Poznać Mistrza - Robert Faron - BiegiGorskie.pl

Poznać Mistrza – Robert Faron

Rozpoczynamy nasz coroczny cykl wywiadów z najlepszymi polskimi biegaczami górskimi sezonu. Na dobry początek przepytamy Roberta Farona – tegorocznego zwycięzcę Ligi Biegów Górskich, Pucharu Polski Skyrunning, brązowego medalistę Skyrunning Ultra…

Dominik Ząbczyński (D.Z.): Robert, jesteś niczym wino … czym starszy tym lepszy … Jaki jest twój przepis na „długowieczność”?

Robert Faron (R.F): Systematyczny trening, bez szukania wymówek że brakło czasu, zła pogoda itp. oraz… odbudowa zdolności motorycznych poprzez regenerację organizmu aby uzyskać nadwyżkę tego co utraciliśmy. Uważam że biegi długie i ultra nie stoją temu na przeszkodzie – także w moim wieku 🙂

D.Z.: W tym roku zrobiłeś coś co mało komu mieści się w głowie … 18 sierpnia wygrałeś Tatra Fest Bieg, dwa tygodnie później zostałeś na Ultra Janosiku Legendą by tydzień później zająć 4 miejsce w Biegu 7 Dolin … Jak ty to wszystko wytrzymałeś? … i jeszcze w ostatniej części Ligowego sezonu pokazałeś niesamowitą moc choćby wygrywając na bardzo mocno obsadzonym sprinterskim jak dla Ciebie dystansie 10km podczas Górskiego Biegu Niepodległości.

R.F.: Tak – ja się z tym zgadzam, że podjąłem ryzyko startując w tych trzech biegach w tak krótkim okresie czasowym. Bardzo zależało mi na ukończeniu ich z dobrymi rezultatami, a w Biegu 7 Dolin IV miejsce z moją życiówką na tym dystansie jest też znakomite.

Na pewno nie jest to przykład budowania „szczytu formy” bo w późniejszych ligowych tygodniach musiałem nieco odbudować dynamikę a to wymagało czasu. Uważam , że późniejsze starty w biegach anglosaskich pozwoliły mi odbudować się optymalnie na Bieg Niepodległości w Świerkach. 11. 11. 2018 r był dla mnie zwycięski i górski dystans 10,4 km pokonałem w rekordowym czasie poniżej 40 min. 

 

D.Z: Czy ten sezon uważasz za swój najlepszy w karierze ? Zwycięstwo w lidze czyli to co się nie udało pechowo w ubiegłym roku ale z drugiej strony nie było złota w UltraSkyrunningu jak w roku 2017…?

R.F.: Tak mi się wydaje ponieważ wywalczyłem pierwsze miejsca w kilku klasyfikacjach generalnych Ligi Biegów Górskich oraz Grand Prix Małopolski w Biegach Ulicznych … a na złoto UltraSkyrunning w tym sezonie zapracował solidnie Bartosz Gorczyca.

D.Z. Czy możesz zdradzić już na tym etapie naszym czytelnikom jakie masz plany na rok 2019? Czym nas jeszcze zadziwi Robert Terminator Faron? 😊

R.F.: Proszę nie nazywaj mnie tak … bo ja po prostu lubię te biegowe wyzwania 🙂

Na ten czas jeszcze nie wiem ale chcę się realizować w biegach dłuższych. Chciałbym nadal czerpać radość z biegania i wiele nie będę zmieniał.

D.Z. Często wspominasz też o swoim dość specyficznym systemie przygotowań zimowych. Uchyl nam rąbka tajemnicy?

R.F.: Zgadza się, zimą uprawiam biegi narciarskie, które są dla mnie równie ważne i równie przyjemne jak bieganie bez nart. Jednak kalendarz Ligi Biegów Górskich jest obecnie tak rozbudowany że mimo wszystko kilka razy startowałem również w zimowych biegach górskich, jak choćby w Zimowym Maratonie Bieszczadzkim czy Zimowym Półmaratonie Głuszca.

Myślę, że narciarstwo biegowe jest doskonałym treningiem uzupełniającym, budującym moją formę pod późniejsze zmagania i pozwalającym nieco zregenerować ścięgna i stawy które mocno napracowały się podczas biegów górskich … ale nie będę się zbytnio wymądrzał w tym temacie – u mnie ten rodzaj przygotowań do sezonu biegowego sprawdza się znakomicie.

D.Z.: Robert – dziękuję bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów i wielu jeszcze radosnych chwil na szlaku

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*