Relacja Andrzeja Puchacza z 54. Trofeo Vanoni - BiegiGorskie.pl

Relacja Andrzeja Puchacza z 54. Trofeo Vanoni

Zapraszamy na oczekiwaną z niecierpliwością obszerną relację Andrzeja Puchacza z występu naszych zawodników w Trofeo Vanoni – najsłynniejszych zawodach górskich sztafet rozgrywanych od 54 lat we Włoszech.

23.10.2011, 54. Trofeo Vanoni, Morbegno, Włochy

Tradycyjnie już reprezentacja Polski wystartowała w Trofeo Vanoni – organizowanej od 1958 roku imprezie, w liczącym 10 tysięcy mieszkańców miasteczku Morbegno, w północnej Lombardii.

Polska ekipa była w tym roku najliczniejsza w dziesięcioletniej historii swoich startów w tej imprezie. Podobnie jak w roku ubiegłym startowały dwie sztafety – seniorów i juniorów, a po raz pierwszy w biegu kobiet wystartowały dwie seniorki. Impreza trwa cały dzień. Najpierw od godziny 9 odbywają się biegi w kategoriach dzieci, młodzików i juniorów młodszych.
Te biegi kończą się przed godziną 11, kiedy to kobiety startują do biegu na dystansie 5 km z przewyższeniem + 300 m – 300 m. Podczas biegu kobiet odbywa się dekoracja biegów dziecięcych i młodzieżowych.

O godzinie 14 mężczyźni startują na trasę sztafety 3 X 7,25 m z przewyższeniem + 435 m – 435 m. Trasa jest przede wszystkim trudna technicznie. Na zbiegu są 4 zeskoki wysokości od 0,5 do 1 m. Wielu elementów nie odważyłbym się wprowadzić w biegu organizowanym w naszym kraju.

Dekoracja zaczyna się o 17:30. W Polsce biegacze nie czekaliby zapewne tak cierpliwie na ogłoszenie wyników. No, ale zimnokrwistym Włochom najwyraźniej po takiej imprezie nie spieszy się do domu.

W tym roku obsada biegów była wyjątkowo silna.

W biegu kobiet po pierwszym znaczącym podbiegu na czele biegło 9 zawodniczek, Dominika Wiśniewska w środku stawki, a Danuta Woszczek na końcu tej grupy. Danusia została nieco na podbiegu, ale na zbiegu włączyła turbo. Po kilkuset metrach zbiegu, gdy wyprzedziła Włoszkę Bianchi upadła w miejscu, w którym nawet pozbawiona wybujałej wyobraźni osoba mogła wyobrazić sobie, że upadek tutaj powinien zakończyć się ciężką kontuzją. Podniosła się jednak jeszcze szybciej niż upadła i kontynuowała swój pościg za czołówką kończąc bieg na 5 miejscu.


Foto: druga na planie – Dominika Wiśniewska

Dość nieoczekiwanie przez 4 km prowadziła mistrzyni świata na długim dystansie Angielka Pippa Maddams. Na ostatnim kilometrze dała się jednak wyprzedzić Włoszcze Alice Gaggi, dziewiątej zawodniczce wrześniowych mistrzostw świata w Tiranie, która właściwie nie tyle zbiegała co staczała się z góry jak piłeczka pingpongowa oraz czeskiej narciarce biegowej Evie Skalnikovej, olimpijce z Vancouver, która pomimo przeciętnego startu w tegorocznych mistrzostwach Europy okazała się doskonałą biegaczką górską. Czwarta na mecie zameldowała się faworytka Słowenka Mateja Kosovelj, szósta w mistrzostwach świata w Tiranie. Dominika Wiśniewska ukończyła bieg na 8 pozycji.


Foto: nasze dziewczyny …

Gdy w roku ubiegłym w biegu sztafetowym wystartowały dwie polskie ekipy to 17 miejsce Polski B składającej się z samych juniorów uznaliśmy za spory sukces. W tym roku reprezentacja składała się z zawodników, którzy zdobyli srebrny medal mistrzostw świata, a Macieja Bierczaka zmienił w zespole szósty junior na świecie Bartek Przedwojewski. Biegnący na pierwszej zmianie Tomek Grycko przybiegł na metę dziewiąty, 3 minuty i 15 sekund szybciej niż w roku ubiegłym. Osłabiony chorobą Daniel Wosik dobiegł na 14 miejscu o 24 sekundy wolniej niż w poprzednim starcie. Najszybszy na pierwszej zmianie był Alex Baldaccini, który uzyskał drugi czas w historii biegu, przed Słoweńcem Mitją Kosoveljem.


Foto: Rafał Matuszczak

Rafał Matuszczak na drugiej zmianie wyprowadził Polskę B na 6 (pobiegł 63 sekundy szybciej niż w roku 2010), a Tadeusz Zblewski na 10 miejsce. Prowadziła Słowenia przed Recastello Radici Group, GS Orobie i Wielką Brytanią. Na ostatniej zmianie zmianie Bartek Przedwojewski został wyprzedzony przez Francuza Juliena Rancona,  natomiast Marcin Świerc podobnie jak w ostatnich dwóch latach popisał się wspaniałym finiszem i ostatecznie Polska B została sklasyfikowana na miejscu 7, a Polska A na 8. Dla porównania Słowenia A zajęła miejsce 4, a Słowenia B – 30.

Po raz pierwszy w historii biegu wygrała GS Orobie (z najlepszym indywidualnie Alexem Baldaccinim w składzie), przed Wielką Brytanią, w składzie której biegnący na ostatniej zmianie brązowy medalista mistrzostw świata na długim dystansie Robbie Simpson na ostatnich metrach wyprzedził Recastello Radici Group. Słowenia na miejscu czwartym, a ubiegłoroczny zwycięzca Francja na szóstym. Bieg ukończyło 127 sztafet, z tego 25 z klubu GS CSI Morbegno, organizatora imprezy.


Foto: najszybszy z naszej ekipy – Marcin Świerc

Najlepszym indywidualnie spośród polskich zawodników okazał się Marcin Świerc, który pobiegł o 4 sekundy szybciej niż w zeszłym roku. W klasyfikacji poniżej 23 lat, Bartek Przedwojewski na miejscu 5, Rafał Matuszczak na 6, a Tomek Grycko na 7.


Foto: nasi seniorzy

Film z zawodów:

Słysząc o kryzysie we Włoszech obawialiśmy się o jakość imprezy. W Morbegno kryzysu nie było widać. Pudła z pakietami startowymi dla zespołów trudno było udźwignąć. Kryzys dał o sobie znać w inny sposób. FIDAL, czyli Włoska Federacja Lekkiej Atletyki nie podpisała do tej pory kontraktu z WMRA na organizację mistrzostw świata w roku 2012….

Wyniki czołowki:

Kobiety:
1. Alice Gaggi (ITA) – 22:37;
2. Eva Skalnikova (CZE) – 22:50;
3. Pippa Maddams (ENG) – 22:52;
4. Mateja Kosovelj (SLO) – 22:54;
5. Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice) – 23:11;
6. Maura Trotti (ITA) – 23:14;
7. Maria Grazia Roberti (ITA) – 23:26;
8. Dominika Wiśniewska (SKB Krasnik RMD Montrail Team) – 23:31

Mężczyźni:
1. GS Orobie – 1:32:23;
2. Wielka Brytania – 1:33:00;
3. La Recastello Radici Group – 1:33:10;
4. Słowenia A – 1:33:22;
5. Atletica Valli Bergamasche – 1:33:28;
6. Francja – 1:34:37;
7. Polska B – 1:35:41;
8. Polska A – 1:36:45

1. Alex Baldaccini (GS Orobie) – 29:03;
2. Mitja Kosovelj (Słowenia A) – 29:14;
3. Nicola Golinelli (ASD Ger Rancio) – 29:56;
4. Julien Rancon (Francja) – 30:00;
5. Rolando Piana (La Recastello Radici Group) – 30:18;
6. Luca Cagnati (Polisportiva Caprioli) – 30:37;
7. Fabio Ruga (La Recastello Radici Group) – 30:43;
8. Robbie Simpson (Wielka Brytania) – 30:53
…16. Marcin Świerc (Polska A – Salomon Suunto Team) – 31:21
…19. Bartłomiej Przedwojewski (Polska B – MOS Wrocław) – 31:51;
…20. Rafał Matuszczak (Polska B – LLKS Osowa Sień) – 31:53;
…21. Tomasz Grycko (Polska B – UKS Bliza Władysławowo) – 31:57
…32. Daniel Wosik (Polska A – RMD Montrail Team) – 32:28
…36. Tadeusz Zblewski (Polska A – ULKS Talex-Borysław Borzytuchom) – 32:56

-> Pełne wyniki – ukończyło: 52 kobiety i 127 drużyn <-

Fotogalerie na sportdimontagna.it:

-> Galeria nr 1 <-

-> Galeria nr 2 <-

-> Galeria nr 3 <-


Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*