Chudy Wawrzyniec- ultrasi powalczą o MP - BiegiGorskie.pl

Chudy Wawrzyniec- ultrasi powalczą o MP

W sobotę, 7 sierpnia odbędzie się jubileuszowa – dziesiąta edycja ultramaratonu Chudy Wawrzyniec. Zawody odbywają się w Beskidzie Żywieckim na trasie Rajcza-Ujsoły. Start: godz. 4:00. Do pokonania nieco ponad 50 lub 80 km – formuła biegu zakłada, że decyzję o wyborze dystansu biegacze podejmą dopiero po 40. km biegu. Trasa długa – 80 km – po raz drugi z rzędu ma rangę Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie.

Wśród zawodników, którzy powalczą o wygraną w mistrzostwach są m.in. Kamil Leśniak – ubiegłoroczny zwycięzca Chudego Wawrzyńca i obrońca tytułu, Marcin Świerc – mistrz Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie 2021 oraz Robert Faron – trzeci zawodnik Chudego Wawrzyńca 2020 i brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Polski. Wśród kobiet faworytką jest utalentowana Katarzyna Solińska, m.in. zwyciężczyni Monte Rosa Sky Marathon 2019, trzecia zawodniczka tegorocznego UltraDolomites na dystansie 80 km.

– Byłem na Chudym Wawrzyńcu od pierwszej edycji, w której startowałem z dzisiejszym głównym organizatorem Chudego – Piotrem Książkiewiczem. To był jeden z trudniejszych biegów ze względu na warunki – padał deszcz i było bardzo zimno, jak na sierpień. Z drugiej strony był to jeden z moich najzabawniejszych startów – biegi w tamtych czasach były generalnie okraszone wielkim luzem i improwizacją, nie było takiego profesjonalizmu – ani wśród biegaczy, ani wśród organizatorów. Dlatego są tak ważne w naszej pamięci – mówi Kamil Leśniak. – Cieszę się, że mogłem w zeszłym roku wygrać bieg i zostać mistrzem Polski właśnie na Chudym Wawrzyńcu. Bo Chudy dla mnie to nie tylko wynik sportowy. Ba – ten wynik nie jest istotny. Ja po prostu mam dobre wspomnienia poza biegowe z tych wszystkich edycji. Co do tegorocznych mistrzostw Polski – jest to dla mnie ważna rywalizacja i chciałbym podjąć rękawice. Niestety trochę sobie ten rok skomplikowałem, co przyniosło pewne zdarzenia, których efektem są między innym drobne urazy. Mówię, że są drobne, bo każdy z nich to tak naprawdę sprawa do rozwiązania, ale wymagają czasu. Taki też jest mój przeciążony Achilles. Taka trochę ironia losu, że kolejny tydzień mówię sobie, że będzie lepiej, że zaraz będę na górze, a tu znów pojawia się podbieg. Na szczęście już potrafię radzić sobie psychicznie z tymi przeciwnościami. Wydaje mi się, że mam pewien luz, nie przepycham się sam ze sobą. Co będzie to będzie. Od kilku miesięcy jestem ojcem, więc w moim życiu wiele się zmienia. Jak będę mógł więcej czasu poświęcić na bieganie, to postaram się to maksymalnie wykorzystać. Wracając do sobotnich mistrzostw Polski, przyznaję – trochę ogień do walki we mnie zgasł, ale nie na tyle, żeby nie mógł zapłonąć w trakcie biegu. Nie ma jednoznacznego faworyta, a z tego co się orientuję nie tylko ja borykam się z problemami zdrowotnymi. Raczej nie spodziewałbym się rekordu trasy i wielkich wyników, ale za to będzie równy poziom i ciekawe zawody. A może pojawi się jakiś „czarny koń”?

Trasa 80 km to +3800m podejść i podbiegów. Dystans 50+ oznacza pokonanie +2500 m. Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszą inne biegi. W niedzielę, 8 sierpnia odbędzie się rywalizacja tegorocznej nowości – Parszywej Bendoszki (blisko 60 km i +2900 m), Małej Rycerzowej (20 km i +1150 m), a także biegów dla dzieci i młodzieży, które odbywają się pod nazwą Chudy Hulajnik.

Więcej szczegółów znajdują się na stronie www.chudywawrzyniec.pl. Informacje dotyczące biegu oraz ciekawostki pojawiają się także na profilu imprezy na Facebook’u.

Najważniejsze informacje:

Chudy Wawrzyniec 80+ (07.08.2021) – Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie
dystans: 82km
przewyższenia: +3825/-3775m
start: 04:00 / Rajcza
limit czasu: 16 godzin
meta: Ujsoły

Chudy Wawrzyniec 50+ (07.08.2021)
dystans: 52km
przewyższenia: +2525/-2475m
start: 04:00 / Rajcza
limit czasu: 16 godzin
meta – Ujsoły

Parszywa Bendoszka (08.08.2021)
dystans: 59,5km
przewyższenia: +2935/-2885m
start: 06:00 / Rajcza
limit czasu: 12 godzin
meta – Ujsoły

Mała Rycerzowa (08.08.2021)
dystans: 20,7km
przewyższenia: +1150/-1100m
start: 10:00 / Rajcza
limit czasu: 5 godzin
meta – Ujsoły

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*