XRUN Tajemnicze Kopce - BiegiGorskie.pl

XRUN Tajemnicze Kopce

Tajemnicze Kopce to pierwsza impreza cyklu biegowego XRUN. Oto garść wiadomości o tej niezwykle ciekawej imprezie biegowej:

Dystans: 21 km

Przewyższenia: 950 m

Miejsce: Kornatka, obok Krakowa

Dlaczego “Tajemnice Kopce”?

W latach 60 archeolodzy odnaleźli w tutejszych lasach siekierę z krzemienia pasiastego. To znalezisko świadczyłoby o pobycie tutaj człowieka już 4-5 tysięcy lat p.n.e.

W lesie sosnowo – dębowym pod szczytem góry Trupielec, gdzie prowadzi trasa biegu, wyrastają kopce do 2 m wysokie o średnicy podstawy 4-5 m. Ogółem jest ich 14. Są to groby ciałopalne sprzed tysiąca lat.

Foto: Rober Zabel

To właśnie w tak legendarnym miejscu przyjdzie się Wam zmierzyć na trasie XRUN Tajemnicze Kopce.

Tuż nieopodal Krakowa czeka 21 km nietuzinkowej przygody. Liczne kopce i wzniesienia dają aż 950 metrów w górę i w dół, co czyni ten bieg prawdziwym górskim wyzwaniem. Trasa prowadzi przez urokliwy las. Jest bardzo urozmaicona. Spotkacie na niej szybkie odcinki, strome podbiegi, jak i trudne technicznie zbiegi. Miejscami czeka na Was przeprawa przez jar rzeczny lub strumień. Nawierzchnia zmienia się, od ubitej drogi leśnej do błotnistej ścieżki pokrytej luźnymi kamieniami i liśćmi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate a częste podbiegi i zbiegi nie pozwolą odpocząć.

Różne historie wiążą się z tym terenem. Jedna z nich mówi o bitwie nie wiadomo czy z Tatarami czy ze Szwedami, po której było tyle trupów, że pobliska góra wzięła od nich swoją nazwę.

Foto: Rober Zabel

W tym roku Tajemnicze Kopce uzyskały kategorię S w ATTIQ Lidze Biegów Górskich, co daje możliwość zdobycia większej ilości cennych, ligowych punktów.

Więcej na:
www.xrun.io
https://www.facebook.com/xrun.io/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*