Mistrzostwa Świata w skialpinizmie

Dzisiaj we francuskim Pelvoux oficjalnie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w skialpinizmie.

Polskę będzie reprezentować sześć osób: Agata Cikowska i Bartek Bargiel (juniorzy z TKN Tatra Team), Ania Figura, Ania Tybor i Klaudia Tasz (seniorki z KW Zakopane) oraz Kuba Przystaś (senior z SKTJ).

Podczas 6 dni zawodów nasi zawodnicy wezmą udział w sprincie, verticalu, startach indywidualnych oraz w sztafecie kobiet.

Zawody zostaną rozegrane w regionie Puy Saint Vincent, w dolinie Valloise, które przywitały  kadrę przepięknym słońcem i idealnymi warunkami do jazdy. Poszczególne konkurencje będą rozgrywane na różnych stokach narciarskich i w terenie poza trasowym.

Najkrótszą dyscypliną jest sprint, trwający zwykle około 3 minut (!), który jest skialpinizmem w pigułce: podejście na nartach, w butach (czasem w rakach, zależnie od warunków) i zjazd z przewyższeniem na poziomie 100 metrów.

Vertical to tylko podejście, trwające około 25-30 minut, w czasie których zawodnicy przejdą w Pelvoux 430m (juniorzy) i 600m (seniorzy) w górę. W starcie indywidualnym organizatorzy przygotowali po trzy podejścia i zjazdy, które juniorom dadzą prawie 1000m przewyższenia, seniorkom prawie 1400m a seniorom ponad 1650m.

W startach sztafetowych (trzy osoby u kobiet, cztery u mężczyzn)  każdy zawodnik pokona około 160m na dwóch podejściach i zjazdach, a w zespołowych (dwie osoby) ponad 2200m. Wszystkie informacje na stronie Mistrzostw Świata  http://www.ski-ecrins.com/

Najsłynniejszym zawodnikiem uprawiającym skialpinizm jest  Hiszpan Kilian Jornet, który jednocześnie jest  jednym z najlepszych biegaczy górskich i ultra na świecie. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w Pucharze Świata w narciarstwie wysokogórskim oraz wygrane najważniejsze biegi ultra takie jak UTMB pod Mont Blanc czy Western States w USA. Tutaj we Francji jest jednym z faworytów i już dziś go można było spotkać na spacerze w maleńkim Pelvoux…

Wśród Polaków ostatnio największymi sukcesami może poszczycić się Ania Figura, która w 2012 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w sprincie (oraz srebro w espoir – kategoria do lat 23) oraz zwyciężyła w starcie indywidualnym, zostając Mistrzynią Europy w kategorii espoir. W ostatniej edycji Pucharu Świata w Norwegii Ania była dwa razy druga (w sprintach i w starcie indywidualnym w kat.espoir).

Pierwsze starty naszej kadry już w poniedziałek, i aż do piątku 15 lutego codziennie można śledzić ich wyniki.

Tymczasem w piątek po 19-godzinnej podróży udało się biało-czerwonym zrobić rekonesans tras i lekki trening, co widać na zdjęciach.

Więcej informacji o skialpinizmie na: http://www.pza.org.pl/narciarstwo-wysokogorskie/index.acs

Tekst i zdjęcia: Monika Strojny
Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA


Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te