Nowe zegarki Solarne od Garmin - BiegiGorskie.pl

Nowe zegarki Solarne od Garmin

Nowe zegarki Solarne od Garmin – czy spiszą się w czasie biegów górskich?
Na początku lipca odbyła się premiera nowych zegarków marki Garmin. Zaprezentowano najnowsze modele z serii Instinct, Fenix oraz Tactix Delta, które wyposażone zostały w funkcję doładowania baterii za pomocą energii słonecznej. Czy rozwiązanie to sprawdzi się podczas biegów górskich?

Biegi górskie z tradycyjnym bieganiem mają niewiele wspólnego. W tym przypadku największe znaczenie ma ukształtowanie terenu, w końcu co rusz trzeba mierzyć się ze zmianami kąta nachylenia trasy biegu. Podłoże w górach jest najczęściej usłane naturalnymi przeszkodami, takimi jak mniejsze i większe kamienie czy powalone konary drzew. Tak trudna trasa wymusza na biegaczach zupełnie inny rodzaj wysiłku, który powinno się uwzględnić podczas odpowiednich przygotowań.

Osoby biegające po górach powinny zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże lepiej przetrwać trudne warunki. Poza odpowiednimi butami, odzieżą, latarką czołową i kijami, z pewnością będzie przydatny zegarek posiadający funkcję GPS. Nie tylko dostarczy odpowiednie dane, ale i pozwoli zoptymalizować obciążenia treningowe, a także przyda się w sytuacji, gdzie trzeba skorzystać z systemu nawigacji. Nowe urządzenia Garmin wyróżniają się na tle konkurencji i świetnie spisują się w czasie treningów w górach.

Doładowanie solarne
Premierowe zegarki Garmin charakteryzuje przede wszystkim funkcja ładowania solarnego. W każdym z nich znajdują się dwa panele fotowoltaiczne – jeden zajmuje całą powierzchnię wyświetlacza, drugi jest widoczny gołym okiem, gdyż jest to jasna obwódka wokół wyświetlacza. Z funkcji tej skorzystają przede wszystkim osoby, które dużą część dnia spędzają na zewnątrz i potrzebują sprzętu, o którego stan baterii nie chcą się martwić. Należy jednak pamiętać, że intensywne użytkowanie sprzętu będzie wiązało się jedynie z doładowaniem słonecznym, aniżeli naładowaniem. Jednak w przypadku przerzucenia smartwatcha w tryb energooszczędny można wydłużyć czas użytkowania urządzenia aż o 50%.

Na poziom naładowania wpływa wiele rzeczy, jak choćby zasłonięcie zegarka mankietem bluzy, ilość czasu spędzanego na zewnątrz, oświetlanie przez słońce bezpośrednio bądź ze światła odbitego.

Dynamic PacePro
Nowoczesne smartwatche zostały wyposażone w wiele funkcji, które wspomagają sportowców w przygotowaniach do zawodów czy podczas codziennych treningów. Biegacze górscy z pewnością docenią funkcję PacePro, która zapewnia wskazówki dotyczące tempa w trakcie aktywności, w oparciu o kąt nachylenia terenu. Funkcja ta pomoże zaplanować optymalną strategię tempa, aby finalnie uzyskać maksymalną wydajność organizmu.

Chcąc ustalić strategię PacePro z poziomu aplikacji Garmin Connect należy stworzyć nową strategię i wybrać do niej kurs bądź dystans wyścigu. Po wprowadzeniu niezbędnych danych uzyskamy obraz trasy podzielonej na etapy oznaczone różnymi kolorami. Dzięki temu można zauważyć, w których miejscach trasa zostanie pokonana szybciej, a w których konieczne będzie zmniejszenie tempa lub przejście do marszu. Dynamic PacePro występuje w wielu zegarkach marki Garmin, jednak w przypadku najnowszej solarnej serii posiada ją model Garmin Fenix 6 i Tactix Delta, nie posiada jej natomiast seria Garmin Instinct.

Body Battery
Współczesne zegarki sportowe to urządzenia, które nie tylko mierzą aktywność fizyczną podczas treningów, ale także są całodobowymi monitorami aktywności. Funkcja Body Battery pozwala kontrolować poziom „naładowania” organizmu w skali od 0 do 100. Aby móc monitorować organizm za pomocą Body Battery konieczne jest włączenie pomiaru pulsu z nadgarstka. Wówczas zegarek mierzy całodobowa aktywność, w tym jakość i ilość snu, trening, wszelki ruch, a także pracę serca.

Funkcja ta pozwoli szybko sprawdzić, ile energii zostało wykorzystanej danego dnia i jak mocny trening można wykonać. Możliwość prześledzenia aktywności na przestrzeni tygodni czy nawet miesięcy pozwoli porównać, jakie aktywności wpływają pozytywnie na organizm, a kiedy należy poświęcić czas na odpoczynek. Body Baterry jest na tyle popularne, że wszystkie nowe zegarki zostały w nią wyposażone.

Climb Pro
Funkcja ta dedykowana jest między innymi biegaczom górskim, ale i kolarzom. Climb Pro znajduje się w zegarkach Tactix Delta Solar oraz Garmin Fenix 6 Solar. Jest to ekran z profilem wysokościowym, który automatycznie dzieli całą trasę na krótsze odcinki pokazując jednocześnie jaki podbieg/podjazd znajduję się przed nami. Osoby biorące udział w biegach górskich bardzo często nie wiedzą dokładnie jak wygląda cała trasa, którą muszą pokonać, a dzięki tej funkcji wszelkie informacje mają na wyciągnięcie ręki.

Czujniki ABC
Solarne smartwatche firmy Garmin wykorzystują trzy sensory do określenia wysokości, ciśnienia otoczenia oraz aktualnego kierunku ruchu. Jest to wysokościomierz (Altimeter), barometr (Barometer) oraz kompas (Compass). Wysokościomierz dostarcza informacji dotyczących wysokości na potrzebę dokładnego monitoringu wzrostów i spadków wysokości. Barometr pozwala prognozować pogodę poprzez wskazania krótkoterminowych zmian ciśnienia w otoczeniu. Kompas natomiast wskazuje aktualny kierunek poruszania się.

Trudny sport – wysokie wymagania
Nowości solarne Garmin zdecydowanie są doskonałą propozycją dla osób uprawiających trudny sport, jakim są biegi górskie. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość solarnego doładowania baterii, dzięki której osoby biegające na dużych dystansach nie muszą martwić się o stan naładowania baterii.

Biegi górskie są sportem, który wymaga treningu całego ciała, w którym z pewnością pomogą nowe smartwatche. Zastosowane w nich funkcje sprawią, że organizm będzie lepiej przygotowany do długiego wysiłku, nie tylko pod kątem wytrzymałościowym, ale także wydolnościowym. W końcu trening biegacza górskiego zawiera w sobie również wiele ćwiczeń siłowych, ale i przysiady, wykroki czy zakroki. Zegarek Garmin może te treningi zoptymalizować i śledzić wyniki.

Wszystkie zegarki z nowej serii solarnej można obejrzeć na stronie Autoryzowanego Partnera firmy Garmin:

https://www.abcgps.pl/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*