Marcin Świerc startuje w Transvulcania

W najbliższą sobotę kilkunastu Polaków wystartuje w jednym najbardziej prestiżowych biegów na ultra dystansie na świecie: Transvulcania.

W zawodach na 73km z sumą przewyższeń  8525m weźmie udział ponad 2000 osób w tym wielu najlepszych ultrasów świata, a wraz z nimi Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), który w ubiegłym roku zajął świetne 9. miejsce.

trans7

Na dwa dni przed startem Marcin przygotował zestawienie najlepszych zawodników.

10 maja na La Palmie,  jednej z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich, zapowiada się prawdziwy wyścig gwiazd na dystansie ultramaratońskim.

Dakota Jones (Montrail) (1miejsce w 2012 r.) powraca po roku przerwy! Będą też takie wielkie gwiazdy jak: Kilian Jornet (3 miejsce w 2012 r. i 1 miejsce w 2013 r.) oraz Emelie Forsberg (1 miejsce w 2013 r.), Anna Frost (1 miejsce w 2012 r.) która również wraca po roku przerwy.

Zobaczymy także Luisa Alberto Hernando (2 miejsce w 2013 r.), Sage’a Canaday (3 miejsce w 2013 r.) oraz Timothy Olsona (4 miejsce w 2013 r.) .A gwiazdozbiór na tym się nie kończy,  lecz dopiero zaczyna…

trans9

Amerykanie mają swoich mocnych przedstawicieli: Sage Canaday (zespół Hoka One One )  trzeci w zeszłym roku, przyjeżdża prosto z jego drugiej wygranej w Tarawera w Nowej Zelandii oraz łączy siły z Timothy Olsonem (The Nort Face), który z powodzeniem rozpoczął sezon na trzecim miejscu w ostatnim Transgrancanaria 2013.

Bardzo silnie obsadzona jest hiszpańska elita. Wśród zawodników tej narodowości zobaczymy między innymi: Luisa Alberto Hernando (Adidas) – zawsze na podium,  Tofola Castanyer (Salomon) ,który dzielnie walczył na Gore-Tex Transalpine i zdobył 3 miejsce, Agustí Roc (INOV – 8), kolejny zawodnik  to Jordi Bes SWS (FEEC) zwycięzca biegu CCC w ramach UTMB.

trans5

Z Francji możemy spodziewać się  – zwycięzcy  UTMB  Xaviera Thevenarda (TNF), który zajął 11 miejsce w 2013 r.Z jego strony na pewno możemy liczyć na walkę o miejsce na podium.

Patrick Bringer ( SIGVARIS Sport ) wraz z Martinem Gafurri (New Balance) zapowiadają walkę o wysokie miejsca.  Sylvain Couchaud ( Mizuno ), 4. w Mont- 80K Blanc również będzie się liczył w walce o najlepsze pozycje.

Wśród elity znajdziemy również  Philippa Reitera (Salomon  Germany) który zakończył doskonałą 12 lokatą w zeszłym roku, oraz  Floriana Neuschwandera (ranking 16th ISF), który podobnie jak wielu  nowicjuszy, będzie chciał namieszać w stawce z prawie 2 tysiącami  biegaczami uczestniczącymi w tym kultowym biegu.

trabs4

Z Wielkiej Brytanii zapowiada się także  imponujący gwiazdozbiór. Tom Owens (Salomon), drugi zaraz za Kilianem w Kima w 2012 roku, jest już gotowy do sezonu po małej przerwie. Ricky Lightfoot (Salomon), Stu Air (SCOTT Sports) i Robbie Britton (Inov-8) uzupełniają liczną grupę zawodników z wysp.

Z Włoch , Giuliano Cavallo ( Salomon ) 9 miejsce w 2012 roku, powraca po rocznej nieobecności wraz z debiutantem Fulvio Dapit (Crazy Idea).

I jeszcze na koniec mocarni Amerykanie: Dylan Bowman ( Pearl Izumi ), Jason Schlarb ( Altra ), David Laney i Ryan Ghelfi (Nike Trail Team) i Ty Draney (Patagonia).

trans8

Czas na kobiety. Największa walka zapowiada się między gwiazdami Salomona Emelie Forsberg oraz Anną Frost, odpowiednio zwyciężczynie 2013 i 2012 r.

Wraca Nuria Picas (Buff) która w zeszłym roku wywalczyła 2 miejsce, a może pochwalić się zwycięstwem na Transgrancanarii oraz UTMF 2014 roku. Warto zwrócić też uwagę na Emmę Rocka ( Buff ), 3 miejsce w UTMB i Uxue Fraile (Vibram ) – hiszpański talent,  może znaleźć się na podium.

Młoda gwiazda z Włoch Silvia Serafini (Salomon), wkracza w biegi ultra. Także z Włoch, Federica Boifava , 5. w mistrzostwach Europy oraz grupa talentów takich jak:  Alessandra Carlini , 2. w Mont-Blanc 80K .

Z Francji , Aurelia Truel (2 miejsce w  IAU oraz  3 miejsce  Les Templiers ) i Maud GOBERT , 6 pozycja  w 2012 roku na La Palmie.
Również  grupa amerykańskich biegaczek  podjęła się  wyzwania: Krissy Moehl (Patagonia ),  Jodee Adams – Moore (SCOTT Sports) i Cassie Scallon (Salomon) a z Japonii Hiroko Suzuki ( Salomon ) , druga  w UTMF w zeszłym roku.

Ultramaraton przy łącznym przewyższeniu 8525 m na dystansie 73 km oczywiście robi wrażenie na każdym. Zaczynamy na poziomie morza na wybrzeżu Atlantyku i przesuwamy się wzdłuż kręgosłupa wyspy na szczyt wulkanu na 2423m, by znowu zbiec nad poziom morza, finiszując w mieście Los Llanos. Rekordy tej trasy są następujące: 6h54’09 ” Kilian Jornet (2013) i 8h11’31 ” Anna Frost (2012).

trans4

Z pozdrowieniami z gorącej wyspy,
Marcin Świerc
Salomon Suunto Team

Zdjęcia: Marcin Świerc FanPage

Post navigation

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te