Już niebawem Bieg Ultra Granią Tatr!

Już w sobotę 17 sierpnia o 4 rano, wystartują uczestnicy  pierwszego Biegu Ultra „Granią Tatr”.

Będzie to prawdopodobnie najbardziej wymagający bieg górski w Polsce. Trasa prowadząca z Doliny Chochołowskiej, przez Wołowiec i Starorobociański Wierch do Schroniska Ornak, granią Czerwonych Wierchów i Kasprowy, Schronisko Murowaniec, Krzyżne, Wodogrzmoty Mickiewicza i Polanę Waksmundzką kończy się w Kuźnicach, co daje dystans 70km i potężne przewyższenie +5000/-4900m.

mapka Chochołowska-Kuźnice

Dobremu turyście trasa ta zajmuje 2-3 dni, biegacze będą mieli na jej pokonanie zaledwie 17 godzin…

profilmale

Chętnych zawodników jednak nie brakuje. Lista startowa zapełniła się w 6 minut i nie ma na niej przypadkowych osób.

Żeby wziąć udział w zawodach trzeba było wcześniej ukończyć co najmniej jeden, 25 kilometrowy bieg górski, ale większość osób ma na swoim koncie przynajmniej kilka maratonów i biegów na ultra dystansach.

Rekordzistą jest Hiszpan Salvador Calvo, który zwyciężał w takich biegach jak Racing The Planet w Australii (250km), Ultra Trail Chismes Dolpo-Annapurna w Nepalu (380km) czy zajął II miejsce w Tor des Geant w Alpach (336km).

Rywalizacja

Na starcie zobaczymy także najlepszych Polaków: Marcina Świerca (Mistrz Polski serii Skyrunning) i Piotrka Hercoga (15-ty zawodnik UTMB) – rekordzistów trasy Rzeźnika…

Bieg marduly M Strojny male (1)

Józefa Pawlicę (Mistrza Europy Juniorów serii Ultra Skyrunning)…

pawlica

Piotrka Karolczaka (zwycięzcę I Maratonu Gór Stołowych), Rafała Gaczyńskiego (II zawodnika 40km trasy Trans d’Havet), Michała Kiełbasińskiego (zwycięzcę 235km Biegu 7 Szczytów), Lucjana Chorążego (IV w Maratonie Karkonoskim) ….

lucek

czy Kubę Wolskiego (IV w Biegu 7 Dolin).

Swój start zapowiedzieli ponadto biegacze z Węgier, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Bieg Marduly Mmale.Strojny (180)

Równie ciekawie może przedstawiać się rywalizacja wśród pań, choć z powodu kontuzji nie zobaczymy niestety Ani Celińskiej.

Ale z trasą zmierzą się Magda Łączak (najszybsza w Ultra Mallorca na 108km)…

laczak

Sabina Giełzak (najlepszy czas Rzeźnika w zespole kobiecym), Słowaczka Petra Muckova (II kobieta Malofatranska Stovka na 108km), Kasia Zając (najszybsza w Zugspitz Supertrail) …

zajac0

czy Anna Figura, najlepsza polska ski-alpinistka. W sumie na trasie zobaczymy 250 zawodników z pięciu krajów.

20130726_121400

Kibicować może każdy!

Najszybsi biegacze spodziewani są w Kuźnicach około godziny 15 – 16 i aż do wieczora będziemy witać najwytrwalszych na mecie.

20130726_143408

Serdecznie zapraszamy do kibicowania nie tylko na finiszu, ale także na szlakach i przy schroniskach. Na Ornaku zawodników spodziewamy się między 8 a 11 rano, a w Murowańcu między 11 a 15.

CIMG0098male

W trakcie zawodów na naszej stronie i facebooku będzie trwała relacja na żywo (wyniki z dwóch międzyczasów i mety), a pozycję ośmiu wybranych zawodników będzie można śledzić na mapie on-line dzięki nadajnikom GPS.

IMG_0342male

Każdy, kto ukończy zawody, otrzyma medal, koszulkę finiszera oraz 2 punkty kwalifikacyjne do słynnych zawodów Ultra Trail du Mont Blanc w Chamonix.

kopa-kasprowy 006male

O bezpieczeństwo na trasie będą dbać lekarze, ratownicy oraz wolontariusze, którzy na zawody przyjeżdżają z całej Polski. Wśród nich wielu jest biegaczy, którzy nie czuli się jeszcze na siłach żeby wystartować, ale chcieli dołączyć do grona osób, które czynnie pomagają przy zawodach, za co z góry dziękujemy.

Orla perć 127male

Do zobaczenia w Tatrach!

Organizatorem Biegu jest TKN Tatra Team z Zakopanego, przy wsparciu TOPR i UKA.

Partnerem strategicznym zawodów jest LOTTO, zawody wspiera także firma Eutelsat, koszulki dla uczestników przygotowała firma Salomon, chusty pamiątkowe The Original Buff, a energię na trasie zapewnia zawodnikom Piekarnia Gałuszka z Żywca i producent odżywek dla sportowców- firma Enervit.

Ponadto wspierają nas Trailpl, Lider Animator, Fundacja Kukuczki, wolontariusze Z Biegiem Natury a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Zakopane Pan Janusz Majcher.

październik 12 064male

Strona zawodów: www.graniatatr.pl

Profil na facebooku (już teraz pełen zdjęć i zapisów tras zawodników przygotowujących się do biegu): https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr

Post navigation

Król i królowa na szczycie

Zawody w Piwnicznej, pomimo sporej dla mnie odległości były od początku wpisane w mój kalendarz tegorocznych…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te