Górskie ultra bieganie dla początkujących - BiegiGorskie.pl

Górskie ultra bieganie dla początkujących

Decydując się na wzięcie udziału w biegu górskim typu ultra należy posiadać odpowiednią kondycję fizyczną, a także wyposażyć się w niezbędny sprzęt, a w szczególności we właściwe obuwie. Coraz więcej osób decyduje się na wzięcie udziału w takich biegach, licząc na cudowne widoki i wspaniałą przygodę.

Biegi górskie typu ultra to idealna propozycja dla miłośników górskich krajobrazów i jednocześnie zwolenników biegania, którzy chcą spróbować swoich sił na polskich szczytach. Na czym właściwie polegają biegi górskie typu „ultra”, jak się do nich przygotować i dlaczego stają się coraz popularniejsze w naszym kraju?

Czym są biegi górskie typu „ultra”?

Biegi górskie typu ultra polegają na pokonywaniu ultra-długich dystansów (powyżej dystansu maratońskiego) poprzez górskie szczyty. Charakterystyczną cechą trasy takiego biegu jest to, że na zmianę prowadzi raz w dół, raz w górę, czym różni się od biegów górskich typu alpejskiego, w których start znajduje się u podnóża góry, a meta na jej szczycie. W biegach górskich typu ultra możliwy jest start zarówno indywidualny, jak i w zespole. Wybór dostępnych biegów tego typu jest duży i cały czas się powiększa, ponieważ ten typ aktywności dynamicznie zyskuje na popularności.

Dlaczego w biegi górskie typu ultra angażują coraz większe rzesze uczestników? Podstawową atrakcją wydaje się niepowtarzalna, górska sceneria, która przyciąga biegaczy z całej Polski. Niezależnie od tego, czy wyścig odbywa się w Tatrach, Bieszczadach, Beskidach, Górach Świętokrzyskich czy Sudetach, można mieć pewność, że trasa dostarczy niezapomnianych wrażeń wizualnych i na długo pozostanie w pamięci uczestników. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje wyzwanie, z jakim wiąże się dotarcie do celu i pokonanie tak wymagającej trasy. Satysfakcja z dotarcia do mety jest naprawdę ogromna. Biegi górskie typu ultra zazwyczaj cechują się także przyjemną, można by rzec rodzinną atmosferą, która łączy uczestników. Uczestnictwo w takim biegu może okazać się więc również wspaniałą przygodą.

Biegi dla wytrwałych

Panująca rodzinna atmosfera nie oznacza jednak, że biegi górskie typu ultra są łatwe i przyjemne. Trasa prowadząca górskimi pasmami, raz w górę, raz w dół, jest bowiem bardzo wymagająca i bez odpowiedniego przygotowania nie należy próbować swoich sił w takim biegu. Doskonała kondycja, właściwe wybieganie, dogłębna znajomość własnych możliwości i reakcji swojego organizmu na skrajne obciążenia – to wszystko jest niezbędne aby odnieść sukces w tego typu biegu.

W trakcie biegu największym wyzwaniami są bardzo trudne pod względem technicznym zbiegi i różnorodność terenu. Poradzenie sobie z nimi to wymagające zadanie, w którym ważna jest nie tylko technika, ale również odpowiednia dieta. Bez odpowiedniego odżywiania w okresie przedstartowym trudno o osiągnięcie oczekiwanych rezultatów i dotarcie do mety.

Należy zadbać przede wszystkim o wysoką podaż węglowodanów, zarówno prostych, jak i złożonych, tak aby organizm miał cały czas dostęp do źródła energii. Trzeba o tym pamiętać również na trasie, przygotowując sobie już wcześniej wysokoenergetyczne, podręczne przekąski.

Niezbędny sprzęt

Trasa biegu górskiego typu ultra może liczyć nawet 70-80 km, co wiąże się nie tylko z koniecznością wypracowania znakomitej formy i posiadania dużego doświadczenia w tego typu zawodach, ale również z właściwym przygotowaniem sprzętu, picia i pożywienia. Nie da się bowiem biec przez kilka, czasem nawet kilkanaście godzin (a tyle trwa pokonanie najdłuższych tras biegów górskich typu ultra), nie dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i płynów. Starannie dobrane przekąski, przemyślany wybór naczynia do przechowywania wody, profesjonalne obuwie i specjalistyczny ubiór to niezbędne elementy, o których trzeba pomyśleć, planując wzięcie udziału w takim biegu.

Każdego roku w Polsce organizowanych jest niemal 100 biegów górskich typu ultra, ogromna większość w okresie wiosenno-letnim, z czego coraz więcej na dystansie większym niż 100 km. Z oczywistych względów nie ma możliwości aby wziąć udziału w nich wszystkich, dlatego należy starannie wybierać biegi, uwzględniając własne możliwości i potrzeby. Do zobaczenia na trasie!

Przyszłość biegów górskich

Popularność biegów górskich wciąż wzrasta, a co za tym idzie coraz większa ilość zawodników decyduje się na wzięcie udziału w tego rodzaju biegach. Organizowane wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, a tym samym przyciągają coraz to nowych sponsorów, którzy wspierają inicjatywę biegów górskich, co z kolei przekłada się na jeszcze większy wzrost popularności biegów. Wsparcie finansowe firm sponsorujących jest niezwykle istotne dla możliwości dalszego rozwoju i podnoszenia poziomu takich wydarzeń, dlatego warto starać się o uzyskanie wsparcia od potężnych firm.

Być może któryś z legalnych bukmacherów zdecyduje się na wsparcie inicjatywy biegów górskich (w ostatnim czasie legalni bukmacherzy dość mocno angażują się w sponsoring sportu). Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda obiecująco i dzięki zaangażowaniu wielu miłośników biegów górskich, wydaje się że rozwój tej wyjątkowej formy biegów będzie postępował. Widoki i atrakcje związane z uczestnictwem w biegu po górach są bowiem jedyne w swoim rodzaju, a tym samym przyszłość biegów górskich wydaje się być nie zagrożona, gdyż nic nie może ich zastąpić.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*