Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich

Dużo się działo podczas minionego weekendu w Międzygórzu, urokliwej miejscowości, o unikalnej, alpejskiej architekturze położonej u stóp Masywu Śnieżnika.

Odbyły się tu Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim w kategoriach seniorów, juniorów i juniorów młodszych oraz Mistrzostwa Polski Młodzików w Biegu Anglosaskim. Pierwszego dnia rywalizowano na trzech trasach, z których wszystkie miały metę na szczycie Śnieżnika, 1425 m n. p. m.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Seniorzy rywalizowali na dystansie 10,8 km + 980 m – 180 m. Od początku na prowadzenie wyszli dwaj faworyci – Andrzej Długosz (Alphawoolf OTK Rzeźnik) oraz Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik/ALPHAWOOLF). Długosz kilkakrotnie starał się zgubić młodszego rywala, forsując szarpane tempo. Próby te zakończyły się niepowodzeniem. Co więcej. Ta walka dwóch rywali spowodowała, że prawdziwe okazało się przysłowie mówiące o tym co się dzieje, gdy dwóch się bije.

Długosz i Jastrzębski Mmiędzygórze 2014

Andrzej Długosz (Alphawoolf OTK Rzeźnik) oraz Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik/ALPHAWOOLF)

Skorzystał na tym ten trzeci, a był nim zapomniany nieco przez rywali Sylwester Lepiarz (Centrum Sportowe Ostrowiec Świętokrzyski), który biegnąc swoim tempem, na 2 kilometry przed metą wyszedł na prowadzenie, a zmęczeni tym pojedynkiem rywale nie byli w stanie nawiązać z nim walki.

W ten sposób, niespodziewanie, choć jak najbardziej zasłużenie Sylwester Lepiarz zdobył pierwszy w swojej karierze złoty medal mistrzostw Polski, co nie udało mu się w kategorii juniorów.

Drugi na mecie na szczycie Śnieżnika zameldował się Kamil Jastrzębski, a trzeci Andrzej Długosz. O poziomie rywalizacji poza czasem zwycięzcy 55:46 (w roku ubiegłym 57:06) świadczy fakt, że w tym roku czasy poniżej 1 godziny uzyskało 6, a poniżej 1 godziny 5 minut – 18 zawodników podczas gdy w roku ubiegłym odpowiednio 4 i 10.

Sylwester Lepiarz

Sylwester Lepiarz (Centrum Sportowe Ostrowiec Świętokrzyski)

Seniorki rywalizowały na trasie 9,5 km + 935 m – 55 m. Tym razem dwie najlepsze polskie biegaczki górskie – Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) i Dominika Wiśniewska-Ulfik (SKB Kraśnik/RMD Montrail) nie stoczyły ze sobą zaciętej walki, gdyż Dominika stanęła na starcie osłabiona kilkudniową chorobą i wysoką gorączką.

W tej sytuacji pewnie zwyciężyła Anna Celińska, a samo dobiegnięcie do mety na drugim miejscu przez Dominikę Wiśniewską należy uznać za heroiczny czyn. Medal brązowy przypadł w udziale Marysi Cebo (KS Sprint Bielsko-Biała/RMD Montrail).

Celińska Międzygórze 2014

Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała)

Juniorzy i juniorzy młodsi, dla których ten start był jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata Juniorów, rywalizowali ze sobą na tej samej trasie. Zdecydowanie lepsi okazali się juniorzy.

Damian Sator  (KS Słoneczko Busko Zdrój) zwyciężył w samotnym biegu uzyskując doskonały czas 51:55. Za jego plecami walkę o srebrny medal stoczyli Stanisław Jaźwiecki (KB Krościenko Wyżne) z trenującym na co dzień biegi na orientację, a ostatnio chętnie startującym w biegach górskich Michałem Garbacikiem (Kraków), gdzie lepszy w tej walce okazał się Jaźwiecki.

Damian Sator Międzygórze 2014

Damian Sator  (KS Słoneczko Busko Zdrój)

W kategorii juniorów młodszych debiutujący w biegu górskim Grzegorz Ebel (MLKS Baszta Bytów) pokonał na ostatnim kilometrze doświadczonego w biegach górskich, ale tylko w stylu anglosaskim Mateusza Dębskiego (RLTL ZTE Radom), gdyż w alpejskim także Dębski był debiutantem. Trzecie miejsce zajął Adrian Wojtacha (IKS Olkusz), po raz drugi w mistrzostwach Polski tuż za plecami Dębskiego.

Grzegorz Ebel Międzygórze 2014

Grzegorz Ebel (MLKS Baszta Bytów)

Juniorki i juniorki młodsze biegały na trasie 4,0 km + 495 m. Także one rywalizowały o miejsce w reprezentacji.

Poza Katarzyną Wojciechowską (MKS Stal Nowa Dęba) wszystkie debiutowały w biegu alpejskim. Doszło do wiekopomnego wydarzenia, bo poprawiony został dziesięcioletni rekord trasy ustanowiony jeszcze w 2004 roku przez Dominikę Wiśniewską, a i tak sprawczyni tego zdarzenia Magdalena Dias (WKS Flota Gdynia), ostatnie kilkaset metrów „przybijała piątki” kibicom i wymieniała uwagi ze znajomymi. Zdobyła oczywiście złoto w kategorii juniorek młodszych, podczas gdy srebro przypadło Agnieszce Filipowskiej (LKB Rudnik), która na ostatnim kilometrze stoczyła prestiżową walkę ze zwyciężczynią kategorii juniorek Pauliną Pawłowską (MKS Pogoń Siedlce), a brąz Edycie Bielec (MKS Halicz Ustrzyki Dolne).

Magda Dias międzygórze 2014

Magdalena Dias (WKS Flota Gdynia)

Paulina Pawłowska, która ostatecznie wyprzedziła Filipowską, zdobyła złoto w kategorii juniorek, srebro po zaciętej walce przypadło Katarzynie Chyryczyk (ULKS Kudowa Zdrój), a brąz Katarzynie Wojciechowskiej. Jeszcze nigdy 5 zawodniczek nie przebiegło tej trasy w czasie poniżej 30 minut.

Katarzyna Chyryczyk Międzygórze 2014

Katarzyna Chyryczyk (ULKS Kudowa Zdrój)

W kategorii M50 aż 4 zawodników zmieściło się w czasie poniżej 60 minut. Najlepszym okazał się przygotowujący się do startu w Mistrzostwach Świata Weteranów w tyrolskim Telfes Sławomir Pieczurowski (LUKS Żurawina).

Slawek Pieczurowski Międzygórze 2014

Sławomir Pieczurowski (LUKS Żurawina)

Jako piąty spośród wszystkich zawodników powyżej 40 lat zameldował się na mecie najsławniejszy sołtys wśród biegaczy górskich – Janusz Ferens (Ludwikowice Kłodzkie), który oczywiście zwyciężył w kategorii M60.

Janusz Ferens Międzygórze 2014

Janusz Ferens (Ludwikowice Kłodzkie)

Robert Faron (Norafsport UKS Watra Kamienica) choć nadal odczuwa skutki zmęczenia ciężkimi startami, nie miał problemów ze zwycięstwem w kategorii M40.

Robert Faron Międzygórze 2014

Robert Faron (Norafsport UKS Watra Kamienica)

Nie zabrakło oczywiście dwóch nestorów biegania górskiego – Edwarda Kościaka (Kamienna Góra) i Karola Chwastyka (KB Kąty Wrocławskie), obaj rocznik 1938, którzy w tej kolejności zajęli miejsca na podium w kategorii M70.

Edward Kosciak Międzygórze 2014

Edward Kościak (Kamienna Góra)

Następnego dnia o medale walczyli młodzicy i młodziczki. Trasa, jednakowa dla obu płci – 2,25 km + 130 m – 130 m poprowadzona była na zboczu Góry Parkowej.

Powtórzyła się sytuacja z kwietniowych mistrzostw na krótkim dystansie w Ustrzykach Dolnych, gdzie o zwycięstwo walczyły Łucja Wiktorowicz (Sport Team Opoczno) z Karoliną Kwapisz (IKS Olkusz). Podobnie jak w Ustrzykach Zwyciężyła Łucja Wiktorowicz, a na trzecim miejscu za Karoliną Kwapisz przybiegła Magdalena Pierzchała (LKS Koluszki).

Mlodziczki Międzygórze 2014

Dekoracja młodziczek

Bardziej zacięta była rywalizacja młodzików. Po pierwszej pętli na czele biegło 6 zawodników. Na początku drugiego okrążenia ostro do przodu ruszył mistrz Polski z krótkiego dystansu Bartłomiej Świątek (Sport Team Opoczno). Udało mu się rozerwać stawkę zawodników, ale dotrzymywał mu kroku ubiegłoroczny wicemistrz z Międzygórza Paweł Krawczuk (LUKS MGOKSiR Korfantów). Obaj zawodnicy stoczyli morderczą walkę przez ostatnie 1100 metrów, aż do samej mety. Walkę, w której ostatecznie lepszy okazał się Paweł Krawczuk. Brąz przypadł Kamilowi Wicharemu (IKS Olkusz), który zasłużył na podwójne gratulacje, gdyż nie zniechęcił się pomimo tego, że został kilkakrotnie brutalnie sfaulowany przez znacznie wyższego od siebie rywala, który oczywiście został natychmiast zdyskwalifikowany.

Pawel Krawczuk 200 (zwyciezca mlodzikow), Bartlomiej Swiatek (237 drugi na mecie)

Paweł Krawczuk  z nr 200 (zwycięzca młodzików), Bartłomiej Swiątek (nr 237 drugi na mecie)

Relacja: Andrzej Puchacz

Galeria zdjęć Krzysztofa Lachowskiego:
http://plus.google.com/photos/103029287218303751670/albums/6041059185883407713

Galeria Izabeli Korzanowskiej:
http://plus.google.com/photos/103029287218303751670/albums/6041452703238481633#photos/103029287218303751670/albums/6041452703238481633

Galeria Jacka Wojtarka:
http://www.jacekwojtarek.pl/galeria/mistrzostwa-polski-biegach-gorskich-dlugim-dystansie-2014/

oraz autorstwa Zbyszka Białego

Relacja TV Kłodzko:

Post navigation

Izerska Wyrypa już niebawem!

Niespełna miesiąc pozostał, aby zapisać się na jeden z największych w Polsce rajdów na orientację. Izerska…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te