Regulamin Montrail Ligi Biegów Górskich

W końcu możemy Wam zaprezentować regulamin tak przez Was oczekiwanej Montrail Ligi Biegów Górskich 2013 czyli rankingu polskich biegaczy górskich.

Jak co roku nieco zmodyfikowaliśmy nasz regulamin by był jeszcze bardziej kompletny.

Na wstępie chcielibyśmy przypomnieć główne zasady naszej zabawy, przedstawić zmiany w stosunku do poprzedniego sezonu oraz wyjaśnić czym się kierowaliśmy wprowadzając je.

a) Rywalizować będziemy w kategorii open oraz następujących kategoriach:

–   Junior – K i M  – 16  (16-19 lat)  – (1997 – 1994)
–   Senior I – K i M  – 20  (20-29 lat)  – (1993 – 1984)
–   Senior II – K i M  – 30  (30-39 lat)  – (1983 – 1974)
–  Masters – K i M  – 40  (40-49 lat)  – (1973 – 1964)
–   Weteran I – K i M  – 50  (50-59 lat)  – (1963 – 1954)
–   Weteran II – K i M  – 60  (powyżej 60 lat) – (1953 i starsi)
–  Najlepszy zawodnik w s. alpejskim – K i M
– Najlepszy zawodnik w s. anglosaskim – K i M
– Najlepszy zawodnik na długim dystansie – K i M

Dla pierwszych 5 zawodników w kategorii open przewidziano nagrody finansowe, a dla pierwszych 3 zawodników z kategorii wiekowych oraz miejsc 6-10 w bonach nagrody w postaci bonów. W kategoriach na najlepszych zawodników w stylach alpejskim, anglosaskim i na długim dystansie dla 3 pierwszych zawodników przewidziano nagrody rzeczowe.

b) Zostajemy przy bardzo dobrze z reguły przyjętej przez Was zasadzie że do końcowej klasyfikacji przyjmujemy 12 najwyżej punktowanych biegów spośród tych które przebiegliście w całym sezonie. Aby być sklasyfikowanym w Montrail lidze wystarczy zapunktować oczywiście nawet w jednym biegu.

c) Ponieważ często słyszeliśmy że kobiety mają zdecydowanie łatwiejszą drogę do zdobycia punktów, gdyż często punkty takowe zdobywa nawet ostatnie a dla mężczyzny niekiedy nie wystarczy być nawet w połowie stawki poprawiliśmy nieco tabele na korzyść Panów – w roku 2013 aby zdobyć punkty trzeba być w pierwszej 20 wśród Pań i w pierwszej 60 wśród Panów.

d) Zostawiliśmy zasadę punktowania od dołu, która wydaje nam się uczciwa i oznacza że, gdy „w zawodach sklasyfikowanych będzie mniej niż 60 zawodników w klasyfikacji mężczyzn i 20 w klasyfikacji kobiet, punkty będą przyznawane od dołu. Oznacza to, że ostatni klasyfikowany zawodnik (zawodniczka) otrzyma, odpowiednio do kategorii biegu 1, 2, 3 punkty, a pierwszy tyle ile pokaże tabela punktowa”.

e) Wprowadziliśmy istotną zmianę, która pozwala uniknąć sytuacji, które miały często miejsce zwłaszcza w trudnych biegach ultra, gdzie startowało mało kobiet ale za to te z czołówki były bardzo mocne. Z powodu zapisu punktowania od dołu otrzymywały one często mało punktów mimo iż były bardzo wysoko open i ustępowały nielicznym mężczyznom. W roku 2013 wprowadzamy zapis, iż kobieta nie może otrzymać mniej punktów niż mężczyzna bezpośrednio za nią.


f) Utrzymaliśmy także punktacje za starty w najważniejszych biegach górskich za granicą – dotyczy to tylko biegów rangi Mistrzostw Europy i Świata. Było to wynikiem słusznych próśb wielu czołowych zawodników, którzy przygotowując się i reprezentując nasz kraj na arenie międzynarodowej nie mogli rywalizować w rozgrywanych w tym czasie polskich biegach. Uspakajamy jednak jednocześnie krytyków tabele Międzynarodowe skonstruowaliśmy tak by były wymagające w stosunku do naszych reprezentantów… W końcu „szlachectwo zobowiązuje” ;-). Więc argument że reprezentanci mają łatwiej lub ci którzy mają odpowiednie finanse na zagraniczne wyjazdy odpada. Przykładem mogą tu być także starty zeszłoroczne niektórych z naszych reprezentantów, którym punkty za Mistrzostwa uległy skreśleniu gdyż ich 12 (i więcej) biegów polskich dawało większe zdobycze punktowe. Jednym słowem w przypadku startów Mistrzowskich promujemy tylko dobre występy.

g) Suma nagród finansowych (w gotówce i bonach) wynosi 8 tys zł plus dodatkowe nagrody finansowe za sam bieg finałowy w Zakopanem. Dodatkowo przewidziano nagrody rzeczowe (także do rozlosowania) o podobnej sumarycznie wartości.

Sponsorem tytularnym Ligi Biegów Górskich jest marka Montrail której wyłącznym dystrybutorem na Polskę jest firma AlpinSport.

A więc czas jeszcze ostrzej przygotowywać się do sezonu.

-> Tutaj możecie się zapoznać z regulaminem Montrail Ligi Biegów Górskich 2013 <-

-> A tutaj podsumowanie Montrail Ligi Biegów Górskich 2012 <-

Jeśli po przeanalizowaniu regulaminu najdą Was jakieś wątpliwości – pytajcie – postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Post navigation

1 Comment

  • Zwracam uwagę na ostatnie zdanie admina. Pytać. Bo po pierwszych zawodach w Szczyrku nic już zmieniać nie będziemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te