Izerska Wyrypa już niebawem! - BiegiGorskie.pl

Izerska Wyrypa już niebawem!

Niespełna miesiąc pozostał, aby zapisać się na jeden z największych w Polsce rajdów na orientację. Izerska Wielka Wyrypa, bo o tej imprezie mowa, rozegrana zostanie w dniach 15 – 17 sierpnia, a jej bazą wypadową będzie malowniczo położone nad rzeką Kwisą miasto Lubań.

Izerska Wyrypa plakat_2014
image-17550

Na zawodników czeka pięć zróżnicowanych tras. Piechurzy i biegacze wybiorą pomiędzy dystansami: 25, 50 i 100 km. Rowerzyści zmierzą się w 75 lub 150 km. Na żadnej z nich zwycięstwa nie zagwarantuje sama szybkość i wytrzymałość.

Izerska Wyrypa 5
image-17551

Foto: Monika Strojny

Trzeba je połączyć w doskonałą orientacją w terenie i umiejętnością czytania mapy. Zawody bowiem rozgrywane są w oparciu o zasadę scorelauf, co oznacza, że liczy się przede wszystkim to, czy uda nam się znaleźć wszystkie punkty kontrolne, a dopiero na drugim miejscu to, w jakim czasie to zrobimy.

Izerska Wyrypa 4
image-17552

Foto: Monika Strojny

Zadanie utrudnia fakt, że mapy organizatorzy rozdają w momencie startu. Na decyzję o wyborze, czy pobiegniemy najpierw na wschód czy zachód, mamy więc naprawdę niewiele czasu.
Zróżnicowanie w długościach tras to szczególny ukłon w stronę tych, którzy podobne imprezy traktują nie tylko jako sportowe wyzwanie, ale po prostu jako odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.

IzerskaWyrypa M-Strojny
image-17553

Foto: Monika Strojny

Można bowiem potraktować Izerską Wielką Wyrypę turystycznie i dzięki świetnie zaprojektowanym trasom nacieszyć się dziką przyrodą tego zapomnianego, a pięknego zakątka Polski – czyli Pogórza Izerskiego.

Izerska Wyrypa 6
image-17554

Foto: Monika Strojny

Jeśli zatem lubicie zwiedzać nieznane miejsca – zapraszamy na krótsze trasy, ale jeśli pot na czole, wyścig z czasem i sportowa rywalizacja to wasz żywioł – zapiszcie się na dłuższe dystanse.

Usytuowanie bazy zawodów sprawia, że trasy w tym roku będą dość szybkie, co nie oznacza, że łatwiejsze niż w poprzednich edycjach. Za ich budowę odpowiedzialni są Arkadiusz i Kornel Jaskułowie z teamu mod.x-org. Jak co roku, już od wielu miesięcy na własnej skórze testują trasy, porównują różne warianty, szukają najlepszych miejsc na punkty kontrolne.

Izerska Wyrypa 2
image-17555

Foto: Monika Strojny

Regulamin imprezy znajduje się na stronie organizatora:  htpp//www.izerskawyrypa.org

-> Więcej zdjęć Moniki Strojny<-

Violetta Pietrzak

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*