Kamil Leśniak – misja UTMB

Zapraszamy na krótką rozmowę z Kamilem Leśniakiem – ultramaratończykiem przygotowującym się do Ultra Trail Du Mont Blanc na dystansie ponad 160km!

Kamil po miesiącu pobytu w Alpach, powrócił na chwilę do Polski, by na początku przyszłego tygodnia ponownie wrócić na alpejskie szlaki.

Kamil Leśniak 3

Wywiad powstał tuż przed startem Kamila w „Chudym Wawrzyńcu” – o czym mowa na początku filmu. Dzisiaj już wiemy, że zajął w nim 2 miejsce na trasie 50 km.

Przypomnijmy, że trzecią edycję Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec wygrał Litwin Gediminas Grinius , który również traktował start w Chudym Wawrzyńcu jako ostatni mocny akcent przygotowań do Ultra Trail du Mont Blanc.

Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) to jeden z najbardziej prestiżowych biegów ultra na świecie. Dystans 168 km, przewyższenia 9500 metrów i piękne, naprawdę piękne szlaki – to powody, dla których co roku w sierpniu tysiące zawodników przybywają do Chamonix u podnóża Mont Blanc.

Kamil Leśniak jest jednym z tych, którzy zamarzyli o starcie w tegorocznej edycji. Zawodnik już od miesiąca jest w Alpach, poznaje trasę, planuje taktykę. Wszystko po to, by stać się najlepszym Polakiem w historii, który ukończył ten wyścig.

Kamil Leśniak 1

Najszybszym na trasie UTMB jest jak dotąd zwycięzca z 2013 roku – Francuz Xavier Thevenard. Jego wynik wynosi 20 godzin, 34 minuty i 57 sekund. Xavier poprawił wcześniejszy rekord – należący do Kiliana Jorneta o 2 minuty. Najlepszy czas zawodnika spod biało-czerwonej „bandery” to 28 godzin, 3 minuty i 43 sekundy. Uzyskał go w 2013 roku Oskar Zimny, co dało mu 65. miejsce.

Najbliżej wejścia do ścisłej elity był Piotr Hercog, który 2012 r. zajął 15. miejsce, ale na niepełnej trasie (skrócono ją z powodu warunków pogodowych do 115 km). Najwyższą lokatę na pełnej, 168-kilometrowej trasie osiągnął Krzysztof Dołęgowski (inov-8 team), który zajął 30. miejsce w 2011 r. Kamilowi marzy się „złamanie” 24 godzin, co zapewni znalezienie się na czele tej listy.

Kamil Leśniak 2

Kamil, choć ma dopiero 21 lat, porządnie zasmakował już biegania w górach, nieraz kończąc zawody w czołówce w Polsce i za granicą.

Jego ostatnie sukcesy to wspomniane już 2 miejsce w „Chudym Wawrzyńcu” oraz trzecie miejsce w Biegu Rzeźnika, w którym startował wspólnie ze wspomnianym Krzyśkiem Dołęgowskim (ich wynik – 8:32:53). W lutym dotarł na metę The North Face Thailand 100 na drugim miejscu. Jego plan na UTMB, który zrodził się przed wspomnianym startem w Tajlandii, od początku zakładał przygotowanie do startu w Alpach.

Kamil Leśniak 4

Analizując moje mocne i słabe strony, stwierdziłem, że kluczem do sukcesu może być poznanie trasy. Taktycznie mądre rozegranie biegu w połączeniu z dobrym przygotowaniem fizycznym i znajomością tamtejszych szlaków, musi poskutkować osiągnięciem celu – twierdzi Kamil.

Link do filmu z wywiadem:

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te