PGE Ultramaraton Nadbużański po raz 4 - BiegiGorskie.pl

PGE Ultramaraton Nadbużański po raz 4

PGE Polska Grupa Energetyczna po raz kolejny została sponsorem tytularnym PGE Ultramaratonu Nadbużańskiego. Czwarta edycja tej imprezy odbędzie się 17 września w Mielniku w woj. podlaskim.

W tym roku na biegaczy czekają aż cztery dystanse do wyboru: Szpurt (19 km), Chazior (38 km), Szurganiec (51 km) i Szmergiel (76 km). Start i meta wszystkich biegów znajduje się nad samym Bugiem w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody.

Działalność sponsoringowa Grupy PGE to świadome, przemyślane i długofalowe działania spójne z naszą działalnością biznesową. Podążając ścieżką transformacji i dekarbonizacji energetyki wspieramy w skali ogólnopolskiej rozwój sportu, budując relacje z lokalnymi społecznościami. Idee PGE Ultramaratonu Nadbużańskiego są nam bliskie, ponieważ organizatorzy dużą wagę przywiązują do ochrony środowiska, co dla PGE jako firmy prowadzącej w zielonej zmianie, jest bardzo istotne – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nazwy biegów i cała stylistyka PGE Ultramaratonu Nadbużańskiego inspirowane są Podlasiem i lokalną gwarą. Szpurt oznacza po prostu szybki bieg. Niech nikogo jednak nie zwiedzie, że najkrótszy dystans będzie łatwy, szybki i przyjemny.

Na trasie czekają wymagające techniczne odcinki wzdłuż Bugu, mocne podbiegi i zbiegi na Górze Uszeście i w wąwozach na Głogach oraz mleczna droga, czyli legendarny podbieg wzdłuż kopalni kredy. Kreda ma dwa skrajne oblicza. Jeśli jest mokro, lepi się niemiłosiernie do butów, dokładając dodatkowe obciążenie zmęczonym już nogom. Kiedy jest pogodnie jaskrawe słońce odbija się od śnieżnobiałej drogi wprost rażąc w oczy, a wokół unosi się wszędobylski biały pył/kurz.

Drugi dystans to Chazior, co w podlaskim oznacza osobę pewną siebie. I taki właśnie jest Chazior – śmiały i zdeterminowany. Dystans zbliżony do maratonu, ale w zróżnicowanym terenie, to już zupełnie inne bieganie. Na trasie czekają dwa punkty odżywcze, gdzie można się posilić podlaskimi specjałami czy świeżymi owocami. Szurganiec, czyli łobuz, to nowa propozycja organizatorów. Doskonały dystans na debiut w biegu ultra. Na pokonanie trasy 51 km jest max. 8 godzin. W tym czasie delektować się będziemy nadbużańską panoramą, leśnymi duktami, przysmakami na trzech punktach odżywczych.

Szurganiec da nam jednak w kość. Nadbużańskie Podlasie wcale nie jest płaskie i o tym przekonają się dobitnie uczestnicy Szurgańca. Ostatni bieg – Szmergiel, w gwarze wariat, osoba niespełna rozumu to najdłuższy bieg, rozgrywany na dwóch pętlach Chaziora. Bieg dla hardcorowych ultrasów, którzy zafundują sobie walkę z Górą Uszeście, Górą Rowską, kredą i Głogami razy dwa.

PGE Ultramaraton Nadbużański to bieg przyjazny środowisku, uczestnicy mają wyjątkową możliwość obcowania z dziką przyrodą, trasy wyznaczono poprzez rezerwat przyrody Góra Uszeście, puszczę mielnicką czy zespół przyrodniczo-krajobrazowy Głogi. Dobre praktyki stosowane przez organizatorów to m. in. rezygnacja z jednorazowych plastikowych kubeczków, serwowanie posiłków na naczyniach biodegradowalnych, ograniczenie stosowanie plastiku czy papieru. Większość zakupów robiona jest lokalnie, a na punktach odżywczych dostępne są dnia kuchni regionalnej bazujące na sezonowych owocach. W organizację biegu chętnie angażuje się lokalna społeczność, strażacy OSP, koło gospodyń wiejskich czy młodzież szkolna.

Wszelkie informacje nt. PGE Ultramaratonu Nadbużańskiego (regulamin, trasy, zapisy) znajdują się na stronie biegu https://ultramaraton.mielnik.com.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/ultramaratonnadbuzanski.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*