VI Opolski Festiwal Gór za nami

Szósta edycja Opolskiego Festiwalu Gór przechodzi do historii jako impreza niezwykle udana. Rekord frekwencji, który przy okazji został pobity, dowodzi tego najlepiej.

To cieszy nas niezmiernie, choć najwięcej radości dają nam pozytywne sygnały od naszych widzów i zadowolenie prelegentów. W tym roku postanowiliśmy stworzyć w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki festiwalowe miasteczko z namiotem festiwalowym, ścianką wspinaczkową, stoiskami wystawców i strefą gastronomiczną, gdzie można było biesiadować przy żywym ogniu lub odpoczywać na wygodnych leżakach.

Najważniejsze oczywiście były spotkania zaproszonych gości z publicznością.

W czwartek rozpoczęliśmy lokalnym akcentem, czyli premierą książki Arkadiusza Tabisza i Dariusza Kaptura pt. „Skały lądeckie. Przewodnik wspinaczkowy”. Gościem specjalnym był Jan Mikita, pierwszy eksplorator tychże skał, a spotkanie poprowadził nieoceniony Zbigniew Piotrowicz, który był również gospodarzem rozmowy z Anną Kamińską, autorką doskonałej biografii Wandy Rutkiewicz. Marcin Kwaśniewski przybliżył nam okoliczności powstania firmy Milo oraz opowiedział o Trafo Base Camp, swoich projektach biznesowych związanych ze wspinaniem. Wieczór zakończył niesamowity Andrzej Bargiel, który opowiedział o swoich zmaganiach z K2.

Piątek okazał się być dniem niezwykle różnorodnym, a goście przedstawili niezwykle szerokie spectrum górskich aktywności. Olga Kosek wprowadziła nas w tajniki wspinania drytoolowego i Lodowego Pucharu Świata. Andrzej Mirek zabrał nas w przepiękne rejony Lofotów, a Marcin Wernik opowiedział o motywacji i marzeniach, zarówno przy ekstremalnych triathlonach (Harda Suka), jak i wspinaniu „free solo” w Kanadzie. Całość zamknął niestrudzony Piotr Hercog i jego projekt zakładający pokonanie najtrudniejszych górskich biegów świata.

Sobota była najbardziej aktywnym dniem całego festiwalu. Rozpoczęliśmy od przedpołudniowego treningu z Marcinem Świercem, który okazał się być równie świetnym trenerem, co biegaczem. Uczestnikom spotkania biegowego doradzał podczas wspólnych ćwiczeń jak najefektywniej trenować, aby biegi górskie były przyjemnością.

Po południu scenę przejął Robert Gondek zabierając nas w egzotyczną podróż na najwyższe szczyty Afryki. Z Januszem Majerem natomiast wróciliśmy do kraju i poznaliśmy historię najwybitniejszych śląskich himalaistów. Tajemnica tatrzańskich grani to specjalność Andrzeja Marcisza, który udowodnił, że tatrzańskie granie mogą stać się obiektem niezwykle ciekawego i trudnego wyzwania.

Szósty Opolski Festiwal Gór zakończyła żywiołowa dysputa Leszka Cichego z Piotrem Korczakiem o wyprawie Georga Mallorego na Everest z 1924 roku. Panowie, wraz z publicznością, próbowali rozwikłać jedną z największych zagadek w historii eksploracji.

Całość dopełniły warsztaty: Macieja Stańczaka z pierwszej pomocy w górach oraz Arkadiusza Tabisza i Krzysztofa Kurendy z technik zjazdów na linie w górach, gdyż zgodnie uważamy, że takiej wiedzy nigdy dość.

Dziękujemy naszym współorganizatorom, partnerom i wystawcom. Kłaniamy się nisko naszej publiczności.
Wszyscy razem tworzymy coś naprawdę wyjątkowego.

Do zobaczenia za rok!
Michał Mościcki, NCPP.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te