

a

Skyrunning składa się z kilku poszczególnych dyscyplin biegowych takich jak:

– Vertical biegi, których suma przewyższeń to min 1000 metrów na dystansie do 5km. Vertical charakteryzuje się bardzo mocnym podbiegiem (nie ma zbiegu). Na każdy 1km trasy przypada nie mniejszy niż 200 m podbieg.

d

– Sky – biegi, których dystans to min. 20km, a max. 30km. Rozgrywane na wysokościach od 2000 m. do 4000 m. Suma przewyższeń nie jest niższa niż 2000m.

img_3559

– Ultra – biegi, które parametrami mocno przekraczają dystanse maratońskie. 0d 60 do 110 km, z dużą ilością przewyższeń. W tej dyscyplinie nasz najlepszy biegacz górski  Marcin Świerc z który jest trenerem Natalii jest obecnie 4 zawodnikiem cyklu Pucharu Świata Skyrunning Ultra.

img_1664

Nowe przedsięwzięcia to Skyrunning Extreme, w którym startuje najmłodsza zawodniczka Salomon Suunto Team czyli wspominana wcześniej Natalia.

Skyrunning skupiony jest w International Skyrunning Federation. ISF jest obecnie największą na świecie organizacja sportowa zrzeszająca biegaczy górskich. Udział w organizowanych Pucharach Świata przez tę organizację jest bardzo prestiżowy.

y

Skyrunning Extreme ze względu na to, że charakteryzuje się dużymi przewyższeniami i trudnymi technicznymi trasami. Przypominamy, że zawodniczki mają za sobą już dwa biegi:

– Tromso Skyrace 07/08/2016 na dystansie 57 km i 4.600 m przewyższenia
– Kima Trofeo 28/08/2016 na dystansie 52 km i 4.300 m przewyższenia

Teraz rywalizacja przenosi się do Szkocji. Zawody Glen Coe Skyline odbędą się w niedzielę 18 września i uważane są za jedne z najbardziej wymagających na świecie. Do pokonania będzie 55 km i 4.800 metrów pod górę.

r

Oficjalna strona Natalii Tomasiak: http://www.gorskistyl.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/NataliaTomasiakGS/?fref=ts

Trzymajmy kciuki na naszą zawodniczkę i zapraszamy na jej FanPage:

Natalia Tomasiak – Górski Styl.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te