Znakomity start polek w Pucharze Świata

Puchar Świata Juniorów w Biegach Górskich to nazwa myląca. Jest to jedyna międzynarodowa impreza rangi mistrzowskiej w kategorii wiekowej juniorów młodszych 16-17 lat. Zgłoszenia dokonywane są przez narodowe federacje lekkiej atletyki, tak więc nie jest to impreza otwarta.

Tegoroczny Puchar Świata Juniorów Młodszych w Biegach Górskich odbył się w sławnym kurorcie  Jańskie Łaźnie, a rywalizacja przebiegała na stokach Czarnej Góry, drugim co do wielkości ośrodku narciarskim Czeskiej Republiki.

Tegoroczne zawody były imprezą szczególną. Padł rekord frekwencji, gdyż wystartowało 66 chłopców i 55 dziewcząt z 16 krajów oraz po raz pierwszy biegi organizowane były na trasie typu alpejskiego, czyli pod górę.

Wszystkie dotychczasowe, a było ich 10 odbywały się na trasie anglosaskiej, czyli z podbiegiem i zbiegiem. Trasa dziewcząt liczyła 2,6 km długości z przewyższeniem + 280 m – 10 m, trasa chłopców – 4, 7 km + 560 m – 20 m. Meta znajdowała się na wysokości 1250 m na Czarnej Górze.

Jako pierwsze wystartowały zawodniczki. Łucja Wiktorowicz (OLTS Opoczno Sport Team), mistrzyni polski w tej kategorii wiekowej oraz wicemistrzyni Polski na krótkim dystansie wśród …seniorek podjęła walkę o medal w klasyfikacji indywidualnej.

Łucja Wiktorowicz

Jeszcze na 800 przed metą prowadziła, ale rywalki okazały się silniejsze i choć dała z siebie wszystko – starczyło to na 4 miejsce. Wygrała Barbora Havličkova (Czechy) (na co dzień narciarka biegowa), przed Fatmą Bizek (Turcja) i Nadią Battocletti (Włochy).

4 miejsce teoretycznie jest nielubiane przez sportowców, ale tym razem okazało się inaczej Koleżanki z drużyny walczyły ambitnie do końca.

Klaudia Pawlus (LLKS Osowa Sień) zajęła miejsce 10,3 sekundy przed reprezentantką Turcji,

Klaudia Pawlus jeszcze za Turczynką

a Magdalena Święcka (LKS Zorza Gdynia) wbiegła na metę na 13 miejscu w tym samym czasie, ale minimalnie przed trzecią reprezentantką Turcji.

Magda Święcka

W klasyfikacji liczyły się miejsca zawodniczek, a przypadku, gdy suma trzech miejsc najlepszych z drużyny jest jednakowa decyduje miejsce trzeciej punktujące. Polska i Turcja miały po 27 punktów, ale Magda Święcka na mecie minimalnie wyprzedziła Turczynkę i to zdecydowało o złotym medalu naszych zawodniczek. Tak więc na dekoracji usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Poprzednio – 5 lat temu, to chłopcy postarali się o złoty medal.

Polki na podium

W rywalizacji chłopców w walce o czołowe miejsca liczyli się tylko Turcy. Zgodnie z regulaminem zgłosili 2 zespoły po 4 zawodników, podobnie jak w kategorii dziewcząt, ale zawodnicy byli znacznie bardziej skuteczni. W pierwszej siódemce zawodników znalazło się, a 3 Włochy. To miejsce mogło przypaść w udziale reprezentacji Anglii, ale przy zgłoszeniu 5 zawodników w zespole Anglia 2 umieszczono tego jednego, który w efekcie okazał się najlepszy, a gdyby punktował dla Anglii 1 to ta reprezentacja zdobyłaby brązowy medal.

Spośród naszych zawodników, najlepszym okazał się Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała), który zajął 15. miejsce.

Marcin Kubica

Bartek Świątek (OLTS Opoczno Sport Team) miejsce 36, Mateusz Grzyb (Sport Team Opoczno) – 38, Adrian Ławecki – 54, a Bartek Siadul (SSR Olimp Strawczyn) – 62. Ten ostatni zasłabł po 2 kilometrach, ale ostatecznie wstał bez niczyjej pomocy i ukończył bieg.

Chłopcy zostali sklasyfikowani na 11 miejscu wśród 17 drużyn.

polska reprezentacja na szczycie Czarnej Góry

Wyniki:

Dziewczęta:
1. Barbora Havličkova (CZE) – 19:36
2. Fatma Bizek (TUR 1) – 19:49
3. Nadia Battocletti (ITA) – 19:57
4. Łucja Wiktorowicz (POL) – 20:18
10. Klaudia Pawlus (POL) – 20:53
13. Magdalena Święcka (POL) – 21:03
1. Polska – 27; 2. Turcja 1 – 27; 3 . Włochy – 28

Chłopcy:
1. Ahmet Alkanoglu (TUR 1) – 26:19
2. Orhan Öztürk (TUR 1) – 26:21
3. Ibrahim Özevin (TUR 2) – 26:40
15. Marcin Kubica (POL) – 28:43
36. Bartłomiej Świątek (POL) – 31:19
38. Mateusz Grzyb (POL) – 31:51
54. Adrian Ławecki (POL) – 34:22
62. Bartłomiej Siadul (POL) – 35:21

1. Turcja 1 – 7; 2. Turcja 2 – 22; 3. Włochy – 42; 11. Polska – 107.

yic_2016_logo_5

Relacja: Andrzej Puchacz
Zdjęcia – Jan Šimunek

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te