Lizzy Hawker podejmuje kolejne wyzwania

Pochodząca z Wielkiej Brytanii biegaczka przyjęła zaproszenie do startu w wymagającym 2011 Everest Sky Race.

Elizabeth Hawker jest biegaczką długodystansową należącą do teamu The North Face, która ma na koncie wiele wspaniałych wyczynów m.in. czterokrotne zwycięstwo w The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc czy rekord ustanowiony w czasie Commonwealth Ultra Championship (247 kilometry przebiegnięte w 24 godziny).

Brytyjka podjęła niedawno wyzwanie pokonania Wielkiego Szlaku Himalajskiego prowadzącego przez serce Nepalu. Licząca 1000 mil trasa wiedzie górskimi szlakami z bazy pod Kanchenjunga na wschodzie aż do Hilsa przy zachodniej granicy z Tybetem.

Wyprawa Hawker zwana Sky Dance (z ang. podniebny taniec) przebiegała bez większych problemów aż do odcinka prowadzącego między Thudam a Chyamtang. Tam Hawker zgubiła ścieżkę, a podczas przeprawy przez gęste zarośla straciła część ekwipunku. Niestety zmusiło ją to do przerwania wyprawy.

Wszystko rozpoczęło się tak dobrze, posuwałam się naprzód, a sama droga sprawiała mi mnóstwo przyjemności. Wtedy właśnie między dwoma miejscowościami zgubiłam się w ciemnościach w lesie. Potrzebowałam czasu aby odnaleźć bezpieczne zejście do jedynego mostu przez rzekę poniżej, dodatkowo musiałam przeprawić się przez gęste zarośla. Niestety straciłam tam małą torebkę z ważnymi przedmiotami –  telefonem satelitarnym, pozwoleniami na podróż przez Nepal, panelem słonecznym, aparatem, pieniędzmi, kompasem i mapami.” – relacjonuje Hawker.

Biegaczka niezrażona koniecznością powrotu zadecydowała do maksimum wykorzystać swój pobyt w Himalajach. Dlatego z radością przyjęła zaproszenie do udziału w wymagającym Everest Sky Race 2011, który ruszył 30 października 2011 roku. Pokonanie 200 – kilometrowej trasy zajmuje 9 dni. Prowadzi ona z Dolakha przez dolinę Rolwaling Valley dalej przez Tashi Lapsa (5755m), Renjo La (5340m), Gokyo La / Ri (5350m), Cho La (5420m), schodzi na Kala Pattar (5540m) i kończy w bazie w Ama Dablam (4700m).

Hawker postawiła sobie jednak dodatkowe wyzwanie. Pobiegnie dalej do Kathmandu, powtarzając swój wyczyn z 2007 roku. Dołączy do niej szereg biegaczy pochodzących zarówno z Nepalu jak i całego świata.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te