Kreatyna na masę czy redukcję? Kiedy ją stosować? - BiegiGorskie.pl

Kreatyna na masę czy redukcję? Kiedy ją stosować?

Kiedy chcesz wyrzeźbić swoje ciało w sposób efektywny, podejmujesz decyzję o intensywnych ćwiczeniach skierowanych na poszczególne partie mięśni. Powoli zdobywasz wiedzę na temat odpowiednich przerw pomiędzy treningami. Uzupełniasz plan o odpowiednią dietę. Osoby, którym zależy na solidnej rozbudowie tkanki mięśniowej często sięgają w tym momencie po suplement diety zawierający kreatynę. Co jednak, jeśli Twoim celem jest raczej spadek wagi?

Na czym opiera się działanie monohydratu kreatyny?

Kreatyna występuje w organizmie ludzkim głównie w ścięgnach i mięśniach. Pewne ilości kreatyny można także znaleźć w mózgu i jądrach. Prowadząc siedzący tryb życia nie trzeba jej uzupełniać. Konieczność taka pojawia się dopiero wtedy, kiedy decydujemy się na zwiększenie podejmowanego wysiłku fizycznego w celu poprawy sylwetki.

Główną zaletą suplementacji kreatyny jest jej pozytywny wpływ na odnowę cząsteczek ATP w organizmie. Każda cząsteczka ATP, czyli adenozynotrójfosforanu, składa się z adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych, które są ze sobą połączone wysokoenergetycznymi wiązaniami. Podczas ćwiczeń wiązania te mogą ulegać rozpadowi, dzięki czemu wyzwala się spora ilość energii. Nasz organizm może wykorzystać ją podczas ruchu, nie musząc przy tym spalać zapasów energetycznych pochodzących z innych źródeł.

Z tego względu działanie kreatyny odczuwamy jako zwiększenie własnych możliwości podczas ćwiczeń i gotowość do podejmowania bardziej intensywnych i dłuższych treningów.

Kreatyna na masę – efekt sprzężenia zwrotnego.

Nasz mózg jest podatny na tak zwane “wkręty”. Kreatyna może wspomagać absorpcję wody w mięśniach, przez co wyglądają one na większe i bardziej gładkie. Co ważniejsze, rezultat ten bywa widoczny bardzo szybko po rozpoczęciu suplementacji. Początkowe sukcesy zachęcają z kolei do tego, by ich nie zaprzepaścić.

Z tego względu osoby pracujące nad rzeźbą odczuwają często ogromne zwiększenie motywacji po rozpoczęciu suplementacji kreatyny. Jak wspomniano wyżej, efekty jej działania nie dotyczą jednak tylko sfery wizualnej. Monohydrat kreatyny powoduje także przypływ energii. Dzięki temu ćwiczący mogą sobie pozwolić na wymagające treningi, które pomagają utrzymać ciało w świetnej formie.

W ten sposób początkowe sukcesy nakręcają pozytywny przebieg zdarzeń na późniejszym etapie i umożliwiają skuteczną realizację założonych celów.

Kreatyna na redukcję – intensywne treningi przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Chudnięcie to nie tylko utrata wagi. Zdrowe chudnięcie to raczej poprawa proporcji w organizmie pomiędzy tkanką mięśniową, a tłuszczem. Im mniejszy ciężar ciała i im silniejsze są nasze mięśnie, tym łatwiej jest nam “nosić” swoją wagę, czyli innymi słowy, podejmować jakikolwiek wysiłek fizyczny.

Kreatyna może wspomagać przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Efektem jej działania jest jednak także zwiększenie wydolności organizmu podczas ćwiczeń. Im intensywniejsze ćwiczenia, tym szybciej można spalić bezużyteczny tłuszcz. Podczas redukcji masy podstawą musi być zawsze odpowiednia dieta. Jej głównym założeniem powinno być utrzymanie deficytu kalorycznego i zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych podczas treningów.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*