Jurajski Festiwal Biegowy - BiegiGorskie.pl

Jurajski Festiwal Biegowy

Jurajski Festiwal biegowy już za 3 tygodnie. Aby przybliżyć Wam trochę tą niezwykle ciekawą imprezę zarówno dla ultrasów, jak i zawodników lubiących dystanse krótsze, czy też miłośników marszów z kijkami rozmawiamy dziś z Pawłem Fąferkiem – pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy.

Biegi Górskie (BG): Skąd pomysł by na jurze, mekce polskich wspinaczy zrobić tak dużą imprezę biegową?

Moja przygoda z Jurą Krakowsko-Częstochowską zaczęła się wiele lat temu właśnie od wspinaczki. Potem były jaskinie, rajdy adventure race, rowery i bieganie. Był to też czas, gdy propagowałem biegi górskie i organizowałem wiele imprez w polskich górach (choćby Bieg na Śnieżkę). W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że choć tak dobrze znam Jurę, to nie wykorzystywałem jej potencjału biegowego. Co prawda nie ma tak dużych przewyższeń jak w górach, ale interwałowe podbiegi wśród skał potrafią zaskoczyć. Szlaki są malownicze i prowadzą wśród tysięcy skał i ostańców, jaskiń, zamków i warowni, gwarantując niezapomniane widoki. Podłoże jest urozmaicone i wymagające wszechstronności (choćby piasek, kamienie, szutry). Dobra baza noclegowa, wiele atrakcji turystycznych i dogodne położenie (łatwy i szybki dojazd).

Przy tylu argumentach trudno było nie podjąć decyzji, aby nie ożywić biegowo Jury. I po miesiącach przygotowań, w 2019 roku , wystartował pierwszy Jurajski Festiwal Biegowy.

fot. Michał Bacior / Jurassic Photo Team

BG: Powiedz nam z iloma dystansami przyjdzie się zmierzyć biegaczom w tym roku?

Tegoroczna edycja oferuje 4 trasy. Dla długodystansowców mamy przygotowane dwa biegi ultra: JURA ULTRA 100 (111,3 km, suma przewyższeń 4016 m, ITRA: 4 pkt) i JURA ULTRA 50 (51,8 km, suma przewyższeń 2412 m, ITRA: 2 pkt). Także dwa biegi są dla tych, którzy wolą krótsze trasy: JURA TRAIL 25 (27,1 km, suma przewyższeń 1384 m, ITRA: 1 pkt) i JURA TRAIL 10 (10,4 km, suma przewyższeń 636 m). Jak widać wcale nie jest płasko. 🙂

fot. Michał Bacior / Jurassic Photo Team

Jurajski Festiwal Biegowy oferuje bardzo urozmaicone trasy. Cieszą się opinią, że są wymagające, ale szybkie. Doświadczeni biegacze górscy na pewno się nie zawiodą profilami tras, co potwierdzają punkty ITRA. A i dla zaczynających przygodę z biegami górskimi i terenowymi Jura jest słusznym wyborem – to dobre miejsce na zdobywanie doświadczeń.

fot. Michał Bacior / Jurassic Photo Team

BG: Jura słynie z przepięknych widoków, jakie perełki krajobrazowe czekają na zawodników na trasie tegorocznego festiwalu ?

Jura Krakowsko-Częstochowska to niesamowity teren i idealne miejsce dla biegaczy górskich i terenowych. I jest co podziwiać podczas biegu. Nierzadko zdarza się, że zawodnicy, zauroczeni widokami, potrafią się zatrzymać i robić sobie zdjęcia podczas biegu.

fot. Szymon Bacior / Jurassic Photo Team

Nasze trasy prowadzą najciekawszymi jurajskimi szlakami. Po drodze m.in. są rezerwaty przyrody ze skałami, ostańcami i jaskiniami (Góra Zborów, Sokole Góry i Parkowe), Skały Rzędkowickie, zamki i warownie (np. Morsko, Bobolice, Ostrężnik, Łutowiec) i pustynia Siedlecka.

Większość atrakcyjnych miejsc jest łatwo dostępna dla turystów, więc rodziny i znajomi biegaczy mogą im kibicować na trasie.

fot. Michał Bacior / Jurassic Photo Team

BG: Ale nie samym bieganiem człowiek żyje 😉 Co jeszcze czeka w tym roku na biegaczy Festiwalu? Jakie dodatkowe atrakcje? Warto także dodać, że Jurajski Festiwal Biegowy to impreza także dla całych rodzin.

Ci, dla których bieganie nie jest pasją życia mogą wybrać się na spacer JURA Nordic Walking. Trasa 10 km z pewnością nie zawiedzie ich krajobrazowo i zagwarantuje aktywnie spędzony czas. Są też biegi dla dzieci i bieg rodzinny. Co ważne, traktujemy je jako formę zabawy i zachęcania najmłodszych do sportu. Nie ma zwycięzców, a medale i upominki otrzymuje każde dziecko.

fot. Michał Bacior / Jurassic Photo Team

Zapisy już tylko do 15 września …

fot. Szymon Bacior / Jurassic Photo Team

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/7006.html
Strona i profil na FB:
www.jurajskifestiwalbiegowy.pl
www.facebook.com/JurajskiFestiwalBiegowy

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*