Zimowy maraton Gór Stołowych

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych oraz Supermaraton Gór Stołowych z nowym biurem zawodów!

Już w najbliższy piątek o godzinie 9 startują zapisy na jedne z najbardziej klimatycznych zawodów górskich w Polsce – Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, który odbędzie się 20 stycznia 2018 oraz Supermaraton Gór Stołowych (trasa Ultra i Light), który przypadnie na przełomie czerwca i lipca 2018. Dodatkowo na trasie ZPGS już po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim.

W kolejnej edycji ZPGS oraz SGS organizatorzy odpowiadając na sugestie uczestników poprzednich edycji zawodów, zdecydowali się na przeniesienie biura zawodów, które w przyszłym roku będzie miało swoje miejsce w Karłowie w Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów). To właśnie tam będzie też ulokowany start obydwu imprez. Meta pozostaje bez zmian, zawodnicy finiszować będą słynnymi schodami do Schronisko PTTK na Szczelińcu (1 km od startu/bazy zawodów).

Między innymi o tych zmianach, postanowiliśmy porozmawiać z organizatorem zawodów Piotrem Hercogiem.

Piotrek, przede wszystkim jak Twoje samopoczucie po upadku na Ultra Trail Atlas Toubkal? Doszedłeś już do siebie?

PH. Tak, dwutygodniowa rehabilitacja dobiegła końca i wracam powoli do treningów. Na szczęście wywrotka na biegu co prawda wyeliminowała mnie z rywalizacji w zawodach o czołowe lokaty, ale okazała się tylko mocnym stłuczeniem. Musiałem zrobić kilkanaście dni przerwy, ale już wszystko idzie w dobrą stronę.

Wracamy do ZPGS i SGS. Zdecydowałeś się na zmianę miejsca biura zawodów, a tym samym startu. Nowe biuro będzie w Karłowie. Skąd taka decyzja?

To prawda, zdecydowałem się na taki krok kierując się sugestiami samych startujących. ZMGS to ponad 500 biegaczy, którzy w zimowych warunkach muszą zjechać do Pasterki. W momencie kiedy mocniej popada śnieg staje się to po prostu trudne, a wręcz niebezpieczne. Z kolei latem podczas SGS dołożony został dystans półmaratonu co generuje dodatkowe kilkaset osób. Pasterka nie jest na to przygotowana logistycznie. Tak się złożyło, że w nieodległym Karłowie (1 km od mety na Szczelińcu) trwał od jakiegoś czasu remont Hotelu Karłów na miejscu którego powstało Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych. Stwierdziłem, że Karłów, który dysponuje nieporównywalnie większą ilością miejsc noclegowych i parkingowych będzie po prostu miejscem lepszym logistycznie i przede wszystkim bezpieczniejszym.

Zmienią się też trasy zawodów?

Tak, ale nieznacznie. Jeśli chodzi o ZPGS to z powodu miejsca startu zmieni się początek trasy, będzie też siłą rzeczy o kilkadziesiąt metrów więcej deniwelacji. Przy SGS zdecydowałem się na większą korektę. Uzyskałem zgodę od czeskiej strony Parku, żeby trasa przebiegała przez najpiękniejsze fragmenty Broumovskich Sten tak jak to było w początkowych edycjach SGS. Tym samym trasa będzie miała 54 km, nieco więcej przewyższenia, ale za to widoki będą piękniejsze.

Zostawiamy na razie SGS, bo do terminu zawodów jest jeszcze sporo czasu. Podczas ZMGS już po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim.

Tak, to na pewno jedna z niewątpliwych atrakcji zawodów. Chociaż Mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji to mam nadzieje, że na liście startowej znajdą się znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści. Swój udział zapowiedział Piotr Pustelnik prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Wiadomo, część naszych Himalaistów będzie w tym czasie uczestniczyć w zimowej wyprawie na K2, ale osoby, które z jakiś względów na wyprawę nie jadą mam nadzieje, że przyjmą moje zaproszenie. Staramy się również, żeby naszym gościem specjalnym był Marek Kamiński. Po dekoracji zwycięzców w sobotnie popołudnie odbędą się prezentacje i prelekcje o których szczegółowo poinformuje w późniejszym terminie. Kto wie, może uda nam się połączyć z naszą bazą pod K2.

W mediach społecznościowych pisałeś ostatnio, że wdrażasz w życie nowe zawody, w nowej jak na nasze warunki formule?

To prawda. Przede wszystkim zdecydowałem się nieco uporządkować swoje zawody i dlatego pojawiła się nowa strona www.maratonygorskie.pl, która zbiera wszystkie organizowane przez nas imprezy. Uważni obserwatorzy zobaczą, że na stronie widnieją nowe zawody o nazwie Sztafeta Górska, która odbędzie się 7 kwietnia. Do pokonania będzie trasa ponad 70 km w 3 osobowej sztafecie. Co więcej odcinki nie będą wcale równe, najdłuższy będzie wynosił ponad 28 km, a najkrótszy 21km. Zróżnicowana też będzie ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start będzie więc wymagał nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Będzie można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie. Niesamowita trasa będzie poprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie. Będzie klasyfikacja Open, ale będzie tez klasyfikacja MIX, w której będzie musiała biec co najmniej jedna kobieta. Mamy nadzieje jednocześnie na rywalizację jak i dobrą zabawę. Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że mamy potwierdzonych wiele zespołów z zagranicy w tym takich z naprawdę wysokiej półki. Mam nadzieje, że dadzą się zaprosić również wszystkie polskie czołowe zespoły oraz najlepsi biegacze z naszego kraju, którzy w zespoły będą mogli się łączyć dowolnie. Trwają ostatnie przygotowania związane z regulaminem i uruchomieniem zapisów. Szczegóły wkrótce.

Dziękuję za rozmowę

A my przypominamy, że zapisy na Zimowy Półmaraton Gór Stołowych oraz Supermaraton Gór Stołowych startują w najbliższy piątek 27/10/2017 o godzinie 9.

Więcej informacji na stronie http://www.maratonygorskie.pl/ oraz na profilach fb imprezy.

Rozmawiał Przemysław Ząbecki
Zdjęcia Łukasz Buszka (DADADESIGN)

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te