Dobry materac - czy ułatwia nam zasypianie? - BiegiGorskie.pl

Dobry materac – czy ułatwia nam zasypianie?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – każdy zna to przysłowie. Jest w nim sporo racji. To, na jakim podłożu śpimy, znacznie wpływa na komfort naszego snu i to od pierwszych chwil. Jeśli cierpisz z powodu bezsenności – sprawdź, czy Twój materac nie powinien zostać wymieniony.

Kiedy materac należy wymienić?

Jeżeli rano budzisz się niewypoczęty, w nocy kilkukrotnie się budzisz, dodatkowo masz wrażenie, że wszystkie Twoje mięśnie są zesztywniałe, a kark obolały – z dużym prawdopodobieństwem Twój materac powinien zostać wyniesiony na śmietnik. Dobry materac sprawia, że sen jest prawdziwą przyjemnością – zapadasz w niego bez przeszkód i budzisz się dopiero rano. Bez bólu kręgosłupa, bez sztywności w mięśniach, ze świeżą głową i pełen wigoru.

Bezsenność a dobrej jakości materac

Psychiatrzy i specjaliści od snu alarmują, że bezsenność jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, której większość dorosłych osób doświadcza przynajmniej raz w życiu. Chociaż może być symptomem wielu poważniejszych chorób, najczęściej jest reakcją na stres oraz skutkiem nieodpowiedniej higieny snu. Jednym z czynników bywa także nieodpowiednio dobrany materac.

Kiedy śpimy na podłożu wysokiej jakości, dopasowanym do naszych potrzeb, organizm się relaksuje i w pełni regeneruje. Mięśnie przechodzą w stan spoczynku, stawy i układ szkieletowo-kostny nie podlega przeciążeniom. Krew krąży bez przeszkód, dotleniając cały organizm. Układ oddechowy nie jest uciskany, dlatego nie chrapiemy i oddychamy pełną piersią. W takim przypadku zaśnięcie jest o wiele łatwiejsze niż wtedy, gdy obracamy się z boku na bok w poszukiwaniu wygodnej pozycji, której nie jesteśmy w stanie znaleźć ze względu na wysłużone podłoże.

Higiena snu – czy materac to wszystko?

Czy słyszałeś wcześniej o pojęciu higieny snu? Wiele mówi się o higienie jamy ustnej, osobistej i rąk – ale wciąż niedostatecznie często pojawia się temat prawidłowego przygotowania do snu. Przede wszystkim, jeśli mamy problem z bezsennością, powinniśmy popracować nad naszą sypialnią. Tuż przed udaniem się na spoczynek warto ją wywietrzyć i obniżyć temperaturę do 18 stopni (jeśli mamy taką możliwość). Po drugie, lepiej śpi się w zupełnych ciemnościach – dlatego dobrą inwestycją okazują się rolety zaciemniające. Kolejną, równie istotną kwestią jest oczywiście materac – odpowiedni pod względem twardości i rodzaju wypełnienia do naszych potrzeb, najlepiej ortopedyczny (status wyrobu medycznego posiada większość modeli marki Hilding Anders, które dostępne są we wszystkich sklepach z wysokiej jakości rozwiązaniami dla snu). Nie możemy również zapominać o tym, jak istotna jest poduszka – nawet najlepszy materac medyczny nie spełni naszych oczekiwań, jeśli nasza głowa i kark nie otrzymają stabilnego podparcia.

W ofercie renomowanych marek np. Sleepmed, odnajdziemy kilka modeli poduszek ortopedycznych stworzonych przez zespół fizjoterapeutów. Pomagają one zachować naturalną pozycję w czasie snu, dodatkowo usprawniają pracę układu oddechowego i niwelują napięcia w okolicy karku. Niektóre z nich nawet działają antystresowo – związane jest to z obecnością włókna węglowego, usuwającego ładunki elektrostatyczne z powierzchni naszej skóry (np. Hilding Antistress Carbon).

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*